V kinech od 3. listopadu (přehled a ukázky)

Do kin míří česká novinka, kterou čeští diváci viděli poprvé na karlovarském festivalu. Drama Hranice lásky mimo jiné řeší i polyamorii. Dalším filmem z Varů, který jde právě do kin je dokument o měřitelnosti artu. Zkoušku umění natočila úspěšná dokumentaristka Adéla Komrzý společně s Tomášem Bojarem. Třetí premiérou tohoto týdne je německé drama Rimini. Vypráví o rakouském gigolovi Richiem. Začíná také další ročník queer festivalu Mezipatra. Jeho bohatý program najdete na oficiálním webu této soutěžní přehlídky.

Hranice lásky (Česko, 2022)

Hana (Hana Vagnerová) začíná cítit, že její vztah s Petrem (Matyáš Řezníček) se pohybuje v příliš zajetých kolejích. Rozhodne se ho tedy osvěžit a začne s Petrem sdílet své erotické představy a tajné sny. Od vyprávění je pak už jen krůček k činům. Ke zkoumání vlastní intimity, k zážitkům s jinými partnery a ke stále intenzivnějšímu hledání hranic, za které se dá v lásce a sexu zajít. Experiment se svobodou se však může snadno vymknout z rukou…

Hranice lásky
Drama
Česko / Polsko, 2022, 95 min
Režie: Tomasz Wiński
Scénář: Kasha Jandáčková, Hana Vagnerová, Petra Hůlová, Tomasz Wiński
Kamera: Kryštof Melka
Hudba: Šimon Holý
Hrají: Hana Vagnerová, Matyáš Řezníček, Eliška Křenková, Martin Hofmann, Lenka Krobotová, Hynek Čermák, Antonie Formanová, Jiří Rendl, Johana Matoušková, Cyril Dobrý, Beáta Kaňoková, Elizaveta Maximová, Ondřej Bauer, Václav Vašák, Marie Poulová, Daniel Tůma, Sára Affašová, Michaela Prchalová, Michal Lurie


Zkouška umění (Česko, 2022)

Umělecká tvorba není soutěž, přesto se při přijímacích zkouškách na akademii musí dospět k pořadí uchazečů. Jak lze ale měřit výtvarné nadání? A jakou roli může mít v dnešním světě umění? Adéla Komrzý s Tomášem Bojarem se rozhodli natáčet talentové zkoušky na tři ateliéry AVU. Svým observačním dokumentem kladou prosté otázky, jež se zpravidla bojíme vyslovit; možná proto, že v jiných případech vedou k neuspokojivým, až banálním odpovědím. Zároveň ukazují, že portrét instituce dokáže nabídnout i odlehčenou generační výpověď, v níž má význam se ptát, proč má člověk potřebu umělecky tvořit, stejně jako se dozvědět, že chleba za 14 korun může vydržet čerstvý celý týden.

Zkouška umění
Art Talent Show
Dokumentární
Česko, 2022, 102 min
Režie: Adéla Komrzý, Tomáš Bojar
Scénář: Adéla Komrzý, Tomáš Bojar
Kamera: Šimon Dvořáček
Produkce: Jakub Wagner
Střih: Hedvika Hansalová


Rimini (Německo, Rakousko, Itálie, 2022)

Smrt matky přivádí Richieho Brava z adoptivního domova v Itálii zpět do jeho pokoje v rodném Dolním Rakousku. S kořalkou v ruce a sametovými melodiemi Wurlitzeru ve vzduchu se ve sklepě se svým „piccolo fratello“ loučí s rodičovským domem. Jeho otec je v domově důchodců. Popová hvězda Richie vydělává peníze v Rimini. Tvrdí, že je stále „con molto amore“ – a je to právě trocha té sexuální vášně, kterou potřebuje, aby se oblékl do svého korzetu a „jacketto“, což se rýmuje s „perfetto“, a pak se zápalem zpíval tklivé německé písničky ve strohých hotelových foyer. Tento rakouský gigolo oplývá smyslným šarmem a razí si cestu do myslí, těl a peněženek žen určitého věku. Seidlovo nové opus magnum je hluboce romantické až smutné. Bez ohledu na to, jak špinavý a perverzní je tento film na povrchu, zachycuje životní patos jako málokterý jiný. V Rimini, kde se naposledy na plátně objevil Hans-Michael Rehberg, září Michael Thomas v roli syna, otce i muže.

Trailer distributor do premiéry nedodal.

Rimini
Drama
Německo / Rakousko / Francie / Itálie, 2022, 114 min
Režie: Ulrich Seidl
Scénář: Ulrich Seidl, Veronika Franz
Kamera: Wolfgang Thaler
Hudba: Fritz Ostermayer, Herwig Zamernik
Hrají: Michael Thomas, Tessa Göttlicher, Hans-Michael Rehberg, Inge Maux, Claudia Martini, Georg Friedrich, Silvana Sansoni, Natalya Baranova, Rosa Schmidl, Amir Kozman, Ibrahim Isiktas


Mezipatra 2022
(Praha – 3. – 10. listopadu, Brno – 11. – 18. listopadu)

Na Mezipatrech staví mosty a snaží se prostřednictvím příběhů na velkém plátně spojovat a přibližovat. Letošním tématem Prolomit ledy chtějí organizátoři znovu podtrhnout základní cíle festivalu: aby byli vidět a slyšet, aby komunikovali své potřeby a aby táhli za jeden provaz.
Festival se odehraje ve stínu aktu teroru proti LGBTQ+ komunitám v Bratislavě, při kterém přišli o život dva mladí queer lidé. Letošní festival je věnován památce Juraje a Matúše.

-red-
foto/video: Aerofilms, Film Europe, Mezipatra © 2022