Osm hor představuje trailer, adaptovaný knižní bestseller zamíří v lednu do kin

Když vydal v roce 2016 italský spisovatel Paolo Cognetti svůj debutový román Osm hor, ihned došlo k zakoupení filmových práv a kniha se stala světovým bestsellerem. O šest let později stejnojmenný film premiéroval za bouřlivého potlesku v Hlavní soutěži na Filmovém festivalu v Cannes a odvezl si z Azurového pobřeží Cenu poroty. Felix van Groeningen spolu se svou životní družkou, a zde debutující režisérkou, Charlotte Vandermeersch natočil intimní příběh o hodnotě přátelství a hledání smyslu života na pozadí majestátních hor, který sbírá v zahraniční až extatické recenze. První diváci film viděli letos ve Varech, do kin jej uvede 5. ledna 2023 Aerofilms. Podívejte se na trailer.

Snímek se natáčel více než půl roku v oblasti Údolí Aosty, která je díky své kultuře a vztahu k všudypřítomným skalnatým masivům velice specifická. Pobyt na horách znamená, že se musíte postavit sami sobě, je to nemilosrdné a upřímné prostředí,“ popisuje svou fascinaci horami Groeningen. „Proč byste měli jít až na vrchol? Není k tomu žádný důvod, a přesto to děláme – jen abychom šli zase dolů. V úžasu…,“ dodává Vandermeersch, která se spolu se svým manželem a spolurežisérem přestěhovala na necelý rok do odlehlého alpského regionu. „Chtěli jsme natočit epický film vyprávěný v drobných gestech. Ódu na křehkost a sílu každé živé bytosti, ať už je to člověk, zvíře, rostlina nebo hora,“ popisuje tvůrčí proces belgická herečka, pro níž se jedná o režijní prvotinu.

Zpřítomnělý pocit pobytu na vrcholcích hor a přátelství, jež překoná sebetěžší zkoušku, dokresluje výrazně i hudba písničkáře a multiinstrumentalisty Daniela Norgrena. „Daniel je švédskou verzí Bruna. Stejně jako on žije daleko od davu, v lesích, na vlastní hoře, staví si vlastní dům a vlastní hudební studio,“ objasňuje výběr hudebního podkresu režisér. „Jeho hudba má v sobě zvláštní křehkost, která film perfektně vystihuje. Věděli jsme, že nikdo jiný než on to být nemůže,“ dodává.

Osm hor (foto: Aerofilms)

Film vznikl na motivy stejnojmenného bestselleru Paola Cognettiho, který byl přeložen do více než třiceti jazyků a svému autorovi vynesl mimo jiné i nejprestižnější italské knižní ocenění Premio Strega. „Je to příběh o přátelství, ale my jsme k němu přistupovali jako k milostnému příběhu. Nějak jsme věděli, že adaptace tohoto neuvěřitelně čistého příběhu má potenciál nám přinést očištění,“ říká o adaptaci Cognettiho textu režisérská dvojice.

U příležitosti české premiéry filmu, který deník Guardian označil až za nadpozemsky povznášející, vychází kniha s přebalem filmového plakátu v obnoveném vydání.

-red-
foto/video: Aerofilms © 2022
zdroj: Beáta Mrazíková