Total Week #46/22 – Nálož novinek u Indyho, Pirátů, Star Wars, Pottera a Vetřelce

Disney vládne Hollywoodu. O tom, jak velkou část nejznámějších značek myšácké studio vlastní svědčí už první pohled na skladbu filmových novinek tohoto týdne, podíváme se totiž na aktuality týkající se Star Wars, Indiana Jonese, Vetřelců a Pirátů z Karibiku. Aby Warneři nebyli smutní, zmíníme se ale i o vývoji situace okolo Harryho Pottera. Přejeme pěkné čtení a pohodový víkend.

Warneři bojují o novou potterovku

O tom, že šéf Warner Bros. Discovery David Zaslav by si moc přál novou plnohodnotnou potterovku, jsme mluvili už několikrát. Naposledy minulý týden.

Fantastická zvířata neoslnila ani svými kvalitami, ani tržbami, málokoho tedy zamrzí, že sérii po letošních Brumbálových tajemstvích můžeme považovat za ukončenou a studio to s kouzelnickým světem bude chtít zkusit znovu a lépe.

Nabízí se adaptace divadelní hry Prokleté dítě, které navazuje na příběh původních sedmi knih a osmi filmů a vrátit by se tak do svých rolí mohla nejen původní herecká trojice, což zní komerčně velmi zajímavě. Warneři by látku nejradši natáhli hned do dvou filmů a využili jako odrazový můstek ke spoustě spin-offových projektů, problém ovšem je s autorkou předlohy J. K. Rowlingovou.

Ta je hlasitě proti dojení své značky a peníze pro ni již dávno nejsou argument. Řada jejích bývalých kolegů a fanoušků navíc s autorkou má velký problém kvůli některým komentářům týkajících se transosob, což tvorbu nových projektů ze světa Pottera může silně komplikovat.

Noví Piráti asi nevzniknou

Johny Depp svůj souboj s Amber Heard sice vyhrál a po očištění svého jména se pomalinku vrací před kamery, v největších blockbusterech už ho pravděpodobně ale nikdy neuvidíme. Možnost, že by se někdy ve spolupráci s Disneym vrátil jako Jack Sparrow, pak sám v jedné ze svých soudních výpovědí naprosto vyloučil.

Pirátská série je tedy aktuálně u ledu, což tento týden potvrdila i Margot Robbie. Ta se měla původně stát novou její tváří v rebootu, který byl oznámen už před lety a měl se soustředit víc na ženské hrdinky. Podle aktuálního vyjádření herečky pro Variety se ale práce na něm kupředu nehýbou a ona sama nabyla dojmu, že jej Disney už nechystá.

Margot Robbie se tak či onak o práci aktuálně bát nemusí a co se Pirátů týče, nový projekt z jejich světa dříve či později nepochybně přeci jen dorazí. I kdyby jen na Disney+.

Andor válí, ale sledovanost nemá

Seriálový Andor je nejdospělejším, nejzajímavějším a nejautorštějším projektem, kterým Disney do světa Star Wars přispěl. Protože ale nehraje na jistotu a na vizuálech nevidíme světelné meče, sledovanost je údajně tristní.

Aby studio dostalo seriál k divákům, rozhodlo se nabourat jeho exkluzivitu pro Disney+; Andora budou tedy moci do konce podzimu sledovat i na televizních stanicích ABC, Freeform a na streamovací službě Hulu. Je to zajímavý a poměrně nevídaný krok, ve kterém Disney využívá své široké portfolio kanálů, kterými svůj obsah dostává k divákům.

Těžko říct, co to znamená pro Andora. Seriál má uzavřít již schválená druhá série, je ale možné, že studio kapku zkrouhne tvůrčí svobodu scenáristy Tonyho Gilroye a jeho týmu a bude žádat, aby byl příběh lákavější pro širší skupinu fanoušků.

Pod Indym se třese země

Do třetice všeho disneyovského. Jak jsme minulý týden zmínili, myšácké studio by rádo začalo šlapat i do světa Indiana Jonese, a na chystaný pátý díl navázat seriálovým projektem. Zatím se neví, o co přesně by mělo jít, po velkolepém konci filmové série by každopádně lukrativní značka měla v nějaké formě pokračovat.

Není to úplně překvápko. Leckdo se vlastně diví, proč Lucasfilmu po odkoupení Disneym tak trvalo slavného archeologa oprášit a soustředil se jen na Star Wars. Komplikované natáčení, zranění Harrisona Forda a lockdowny nicméně způsobily, že pátý film uvidíme až za rok, tedy více než dekádu poté, co studia na postavu získalo práva.

Internetem se přitom v posledních týdnech ozývaly drby o tom, že testovací projekce pátého Indyho dopadly katastrofálně, a že po vzoru nelibě přijímaného aktuálního trendu by měl hrdina na konci předat žezlo, klobouk a bič ženské následovnici, konkrétně řečeno své vnučce v podání Pheobe Waller-Bridge. Sám režisér James Mangold ovšem tento týden obě fámy na Twitteru osobně vyvrátil jako výmysl trolů.

Fordovo loučení s jednou z jeho nejslavnějších rolí bychom tak či onak měli vidět v kinech už příští červen a traileru bychom se měli dočkat velmi brzy.

Nový Vetřelec našel lidskou protivnici

Pod záštitou Disneyho vznikají i noví Vetřelci, které studio získalo nákupem Foxu. Ještě předtím série s uslintanými hlavouny prohlubovala svou mytologii skrz dost rozpačitého Promethea a navazujícího Covenanta, religionistická podobenství a rozmáchlé metafory ale fandy původní zemité sci-fi úplně netankovaly. Otec franšízy Ridley Scott si tedy dává trochu odstup, a na chystaný filmový reboot bude dohlížet jen jako producent.

Celkem již sedmý vetřelčí film místo něj napsal a zrežíroval Pedro Alvaréz, autor povedené Smrti ve tmě, a hodlá se vrátit ke kořenům – stejně jako chystaný seriál pro stanici FX, který ale s chystaným filmem blíže nesouvisí.

Do hlavní role snímku, který by se měl pro Hulu začít točit už po Novém roce, byla tento týden obsazena talentovaná mladá herečka Cailee Spaeny, známá díky Mare z Easttownu nebo druhému dílu Pacific Rim. Doufejme, že její Vetřelec bude aspoň podobně fajn, jako nedávná predátoří Kořist.


Na co se chodilo

Nový Black Panther si musel poradit s úmrtím Chadwicka Bosemana, covidem a vysokými očekáváními vyvolanými veleúspěšným prvním dílem. Podobná událost jako tehdy se sice nekoná, trhnutí listopadového tržebního rekordu ale ukazuje, že si film prozatím vede slušně. Celosvětový otvírák 330 milionů dolarů je pro studio velmi fajn zpráva, zvlášť když dosavadní rekordman, druhý díl Hunger Games, dokázal touhle dobou v roce 2013 trhnout sotva polovinu. Marvel má malou šanci zase jednou utržit miliardu, jistou ji ale zatím ani trochu nemá.

Zajímavé tak či onak ale je, že Black Panther navíc dokázal za tři dny vydělat skoro stejné peníze, jako Black Adam od konkurenčního DC za měsíc. Ku cti Dwaynu Johnsonovi slouží, jak srdečně a gentlemansky konkurenci na Twitteru pogratuloval.

U nás už první Black Panther rezonoval podstatně méně než za oceánem. Za víkend si na něj zašlo 80 tisíc diváků, což je ve vší té návštěvní nudě sice fajn, na poměry Marvelu ale poměrně průměrný výsledek, který u nás nestačí ani na Doktora Strange ani čtvrtého Thora.

Na co se podívat

Satira. Thriller. Horor. Komedie. To jsou jen některé přísady Menu, ve kterém se Anya Taylor-Joy s Nicholasem Houltem a dalšími strávníky vydává na exkluzivní fine dining mistrovského šéfkuchaře Ralpha Fiennese, na kterou se čeká dlouhé měsíce a platí se za něj 1250 dolarů. Do restaurace míří i proslulá jídelní kritička, vyčpělá filmová hvězda nebo třeba trojice arogantních manažerů. S koncepčním, několikachodovým, několikahodinovým menu složeným z nejrůznějších kostek ve skluzu a pocintaných talířů je čeká skutečně nezapomenutelný večer.

Pokud máte chuť spíš na komedii a baví vás černý humor a tvorba Jana Prušinovského, zajděte si na trhlou road movie komedii Grand Prix. Životem otřískané postavičky, posbírané v bohem pozapomenutých koutech naší země, ze sebe sypou cynické hlášky a dostávají se do situací, jejichž černá komičnost mnohdy brousí hrany. Zlodějíček prohodí oknem kradeného SUV malého psíka, polské mlátičky se neštítí výhružně zamířit bouchačkou na dítě a paklíkem eur motivovaná korpulentní černá dáma ne a ne dát pokoj bílým nebožákům. Korektnost je sakra daleko, skoro ani není vidět; cimprlich divák může mít naopak pocit, že na dohled je nevkus. No, jeho škoda.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Totalfilm, MovieWebImages, Disney, Sony, JoBlo, Falcon; audio: Totalfilm © 2022