Total Week #48/22 – Nový představitel Jamese Bonda a trsající Wednesday

V Brazílii probíhá akce Comic Con Experience, už od čtvrtka nás tedy Hollywood pořádně zásobuje trailery nových přírůstků nejrůznějších nerdských sérií, ať už jde o dlouho vyhlíženou ukázku pátého Indyho nebo třetí Strážce galaxie či stopadesáté Transformers. Postupně je všechny s českými titulky či dabingem najdete u nás na YouTubu. Tento týden přinesl i zprávy o možném přeobsazení Jamese Bonda, Netflix zabodoval překvapivým hitem a Warneři se musí potýkat s další nepříjemnou skutečností.

Našel se nový Bond?

Oficiálně se jméno režiséra a nového hereckého tahouna restartovaných bondovek dozvíme až příští rok, britští sázkaři, internetoví kverulanti a některá média ale začínají hojně skloňovat jedno jméno. Nový agent 007 by měl být oproti Danielu Craigovi výrazně mladší, aby se otevřel širšímu publiku a byl schopen utáhnout sérii několik let, možná i proto producenty údajně zaujal 32letý Angličan Aaron Taylor-Johnson.

Talentovaného sympaťáka si můžete pamatovat z Kick-Asse, druhých AvengersGodzilly nebo letošního Bullet Trainu, s akčním žánrem tedy má zkušeností až až. Podle některých drbů se navíc již účastnil přísně tajných kamerových zkoušek v londýnských Pinewood studios, kde měl naprosto zaválet, dost možná tedy již je ruka v rukávě a do pár let ho s povolením zabíjet uvidíme řádit na plátně.

A další rána pro Warnery

Produkční společnost Legendary, stojící za zmíněnou Godzillou, King Kongem, trilogií Temného rytíře, Pařbami nebo třeba Dunou, dlouhá léta svoje filmy nechávala distribuovat pod hlavičkou Warner Bros. Tenhle vztah začal skřípat, když studio v nejtvrdší pandemii začalo uvádět filmy simultánně do kin a na svou streamovací službu HBO Max, aniž by tak zásadní krok nejprve s tvůrci svého obsahu probrali.

Warneři tak následně přišly o filmy rozčíleného Christophera Nolana a nyní ztrácí i celé Legendary – navzdory tomu, že pod novým vedením a po sloučení s Discovery od kontroverzního distribučního modelu upustili.

Nové filmy z dílny produkční společnosti tedy budou nově do kin exkluzivně uváděny studiem Sony – s výjimkou Číny, o kterou se postará nově vzniklá odnož Legendary East, a s výjimkou filmů točených pro Netflix a s výjimkou již běžících sérií, jako je právě zmíněná Duna nebo kongovský Monsterverse.

Warneři jsou jistě rádi, že o Dunu nebo chystaného nového King Konga nepřicházejí, ztráta Legendary je nicméně i tak další letošní velkou ránou pro těžce zkoušené studio.

Netflixová Wednesday je obří hit

Stranger Things? Brigertonovi? Zaklínač? Ti všichni se mohou sklonit před novou královnou a Netflix slaví úspěch, který asi nikdo nečekal. Seriálová Wednesday o populární emo slečně z Addamsovy rodiny se stal s více než 340 miliony sledovaných hodin nejúspěšnější premiérou anglicky mluveného seriálu v historii služby; spokojeni jsou navíc kritici i diváci. Další série a možná i spin-offy jiných Addamsových jsou tedy nevyhnutelnou tutovkou.

Možná na tom má podíl i fejm režiséra Tima Burtona, hlavní zásluhu ale má pravděpodobně spíš celková estetika a tématika seriálu, jak na míru upečená tiktokovému publiku. Virální se stal třeba klip rozpačitého tance hlavní hrdinky, s jehož choreografií přišla sama její představitelka Jenna Ortega. Scéna jak stvořená k trendování a nejrůznějšímu napodobování na sociální síti vibe celého seriálu hezky ilustruje.

Vyroste z Avatara sedmidílná série?

Už za dva týdny po dvanácti letech dorazí nový Avatar, která bude muset vydělat opravdu neskutečné peníze, aby se nákladná podvodní produkce vyplatila. Pokud nedojde vyloženě k fiasku, které by upřímně zaskočilo tržební analytiky, filmové novináře i kinaře z celého světa, již dotočeného třetího dílu bychom se měli dočkat takřka stoprocentně.

Otázkou je, co se se sérií bude dít dál. Režisér James Cameron, dost možná největší perfekcionista v Hollywoodu, který osobně schvaluje i všechny evropské kinosály, které jeho velkofilm premiérově uvedou, má údajně hotové scénáře i ke čtvrtému a pátému dílu. Tento týden pak v rozhovoru promluvil o tom, že skvělé nápady na námět by se našly i k hypotetické šestce a sedmičce, což by znamenalo, že se s modrými obyvateli Pandory nerozloučíme ještě řadu dlouhých let.

Celá série by údajně měla mít silně vzestupnou tendenci, skoro sedmdesátiletý filmař ale často opakuje i to, že by rád našel vhodného nástupce, který by po něm režii pokračování převzal. Kdo něco tuší o Cameronově způsobu práce, si asi neumí představit, že by někdo takový existoval. Kolika Avatarů se nakonec dočkáme je každopádně zatím ve hvězdách, již za pár dní ale třeba budeme moudřejší.


Na co se chodilo

Dvě české variace na Lásku nebeskou, Přání Ježíškovi a Vánoční příběh, původně měly jít v kinech proti sobě už vloni touhle dobou. K potenciálně zajímavému souboji a hromadnému pletení si titulů nakonec nedošlo, protože druhý jmenovaný nakonec do kin vstupuje až teď. Hořká komedie Ireny Pavláskové nakonec za víkend a po předpremiérách posbírala něco pod 50 tisíc diváků, což je výsledek s loňským Ježíškem skoro totožný.

Druhý Black Panther se mezitím celosvětově posunul k hranici 700 milionů dolarů, což je na letošní poměry velmi hezký výsledek, kdysi obligátní miliarda ale skutečně s největší pravděpodobností nepadne. Zvlášť, když zbývají poslední dny, než kina po celé planetě zmodrají a začnou bez ustání opakovat nového Avatara.

Za zmínku stojí i masivní propadák nové animované disneyovky Divnosvět, která nedokázala diváky čímkoli nalákat a v podstatě nemá šanci, aby vydělala zpátky alespoň svůj rozpočet 150 milionů.

Na co se podívat

Šimon Holý patří k tvůrcům, kteří natáčejí filmy ve jménu „Nové české intimity.“ Je to právě on, kdo s tímto manifestem, snažícím se zachytit temnější stránky lidské mysli a života, přišel na českou scénu ve spolupráci s dalšími tvůrci. V souladu s ním mladý režisér ve své novince A pak přišla láska zkoumá potlačované emoce a celkově nepohodlná témata.

Film je to o lásce a tarotu, jak stojí na plakátu. Psycholožka Kristýna zoufale hledá lásku a štěstí. Rozhodne se proto odjet se svou dospělou dcerou na ozdravný víkend za kartářkou Zdenou. Skrze pochybné rodové léčení a výklady karet zjistí víc nejen o svém problematickém vztahu k okolí, ale i ke své dceři a sobě samotné.

Síla filmu leží nejen v životním výkonu Pavly Tomicové, ale i ve způsobu, kterým svoje postavy režisér s herečkami přivedl k životu. Neobdržely totiž klasický scénář, nýbrž pouze čtyřstránkový treatment a také jeho pokyny k tomu, kam mají jednotlivé scény směřovat. Mezi hlavními představitelkami tak panuje nefalšovaná chemie a podávají dialogy natolik autentické, že se divák cítí, jako kdyby nahlížel do života reálných lidí imaginárním oknem kamerové čočky.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: The Sun, Vertical Ent., Warner Bros. Discovery, Falcon, Disney, CinemArt, Aerofilms © 2022