V kinech od 8. prosince (přehled a ukázky)

Do kin vyráží hodně naštvaný Santa s tváří Davida Harboura. Na plátna kin přinese strach i smích ve filmu Šílená noc. Vyrazit můžete s celou rodinou na francouzský animák Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který je prvním plnohodnotným animovaným zpracováním příběhu známého hrdiny. O silném poutu v marockém prostředí vypráví drama Adam, francouská komedie Neuvěřitelné, ale pravdivé zase nabízí satiru o lidské posedlosti. Kousek nebe je příběh ze švýcarské farmy a Amerika je koprodukční film o obnovení starého přátelství.

Šílená noc (USA, 2022)

Trávit Vánoce s dominantní matkou (Beverly D´Angelo) jen proto, že je nechutně bohatá a že potřebujete, aby „pustila chlup“, je samo o sobě solidní peklo. Když ale rodinu krátce před štědrovečerní večeří přepadne ozbrojený gang, jehož členové si přejí k Vánocům obsah rodinného trezoru, nastává krize, kterou si nikdo neuměl představit. Naštěstí k přepadení došlo právě v onen kouzelný večer, kdy i otrlí pragmatici aspoň na chvíli věří na zázraky. Je to zároveň noc, kdy jistý vousatý chlapík v červenobílém oblečku prolézá komíny, aby lidem nadělil dárky. Santa Claus (David Harbour) je v tomhle filmu životem unavený cynik, který chce mít svou nejtěžší každoroční šichtu rychle za sebou. Že se ocitl v domě, kde ozbrojenci drží rodinu jako rukojmí, mu zpočátku vrásky nedělá, jenže pak ho začne o pomoc prosit nejmladší rukojmí, malá holčička, která na něj ještě věří, a tak si vyhrne rukávy a začne úřadovat. Věřte tomu, že naštvanému Santovi byste se nechtěli dostat do rukou. Tichá noc se zpívat určitě nebude, protože tenhle Santa není žádný svatoušek.

Šílená noc
Violent Night
Akční / Thriller / Krimi / Komedie / Horor
USA, 2022, 111 min
Režie: Tommy Wirkola
Scénář: Patrick Casey, Josh Miller
Kamera: Matthew Weston
Hudba: Dominic Lewis
Hrají: David Harbour, John Leguizamo, Beverly D’Angelo, Cam Gigandet, Brendan Fletcher, Alex Hassell, Edi Patterson, Alexis Louder, André Eriksen


Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo (Francie, 2022)

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, kterým v českém znění propůjčili hlasy Ondřej G. Brzobohatý a Ondřej Brousek.

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo
Le Petit Nicolas : Qu’est-ce qu’on attend pour être heureux?
Animovaný / Rodinný
Francie / Lucembursko, 2022, 86 min
Režie: Amandine Fredon, Benjamin Massoubre
Scénář: Michel Fessler, Benjamin Massoubre
Hrají: Laurent Lafitte, Alain Chabat, Simon Faliu


Adam (Maroko, Francie, Srbsko, 2019)

Abla provozuje malé pekařství v Casablance, kde žije společně s osmiletou dcerkou Wardou. Jednoho dne u jejích dveří zaklepe Samia, která se marně snaží sehnat práci a přístřeší. Osamělá žena v pokročilém stupni těhotenství těžko nalézá v konzervativní marocké společnosti zastání. I Abla napřed příkře odmítne, ale nakonec přeci jen neochotně nabídne pomocnou ruku. Mezi ženami, které jsou zvyklé bolest maskovat hrdostí, se začne rodit silné pouto. V poetických kulisách malého pekařství rozehrává Maryam Touzani v mistrně zrežírovaném debutu Adam svou neokázalou poklonu ženské síle, touze a vytrvalosti v podmínkách nesvobody a represe.

Adam
Drama
Maroko / Francie / Srbsko, 2019, 98 min
Režie: Maryam Touzani
Scénář: Maryam Touzani
Hrají: Lubna Azabal, Nisrin Erradi, Aziz Hattab, Douae Belkhaouda


Neuvěřitelné, ale pravdivé (Francie, 2022)

Alain a Marie jsou na prohlídce domu na klidném předměstí. Realitní makléř je varuje, že to, co se skrývá ve sklepě, jim obrátí život naruby. Manželé se ohromeni a nadšeni tím, co objeví, rozhodnou nemovitost koupit. Když k nim na večeři přijde Alainův drzý šéf a jeho přítelkyně, pokušení podělit se o neuvěřitelnou (ale pravdivou!) informaci je silné. Marie je však odhodlána udržet ji v tajnosti. Začne být sklepem posedlá a nemůže si pomoci, aby se tam nevydala… Quentin Dupieux, jeden z nejexcentričtějších filmových tvůrců, má zdánlivě nevyčerpatelný zdroj bizarních nápadů, na nichž s komickou genialitou staví. Svým hercům opět velkoryse poskytl příležitost zahrát si nezapomenutelně bizarní postavy. Populární francouzští herci Alain Chabat a Léa Druckerová svými mladistvými výkony přispívají k satirickému diskurzu o lidské posedlosti a propůjčují odpovídající rysy dvojici čelící neobvyklé výzvě. Anaïs Demoustierová ztvárnila promiskuitní mladou ženu s tou správnou dávkou inteligentní lehkosti. A co jiného říci o neokoukaném výkonu Benoîta Magimela, než že je to jednoznačně herec na vrcholu kariéry, který je schopen všeho.

Neuvěřitelné, ale pravdivé
Incroyable mais vrai
Komedie
Francie, 2022, 74 min
Režie: Quentin Dupieux
Scénář: Quentin Dupieux
Hrají: Alain Chabat, Léa Drucker, Benoît Magimel, Anaïs Demoustier, Nagisa Morimoto, Roxane Arnal, Mikaël Halimi


Kousek nebe (Švýcarsko, Německo, 2022)

Ačkoli Marco pochází z nížin, je to statný chlapík. Nyní pracuje jako pomocník u horského farmáře Aloise v odlehlé švýcarské alpské vesnici a dokonce i u stolu štamgastů v místním hostinci se lidé pomalu učí oceňovat tohoto člověka, který si objednává pouze ledový čaj. Anna je místní vesnická dívka, která má z předchozího vztahu dceru Julii. Někteří pochybují, zda tento nový vztah bude fungovat – nikoli však Marco nebo Anna. Vezmou se. Jejich láska je něžná a krásná. Sice ji nedokážou plně pochopit, ale vyjadřují ji prostými slovy. Důvěra mezi nimi roste a jejich něha přetrvává. Štěstí, které cítí při každém doteku, překonává jen teplo, které je cítit při pohlazení krávy. Ale brzy se stává, že Marco stále častěji ztrácí kontrolu nad svými impulsy… Lidstvo a příroda se ve filmu Michaela Kocha jedinečným způsobem prolínají. Jeho dílo, poháněné kongeniální normálností neprofesionálního hereckého obsazení, sleduje rytmus ročních období s klidnou přesvědčivostí, která je navzdory okolnostem prosta hysterie – i když tělo i duše jsou plné napětí.

Kousek nebe
Drii Winter
Drama
Švýcarsko / Německo, 2022, 136 min
Režie: Michael Koch
Scénář: Michael Koch
Kamera: Armin Dierolf
Hudba: Tobias Koch, Jannik Giger
Hrají: Michèle Brand, Simon Wisler, Elin Zgraggen, Daniela Barmettler, Josef Aschwanden


Amerika (Izrael, Německo, Česko, 2022)

Eli pracuje jako plavecký trenér v Chicagu a až zpráva o smrti otce jej donutí vrátit se do rodného Izraele. Zdá se, že si ke své minulosti chová odstup, ale i přes to se rozhodne kontaktovat kamaráda z dětství Jotama. Ten teď vede malé květinářství společně se svou snoubenkou Iris. Obnovení starého přátelství spustí sérii událostí, které všem zúčastněným navždy změní život…

Amerika
America
Drama
Izrael / Německo / Česko, 2022, 127 min08
Režie: Ofir Raul Graizer
Scénář: Ofir Raul Graizer
Kamera: Omri Aloni
Hudba: Dominique Charpentier
Hrají: Oshrat Ingadashet, Michael Moshonov, Ofri Biterman, Moni Moshonov, Irit Sheleg, Evelyn Kaplun, Ruba Blal, Seumas F. Sargent