Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Jak vznikala štědrovečerní pohádka Tajemství staré bambitky 2 (film o filmu)

Po více než deseti letech se diváci a fanoušci původní pohádky režiséra Iva Macharáčka a  scenáristy Evžena Gogely dočkali vytouženého pokračování. V pohádce Tajemství staré bambitky 2 se vracíme za králem Jakubem (Tomáš Klus) a královnou Aničkou (Kamila Janovičová), kteří mají malou princeznu Johanku (Valentýna Bečková). Na obrazovkách samozřejmě uvidíme i bývalého loupežníka a nyní hrnčíře Karabu (Ondřej Vetchý), kterému do cesty vstoupí královna Julie (Veronika Khek Kubařová) ze sousedního bohatého království. A chybět samozřejmě nemůžou ani zlotřilí rádcové Ferenc (Miroslav Vladyka) a Lorenc (Jiří Lábus). Jak nový film, který Česká televize uvede na Štědrý den na ČT1 vznikal, se můžete dozvědět z následujícího filmu o filmu.

Počtem repríz se v relativně krátkém časovém úseku řadí první díl pohádky Tajemství staré bambitky k nejúspěšnějším pohádkám posledních třiceti let. Poprvé se televizní pohádka na obrazovkách objevila na Vánoce roku 2011 a od té doby měla už přes 20 repríz.

Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery Aničky, trochu nešikovného prince Jakuba a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba.
S novým příběhem Tajemství staré bambitky 2 se vrátil tým z původního úspěšného filmu. Režisér Ivo Macharáček a scenárista Evžen Gogela, ale také většina hereckého obsazení.

tajemstvi-stare-bambitky-2-recenze

Tajemství staré bambitky 2 (foto: Fairytale Production)

Scenárista Evžen Gogela k pokračování říká: „S režisérem a spoluautorem námětu Ivem Macharáčkem jsme již při první dílu chtěli, aby ta pohádka byla nadčasová v tom, že všechny postavy dělají normální lidské věci, třeba vychovávají děti. A vychovávají je ke spravedlnosti, aby bylo vidět, kde jsou mantinely slušného a neslušného chování. Vzali jsme normální lidské aktivity a dali jim pohádkovou formu. A tím, že to jsou úplně běžné lidské momenty, tak se s nimi mnoho lidí ztotožnilo. Chtěli jsme, aby rodiče s dětmi mohli vidět, že to platí jak pohádce, tak v životě. Nehledali jsme ani triky ani pitvoření nadpřirozených bytostí. Je to život s pohádkovou nadsázkou.“ 

„Producenti mě popíchli, abych se zamyslel nad pokračováním Tajemství staré bambitky a mě nadchla možnost představit si, jak to v království, se kterým jsem žil nějakou dobu při natáčení jedničky, vypadá. Jak tam vlastně asi ten král teď žije, a ten Karaba, co se s ním stalo, jak se tam celkově lidi mají. Říkal jsem si, že by bylo vlastně hezké se tam za nimi jít zase podívat,“ vzpomíná režisér Ivo Macharáček.

T. Klus a O. Vetchý, v pozadí K. Janovičová (foto: Bioscop)

Když se však vůbec začalo o pokračování uvažovat, bylo třeba mít splněnou jednu důležitou podmínku. „Herecké obsazení a vůbec pokračování stálo a padalo s tím, zda do toho herci půjdou znovu. Pokud by řekli ne, už se nechceme vracet, tak by dvojka ani nevznikla. Takže než vůbec jsme začali příběh psát, tak jsme si s herci prostě zavolali a řekli jsme si, jestli do toho mají chuť jít. Všichni řekli, že ano, takže se to rozjelo,“ přiznává režisér Ivo Macharáček.

Svou roli si tedy zopakovali Ondřej Vetchý jako Karaba, Tomáš Klus a Kamila Janovičová jako Jakub a Anička, tentokrát už v královských rolích, a Miroslav Vladyka s Jiřím Lábusem v postavách zlotřilých rádců Ference a Lorence. Znovu uvidíme i Petra Štěpánka jako kuchaře Frita nebo generála Otmara Brancuzského.

Nové postavy vytvořili Veronika Khek Kubařová jako královna Julie, Valentýna Bečková, která si zahrála malou princeznu Johanku, Markéta Plánková se objeví jako Juliina komorná Hermína. Novou posilou je také Václav Noid Bárta, který si nejen zahrál podkoního Václava, ale postaral se také o hudbu a písničky.

Snímek se natáčel na zámcích v Jindřichově Hradci, Mníšku pod Brdy nebo skanzenech Kouřim či Přerov nad Labem.
Pohádka vznikla v produkci společnosti Fairytale Production producentů Radovana Vašáka, Roberta Plavce a Iva Macharáčka v koprodukci s Českou televizí a innogy.

Tajemství staré bambitky 2 uvádí Česká televize na Štědrý den v 19:00. Pohádku už mnozí diváci viděli v kinech, řadí se k letošním nejúspěšnějším českým distribučním filmům. Do kin na ni dorazilo téměř půl milionu diváků.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Fairytale Production © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast