Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Total Week #1/23 – Avatar 3 v plamenech, Hawkeyův boj o život a pohřebiště na Netflixu

Vítáme vás v novém roce a přejeme všechno, co se k němu běžně přeje, a navíc tunu parádních filmových zážitků. Pokud jste si je ještě neposlechli, ohlédněte se s námi našimi tradičními žebříčky nejlepších českých i zahraničních filmů, a pomalu spolu s námi vyhlížejte nespočet zajímavých premiér, které se na nás počínaje tímto týdnem začínají valit. Kina stále suverénně opanuje druhý Avatar, James Cameron se ale pomalu rozpovídává o chystané trojce. Smutná zpráva nás zastihla z Nevady, kde Jeremy Renner zabojoval o život po nepříjemné nehodě. Zaskočila nás další nesmyslná žaloba a Netflix znovu ukázal, jak velký risk je na něm vůbec něco rozkoukávat. Pojďme se na to všechno společně kouknout. Přejeme hezký první letošní víkend a hezké čtení či poslouchání.

Třetí Avatar v plamenech

Zatímco dvojka Avatara stále ovládá světová kina, James Cameron se konečně trochu rozpovídal o zápletce dotočené, aktuálně připravované trojky s pracovním podtitulem The Seed Bearer, která by do kin měla dorazit na Vánoce za dva roky.

Po vzduchu a vodě bychom měli prozkoumat další pandorský ekosystém. V ohnivém pekle sopečných regionů na’vijského měsíce se setkáme s dalším domorodým kmenem, tentokrát však notně nepřátelským; Aztéky inspirovaným lidem popela by tedy Cameron po dvou filmech konečně měl promíchat schéma hodných Na’vi a zlých lidí. V čele nového kmenu dost možná stane nová postava Peylak hraná Dawidem Thewlisem.

Pokud vše půjde podle plánu, celkem bychom se měli dočkat pěti filmů ze série, přičemž podle tvůrců by měly mít silně vzestupnou tendenci. Vzhledem k parádním tržbám dvojky to vypadá, že nedostatku diváckého zájmu se ještě chvíli Avatar bát nemusí.

Jeremy Renner bojuje v nemocnici

Ve filmech si o život zabojoval už hodněkrát, tentokrát o něj bojuje i ve skutečnosti. Sněhová bouře, která v prosinci dlouhé dny sužovala Spojené státy, se filmového průmyslu nedotkla jen zadřením kinařských tržeb. Při odklízení sněhu kolem svého domu v Nevadě se při nehodě s pluhem vážně zranil Jeremy Renner, kterého znáte jako Hawkeye z Avengers, z Mission: Impossible nebo Bourneova odkazu.

V roce 2017 dorazil i na festival v Karlových Varech, kde uváděl své tehdejší novinky Wind River a Příchozí a převzal od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. Během debaty se od tlumočnice Heleny Koutné herec naučil důležitá česká slova “plavky” a “hajzlík”. “Ahoj, děkuju a dobrý den, to zná každej…,” smál se tehdy. Při té příležitosti zavzpomínal i na tři měsíce, kdy u nás natáčel Mission: Impossible: “Měl jsem docela dost volného času, tak jsem si i trochu užíval. Ale neřeknu vám jak.

Do nemocnice, kde ztratil hodně krve při operaci hrudníku a přejeté nohy, ho musel převézt vrtulník; jeho stav pak je stabilizovaný, ale stále kritický. V tuto chvíli nevíme, jestli a kdy se zotaví, ani co to bude znamenat pro jeho hereckou kariéru. Přejme našemu Avengerovi mu brzké uzdravení.

Rennerův pozdrav z nemonice (zdroj: Instagram)

Romeo a Julie a zlaťáky

Pamatujete na adaptaci Romea a Julie od Franka Zeffirelliho z roku 1968? Sedmdesátníci Leonard Whiting a Olivia Hussey, kteří v něm tehdy ústřední dvojici ztvárnili, si na ni pamatují. A zřejmě ne moc v dobrém. Po tolika dekádách se totiž rozhodli studio Paramount, které dosud situaci nijak nekomentovalo, zažalovat za starou křivdu.

Kalifornský soud totiž dočasně zrušil promlčecí lhůtu případů týkajících se zneužívání dětí, načež si herecké duo uvědomilo, že se tehdy ještě nezletilí v jedné ze scén objevili nazí, a že je k tomu vlastně již zesnulý režisér zmanipuloval. Původně totiž herci počítali s tím, že scénu odehrají v prádle tělové barvy. Psychickou újmu a následné pošramocení kariéry někdejší herci s právníky vyhodnotili na půl miliardy dolarů, ačkoli ještě před pár lety hambatou sekvenci obhajovali.

Případ nápadně připomíná žalobu Spencera Eldena, již dospělého prcka z obalu alba Nevermind od Nirvany. Ten si slavný motiv nechal vytetovat, na výročí vydání alba pózu pod vodou pro fotografy zopakoval, a následně kapelu zažaloval za psychickou újmu z focení dětské pornografie. Případ se bez rozsudku táhne už skoro dva roky. Uvidíme, jestli Romeo a Julie budou úspěšnější.

Leonard Whiting a Olivia Hussey tehdy a teď (foto: Dunya News)

Pohřebiště nedokončených příběhů

Ne na všechny otázky dostaneme v životě odpovědi. Na seznam těch svých si můžete připsat rozřešení záhad z nedávného netflixovského seriálu 1899, pokud jste jej tedy sledovali. Zaoceánský parník tedy z Evropy do Ameriky již nedopluje, ačkoli původně byly v plánu tři řady. Zatím se neví, zda je na vině nízká sledovanost při vysokých nákladech za virtuální kulisy a simulaci pohybu lodi, nebo jakási změna strategie uvnitř Netflixu. Třeba se tvůrci o odpovědích na tohle všechno brzy rozpovídají v rozhovorech.

Pozornost seriálu na podzim nepochybně značně ukradl obří seriálový hit Wednesday. Pokračování spin-offu malé nihilistky z Addamsovy rodiny by mělo být naprostou tutovkou, ne? I tady je situace bohužel trochu komplikovanější. Práva na strašidelnou značku totiž vlastní studio MGM, které nedávno uzavřelo smlouvu o distribuci svých titulů se službou Amazon Prime. Podle některých zpráv by nicméně Netflix naštěstí měl Wednesday mít smluvně pojištěnou na deset let dopředu, tak kvůli všem fanouškům doufejme, že druhou řadu oznámí brzy.

Těšit se mohou alespoň fanoušci Stranger Things, jejichž oblíbený svět se brzy rozroste o anime exkurz do japonského Tokya, pod kterým se skrývá paralelní svět Upside Down stejně jako pod americkým městečkem Hawkins. Toho bychom se měli dočkat už letos.

Množství nedokonečných projektů začíná fandy štvát (foto: Indian Express)


 Na co se chodilo

Jak už jsme zmínili, extrémně bílé Vánoce ve Spojených státech sice poněkud zařízly tamní tržby, kvůli čemuž americké výsledky druhého Avataru oscilují lehce pod očekáváním, James Cameron nicméně není sprinter, ale maratonec, a navrch globálního ranku. Ve světě, a v Číně zejména, jeho modrásci stále zdaleka neřekli poslední slovo, a vzhledem k celkovým aktuálním tržbám blížícím se 1,5 miliardám je pokoření hranice 2 miliard téměř jistotou. Film je zaplacen, vydělává tvůrcům a studiu do kapsy a další díly jsou tutovkou.

Do oceánů Pandory se hromadně potápí i Češi, na druhé místo žebříčku nejvýdělečnějších filmů loňska se u nás Way of Water dostalo za pouhých pár dní a aktuálně se čeká na pokoření mety milionu prodaných vstupenek, což se v historii naší zemičky stalo jen v jednotkách případů.

Na co se podívat

Guy Ritchie se nám stává Woody Allenem. Ne že by byl tak super taťka, ale podobně jako nejslavnější filmařský neurotik začíná i on sypat z rukávu jednu filmovou novinku za druhou. Vloni si sice kina od anglického hračičky dala pauzu, letos se ale dočkáme hned dvou. Aktuální Operace Fortune měla do kin vstoupit už skoro před rokem, studio s tvůrci ale vzhledem k tehdy propuknuvší ruské invazi usoudili, že film s ukrajinskými gaunery ve svém středu pošlou do kin o pár měsíců později.

V akční komedii o partě špionů vedených Jasonem Stathamem se Ritchie po Rozhněvaném muži vrátil ke svému tradičnějšímu stylu, dokonalé sofistikovanosti Gentlemanů tentokrát ale nedosahuje. Operace Fortune je v jeho filmografii spíše průměrným kouskem bez větších ambicí, díky jeho režijní osobitosti jde ale o velmi fajn filmovou zábavu, která si s ničím neláme hlavu a sype na diváka další a další hlášky, rvačky, slovní i klasické přestřelky a honičky.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, Indian Express, Instagram, Falcon, Vertical Ent. © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast