Co když se nastěhuje matka? Černá komedie Přišla v noci má dotočeno

Na sklonku loňského roku skončilo natáčení nového českého filmu Přišla v noci. Poslední klapka projektu, za kterým stojí autorské duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, padla 25. listopadu. Černá komedie vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný život naruší vpád matky jednoho z nich. Do kin se chystá v druhé polovině letošního roku.

Přišla v noci (foto: Artcamú

Přišla v noci balancuje na tenké hraně černé komedie a civilního home invasion hororu postaveném na situaci, kterou v různých obměnách zažil téměř každý z nás.
Jirka a Aneta jsou třicátníci, žijící v bytě, který patřil Jirkovým předkům. Čas ubíhá v povědomé rutině klidného vztahu. Pak se ale jedné noci rozezní zvonek a za dveřmi stojí Jirkova máma Valerie s kufrem a sdělením, že u páru musí načas zakotvit. Na první pohled suverénní, srdečná a veselá diva krok za krokem odkrajuje soukromí obou partnerů. Stává se zpívajícím přízrakem všedního dne, který si podmaňuje stále více prostoru a vše podrobuje přísnému zkoumání. Dokážou Jirka s Anetou obstát
v nenápadném očistci? Mají matky vždycky pravdu? A nejsou někdy těmi největšími monstry?

Režijní dvojice Pavlíček – Vejnar poprvé spolupracovala na scénáři a režii večera Cen české filmové kritiky. Právě tady se zrodil úmysl spojit síly a vytvořit společný film. Vzhledem ke složitému financování volila dvojice alternativní cestu. „Oba nás spojuje touha točit filmy rychleji, než současný systém v ČR umožňuje. Než tvůrce nasbírá potřebné prostředky na realizaci svého díla, může to trvat tři až pět let, někdy i mnohem díle. Některé náměty by ale ze své podstaty měly vznikat mnohem rychleji – jinak se ztrácí vztah režiséra/režisérky k dané látce či tématu, případně i dobová relevance,“ říká Jan Vejnar. Spolu s Tomášem Pavlíčkem proto zvolili opačný postup.

V únoru 2022 jsme si společně s kameramanem Šimonem Dvořáčkem řekli, že na podzim začneme natáčet a vše ostatní tomu následně podřídili. Vybírali jsme z více různých námětů, a nakonec dali přednost tomu, který se dal z většiny realizovat u nás doma, případně na dalších místech, k nimž máme skrze rodinu a přátele přístup.

Hlavní štáb i herecké obsazení filmu rovněž tvořili blízcí přátelé, nebo lidé, pro něž tento projekt představoval spíše osobní příležitost nežli regulérně placenou práci. „Cílem bylo natočit film, jehož zápletka a téma naplno ospravedlní komorní zasazení a skromné podmínky, za kterých vzniká. Z tohoto pohledu se nám zdál žánr home invasion thrilleru jako dobrá výchozí pozice – výsledkem však bude žánrově pestřejší tvar, který má nejblíže k trochu temnější komedii,“ uzavírá Jan Vejnar.

V hlavních rolích filmu se objeví Simona Peková (matka), Annette Nesvadbová a Jiří Rendl. Dále se diváci mohou těšit na Vladimíra Kratinu, Judit Bárdos, Denisu Barešovou nebo Michala Kerna. „Všichni tři ústřední protagonisté byli naší první volbou od samotného začátku. Záměrně jsme nechtěli úplně známé tváře, nýbrž herce, kteří co nejvíce splynou s postavami, které ztělesňují,“ říká Jan Vejnar.

Film vznikl díky vkladu režisérů a producentů a osobnímu nasazení celého štábu. Koproducenty filmu jsou kromě režisérů Šimon Dvořáček (kameraman filmu) a Vít Schmarc (Artcam Films).

-red-
zdroj: H. Petrželková
foto/video: Artcam © 2023