Dotočeno: Karel Roden s Reginou Rázlovou se sešli v novince Tancuj, Matyldo

Padla poslední klapka filmu Tancuj, Matyldo o příběhu profesně úspěšného exekutora Karla Jaroše a jeho syna Pavla, jejichž matka a babička Matylda onemocněla Alzheimerovou chorobou a tato na první pohled bezvýchodná situace převrátila všem život vzhůru nohama. V hlavních rolích tragikomického snímku o tom, že v těžkých životních zkouškách může člověk najít nejen sám sebe, se představí Karel Roden, Regina Rázlová a Antonio Šoposki.

Tancuj, Matyldo (foto: Bontonfilm)

Natáčení nového snímku trvalo celkem 27 dní a probíhalo v Praze, Bratislavě, ale také v malebném francouzském přímořském městě Étretat v Normandii. Scénář filmu vychází z reálných událostí v rodině scenáristky a producentky Nataši Slavíkové a scenáristy a režiséra Petra Slavíka. Kameramanem snímku je Martin Štrba, kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková, uměleckou maskérkou Andrea McDonald, dramaturgové filmu jsou Martin Ryšavý, Martin Daniel, Zuzana Piussi a Benjamin Slavík. V dalších rolích se představí Zuzana Kánocz či Simona Postlerová.

Scenáristka Nataša Slavíková, režisér Petr Slavík, Karel Roden a Antonio Šoposki

Příběh plný nečekaných zvratů, humorných a absurdních situací vyplývajících z postupujícího onemocnění Karlovy matky Matyldy vede diváka k zamyšlení, jak by on sám jednal v situaci, kdy by Alzheimerem onemocněl někdo z jeho blízkých. Zároveň dává naději se nevzdat a ukazuje, že i takto vážná nemoc může být paradoxně příležitostí k semknutí rodiny a nalezení skutečných hodnot. Uvěřitelnost příběhu je umocněna a podložena silnou osobní zkušeností autorů filmu s tématem. Ti na vlastní kůži zažili, jaké v praxi skutečně je a co vše obnáší rozhodnutí vzít si do dennodenní péče takto nemocného člena rodiny.

„Film Tancuj, Matyldo je dramatem, kde Alzheimerova choroba funguje jen jako katalyzátor proměny původně narušených rodinných vztahů. Dramatický nárůst tohoto onemocnění v České republice i ve světě nás vedl k přesvědčení, že tímto filmem můžeme otevřít celospolečenskou debatu na téma Alzheimerovy choroby,“ říká scenáristka a producentka Nataša Slavíková.

Karel Roden ve filmu Tancuj, Matyldo (foto: Bontonfilm)

Poslední natáčecí den filmaři strávili v Plzni. Točilo se na náměstí Republiky, na nádraží Jižní předměstí, ale také v Železném Újezdě a v okolí„Autorské dílo manželského tandemu producentky Nataši Slavíkové a režiséra Petra Slavíka kromě velice atraktivního hereckého obsazení poskytuje autentickou reflexi na téma Alzheimerovy choroby a snaží se ji demytizovat,” říká Radka Šámalová z Regionální Filmové Kanceláře Plzeňský kraj.

Film v distribuci doprovodí osvětová kampaň spojená s tímto tématem, zapojí se do ní přední český neurolog Jakub Hort a další odborníci. V současné době trpí v České republice 150 tisíc lidí demencí a z toho 100 tisíc lidí Alzheimerovou nemocí. Kromě nich je tu však ještě několik stovek tisíc lidí, kteří mají mírnou kognitivní poruchu, která ale už také může být počátečním stavem Alzheimerovy nemoci,“  říká prof. MUDr. Jakub Hort, Ph. D.

Premiéra filmu proběhne v roce 2023.

 -red-
zdroj: M. Reková, K. Bobková
foto: Bontonfilm © 2023