Téma: Úžasný Mauric a Pratchettova Zeměplocha vyráží na plátna v animované adaptaci

Žánrová literatura od autorů jako Stephen King nebo Neil Gaiman se dostává na plátna kin či televizní obrazovky zcela pravidelně. Je tedy zvláštní, že jejich současníkovi a neméně úspěšnému spisovateli Siru Terrymu Pratchettovi se do filmového byznysu nikdy úplně prorazit nepodařilo. Jeho rozsáhlá série odehrávající se na fiktivní Zeměploše čítá více než 40 knih pro všechny věkové kategorie, ale její filmový či seriálový potenciál zůstává z velké části nevyužitý. A jelikož v zámoří nehcávají Pratchettovo dílo ležet ladem, chopili se příležitosti v jeho rodné Anglii. Do kin proto od 12. ledna míří Úžasný Mauric, animované pojetí dvacáté osmé knihy Zeměplochy, a to s hvězdným obsazením.

Nezasvěceným do Pratchettova světa už se nejspíš v hlavě rozsvítilo červené světélko. Jaký má smysl začínat od dvacátého osmého dílu? V tom ovšem tkví krása autorova světa. Zeměplocha, obrovitý kontinent ve tvaru disku ležící na zádech dvou slonů, kteří sami balancují na krunýři želvy, totiž nenabízí jeden navazující příběh, ale celou řadu menších dobrodružství. Spousta příhod ze Zeměplochy ovšem může působit povědomě a má to svůj důvod. V rámci této obrovité série popustil Pratchett uzdu svým humoristickým kořenům a satirickému stylu psaní a velmi rád parodoval a s láskou překrucoval všemožné klasické folkové příběhy a pohádky a Úžasný Mauric je toho jasným příkladem.

Příběh, který se britské studio Sky Cinema rozhodlo převést na plátna v počítačově animovaném provedení, je Pratchettovou verzí příběhů o krysařích. Krysy tu ale nevystupují jako krvelačná zvířata, ale inteligentní potvůrky, které po hostině na kouzelné skládce získaly schopnost mluvit. Zrzavý kočičák Mauric má tuto dovednost také díky potravě. Jak tomu ale u koček bývá, nesnědl odpadky, ale jednu z mluvících krys. Díky své prohnanosti si ale s partou hlodavců vymyslel ideální živobytí. Krysy nejprve vtrhnou do vesnice a Mauric společně s naverbovaným klukem Karlíkem napochodují mezi obyvatele jako zkušení krysaři a situaci zachrání. Byznys vynáší a skupinka cestuje z místa na místo. Situace se ovšem změní, když dorazí do pustého městečka dávno zamořeného krysami, kde už dva podezřelí krysaři operují.

V rámci série o Zeměploše je kniha Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci spíše doplňkovou záležitostí a vypráví zcela samostatný příběh. Jako úvod do nového fantasy světa se tedy jedná o zcela logickou volbu. Pro Pratchetta samotného představovalo vydání knihy v roce 2001 velký kariérní milník. Kniha mu totiž poprvé za jeho kariéru vysloužila Carnegieho medaili za literaturu, prestižní ocenění udělované za knižní tvorbu pro děti a mládež.

Nový film se ale rozhodl nabídnout i něco pro dospělé, a to v podobě hvězdného obsazení. Ústřední Mauric v originále promlouvá hlasem Hugha Laurieho alias Doktora House; u nás si jej pak samozřejmě střihnul Laurieho zaběhnutý dabér Martin Stránský. Ve vedlejších rolích se pak v původním znění objevili třeba Emilia Clarke alias Daenerys ze Hry o trůny, Himesh Patel známý z filmu Yesterday či David Thewlis neboli profesor Lupin z Harryho Pottera.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm, Flickering Myth, Mail & Guardian © 2022