Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Velryba: Do kin dorazí životní herecký výkon Brendana Frasera (trailer)

Nadšené ohlasy diváků i kritiků na životní výkon Brendana Frasera v roli třísetkilového učitele, který se snaží napravit vztah se svou dcerou, dorazí i do českých kin. Snímek Darrena Aronofského Velryba uvede na konci února Aerofilms. Podívejte se na český trailer. Film byl poprvé uveden na loňském festivalu v Benátkách. Fraser za něj obdržel již několik nominací na herecké ceny, příští týden čekáme i tu oscarovou.

Scénář má na svědomí filmový debutant Samuel D. Hunter, který pro filmové plátno adaptoval vlastní divadelní hru. „Rozbolelo mě u jejího sledování srdce, rozesmál jsem se a cítil jsem se inspirován odvahou a milostí, kterou v sobě jednotlivé postavy nacházejí,“ popisuje Aronofsky svůj nadšený zážitek z Broadwaye. Již na cestě domů věděl, že chce Hunterův text adaptovat do filmu.

Pro hollywoodského miláčka, kterého si diváci pamatují jako dobrodruha Ricka O’Connella ze série Mumie či Krále džungle, se jedná o obrovský úspěch. Jeho první hlavní role po více než deseti letech sbírá nadšené kritiky, server BBC dokonce označil zimní sezónu za dobu „brenesance“. Hluboce lidský příběh věčně pozitivního, přesto však osamělého, 270kg učitele Charlieho, jež znovu hledá lásku ke své dceři i sobě samému, je jedním z horkých kandidátů na oscarová ocenění.

Brendan Fraser ve filmu Mumie (1999) (foto: Universal)

V devadesátých letech byl Brendan Fraser jedním z nejobsazovanějších herců v Hollywoodu, kvůli zdravotním problémům byl však nucen se stáhnout do ústraní. Ani pro Darrena Aronofského nebyl první volbou. „Uvažoval jsem o všech – filmových hvězdách, neznámých hercích, nehercích – ale nikdo mi nedával smysl,“ vzpomíná. „Potřeboval jsem někoho, komu byste uvěřili, že je Charlie, ale kdo má neuvěřitelnou hloubku. A pak jsem náhodně zahlédl Brendana v upoutávce na film Svět drog a rozsvítilo se mi, to musí být on!“ popisuje americký režisér, jak jej nakonec svedla s Fraserem dohromady náhoda a dodává, že si lépe ani vybrat nemohl.

I samotného Frasera nejdříve nabídka trochu překvapila. „Byl jsem za tu šanci vděčný. Dal jsem do role Charlieho vše, co jsem měl. Nic jsem nezadržoval, jsem to celý já,“ říká čtyřiapadesátiletý herec o roli muže, který vidí v ostatních vždy jen to dobré, téměř se slzami v očích. „Byla to pro mne neskutečně intenzivní a osobní cesta a já z ní vyšel na druhé straně proměněný,“ popisuje svůj transcendentální zážitek z filmového placu.

Velryba (foto: Aerofilms)

Scénář má na svědomí filmový debutant Samuel D. Hunter, který pro filmové plátno adaptoval vlastní divadelní hru. „Rozbolelo mě u jejího sledování srdce, rozesmál jsem se a cítil jsem se inspirován odvahou a milostí, kterou v sobě jednotlivé postavy nacházejí,“ popisuje Aronofsky svůj nadšený zážitek z Broadwaye. Již na cestě domů věděl, že chce Hunterův text adaptovat do filmu. „Díky síle emocí nás takový příběh dokáže postavit do role člověka, o kterém bychom jinak ani nepřemýšleli, a připomenout nám, že veškerý příslib lásky a vykoupení je v každé lidské existenci,“ dodává k otázce, proč pro něj byl film natolik osobním projektem.

Do českých kin uvádí Velrybu Aerofilms od 23. února.

-red-
zdroj: B. Mrazíková, Aerofilms
foto/video: Aerofilms, Universal © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast