Exkluzivně s tvůrci Ant-Mana: Malý, ale šikovný Avenger se vrací ve velkém

Nejmenší Avenger poměří síly s největším padouchem MCU. Total Film vyzpovídal Paula Rudda nejn o startu nové fáze marvelovského universa, ale i o tom, kam ještě Ant-Man může vyrůst.

V neustále se vyvíjejícím světě Marvelu musí každý hrát svoji úlohu. Ant-Man, Avenger schopný měnit se v obra i mikroskopického pidižvíka, ve filmech obvykle obstarával komediální rovinu. Aby taky ne, když se jeho tváří stal komik Paul Rudd a režijně oba předchozí filmy vedl Peyton Reed, autor Yes Mana s Jimem Carreym nebo romanťárny Rozchod! s Jennifer Aniston. První i druhý díl Ant-Mana tak skvěle fungovaly jako dezerty po epických týmovkách, ve kterých se Avengeři rvali s Ultronem či Thanosem.

Když Reed začal dumat o tom, jakým směrem se vydat se třetím dílem, rovnou ale věděl, že opakovat se už nechce.Být dezert je fajn. Od Ant-Mana se to navíc očekává. Já ale tentokrát chtěl malovat na daleko větší plátno, chtěl jsem točit velkofilm v avengeřím měřítku, po kterém vám dezert přinese někdo jiný. Všem se nám ta myšlenka líbila, zdálo se nám to pro sérii jako přirozený vývoj.

Štáb na premiéře (foto: Disney)

Tyhle ambice se ostatně rodily už na place dvojky. Na place Ant-Mana a Wasp jsme si říkali, že jestli budeme točit další, což jsme tehdy nevěděli jistě, rádi bychom vystřelili nečekaným směrem. Hrozně se nám líbilo, jak všechny překvapil Taika Waititi s Ragnarokem, když třetí díl trilogie o Thorovi posunul do tonálně úplně jiných vod, vzpomínal Rudd, když jsme s ním po Zoomu mluvili zkraje prosince, jen pár minut poté, co dofotil propagační fotky k právě uváděné Quantumanii. Po dvou dezertech přitom třiapadesátiletý herec nemohl být mlsnější. “Chtěli jsme vizuálně výrazný film s velkým padouchem, aby diváci nemohli uvěřit, že odchází z dalšího Ant-Mana.

Ne všichni ale tuhle ambici od začátku sdíleli. “Měla jsme z toho obavy,” přiznává Evangeline Lilly. Stejně jako Ant-Man, i její postava Wasp má za sebou v MCU pořádný kus cesty, ale přesto. Otevírat jeho pátou fázi? “Nejsme psanci a dobrodruhové jako Strážci galaxie, naše postavy jsou ve finále jen parta vědců,” směje se.  “Nevěděla jsem, jestli tohle měřítko zrovna naše série unese. Předchozí díly byly uvolněné a hravé, odehrávaly se převážně v našem světě.” To se výletem ústřední party do mikroskopické Říše kvant rozhodně změní.

Rodinka Langových a Van Dyneových tentokrát nebudesvé vztahy a vzájemnou dynamiku řešit v ulicích americké metropole, ale za běhu šíleného dobrodružství v šíleném vesmíru ukrytém pod tím naším. Ten ukrývá roztodivné tvory, skalní formace, barvitou oblohu. Produkce se tak ze San Francisca z předchozích dílů přesunula do britských studií Pinewood, kde se natáčelo převážně v ateliérech. Tím pádem se jediným omezením pro vzhled Říše kvant stala představivost tvůrců. Reed se inspiroval ranými komiksy Marvelu, ale i fotografiemi z elektronových mikroskopů a různými sci-fi a fantasy malbami.

Byla velká výzva ten svět vystavět. Vymyslet mu zákony fyziky, vymyslet jak bude vypadat jeho prostředí, ekosystémy, obyvatelé. Oplývá životem a civilizacemi, a tak se mu nevyhnuly ani problémy a útlak, vypráví Reed. Jak totiž během svého třicetiletého pobytu tam dole zjistila Janet Van Dyne v podání Michelle Pfeiffer, tam dole číhá obrovská hrozba pro celý mnohovesmír.

ant-man-a-wasp-quantumania-kang

Největší dobyvatel proti nejmenším Avengerům? (foto: Disney)

Postavit Ant-Mana proti nejmocnějšímu pritivníkovi od doby, kdy Avengers rozprášili Thanose v troskách své základny, nezní jako úplná férovka. “Kromě toho, že stojí proti tak obrovské hrozbě, s sebou Thanos tentokrát nemá ostatní Avengery na pomoc,” dokresluje nevalné vyhlídky hlavního hrdiny Rudd. “Uvidíme, jestli se mu to vůbec povede. Doufáme, že se tentokrát budete o hrdiny opravdu bát.” Aby ne, když se Kang má stát hlavním padouchem, který nejmocnějším hrdinům světa má zatápět v připravovaném pátém díle Avengers, který má ukončit šestou fázi MCU.

Technicky vzato se fandové MCU s Kangem Dobyvatelem už svým způsobem seznámili; jedna z jeho nespočtu verzí z alternativních dimenzí se už objevila ve finále seriálu Loki. Už tehdy si ho zahrál třiatřicetiletý Jonathan Majors, který se zapsal třeba seriálem Lovercraftova země. Rudd přitom měl velké slovo ohledně jeho obsazení, protože se již dopředu vědělo, že se ti dva v Quantumanii mají střetnout.V užším výběru bylo víc lidí, nakonec jsme se ale shodli na Jonathanovi. Ukázalo se to jako skvělá volba, protože fakt umí působit jako nezastavitelná síla.

Kang-Ant-Man-Loki

Kang a Ten, který zbývá jsou dvě různé postavy (foto: Disney)

Majors vždycky k rolím v Quantumanii a Lokim přistupoval jako ke dvěma úplně jiným postavám. “Dost strikně se je snažím rozlišovat, nepřemýšlím o nich ani jako o variantách jedné postavy. Pomáhá mi to. Ty role nemají nic společného. Záměrně jsem si ani finále Lokiho nepřipomněl, když jsem začínal Kanga hrát,” vypráví herec. “Je nesmírně inteligentní, a stojí proti celému světu. Neplýtvá pohyby ani slovy, netrácí čas small-talkem jako Loki. Rozumí energii, rozumí času, rozumí tomu, jak přežít. Nestrpí hloupost. To vytváří zajímavou dynamiku s Ant-Manem. Ne že by byl hlupák, ale je to vtipálek. Kang nežertuje, žádný smysl pro humor nemá.

Jak prozrazují už trailery, i Scotta přejde humor, jakmile se v sázce ocitnou životy jeho nejbližších. O tradiční marvelovské vtípky v Quantumanii sice nouze nebude, s Kangem ale tedy sranda nebude. A vůbec, jak by si nový padouch stál v porovnání s Thanosem? “Vsadil bych si na Kanga,” odpovídá bez váhání Reed. Nová fáze a dynastie marvelovského světa startuje v kinech 16. února.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
zdroj: Total Film
foto/video: Marvel Studios, Disney, Falcon © 2023

ant-man-a-wasp-quantumania-plakat