Domluvené sňatky v nové britské komedii s Lily James a Emmou Thompson (soutěž)

Do kin právě vešla nová britská feel good komedie Láska podle plánu. Snímek se začal rodit před více než deseti lety, když se scenáristka Jemima Khan snažila vymyslet příběh inspirovaný jejím vlastním desetiletým pobytem v Pákistánu. „Chtěla jsem vytvořit romanticko-komediální verzi Pákistánu pro západní publikum, které má tendenci tuto zemi vnímat jako zaostalou nebo děsivou. Doufám, že film ukáže něco z radosti a barevnosti, s níž jsem se tam v průběhu těch deseti let setkala.“ Ještě, než začal filmový projekt vznikat, psala autorka jako novinářka o „domluvených sňatcích“ pro britské noviny. Takže toto téma dlouhodobě řešila.

Domluvené nebo asistované sňatky představují ve Velké Británii i po celém světě velký byznys,“ říká scenáristka. „Odhaduje se, že asi 55 % sňatků na světě je domluvených. V Pákistánu číslo dosahuje 85 % a v Indii 90 %. Jihoasijská populace ve Velké Británii čítá více než 3 miliony lidí, což je zhruba 5 % obyvatelstva, a přibližně 4,4 % obyvatel země jsou muslimové. Domluvené sňatky jsou pro většinu těchto komunit stále ještě normou, i když se to s mladší generací mění. Navzdory přetrvávající popularitě a rozšířenosti je ale domluvené manželství, založené na volbě a souhlasu, na Západě stále běžně zaměňováno s nuceným sňatkem nebo jiným způsobem vnímáno jako něco cizího. “

Láska podle plánu (foto: Bontonfilm)

Když se připravovala na psaní scénáře, tak jako její hlavní postava Zoe (ve filmu ji hraje Lily James), i Jemima Khan mluvila s desítkami pákistánských a britsko-pákistánských párů, mladých i starších. Zkoumala jestli, proč a jak fungovalo to, že byl jejich sňatek domluvený. „Dělala jsem rozhovory asi s třiceti Brity pákistánského původu, kteří byli stejně staří jako Kaz a buď se rozhodli pro domluvený sňatek nebo do něj nedávno vstoupili, a také s množstvím sezdaných párů Británii i v Pákistánu. Všechny jsem našla i zpovídala prostřednictvím Twitteru,“ vypráví.

Láska podle plánu (foto: Bontonfilm)

Vlastní vklad dal do filmu jeho režisér pak i Shekhar Kapur, který se narodil v Láhauru, vyrostl v Indii a studoval v Londýně – kulturní rozdíly v životě i ve vztazích tedy zažil na vlastní kůži a dodal filmu vlastní zkušenosti, situace a hloubku, kterou by jinak neměl.
Pohled na základní kámen celého filmu je tedy více než prověřený tvůrci, kteří mají s tématem vlastní zkušenost.

A jak se téma nakonec promítlo do scénáře? Dokumentaristce Zoe, závislé na seznamovacích aplikacích, zatím lajkování profilů přineslo jen nekonečnou řádku „Pánů Nepravých“, z čehož její matka Cath není dvakrát nadšená. Zoein kamarád z dětství Kaz se rozhodne jít ve stopách svých rodičů a volí domluvený sňatek s chytrou a půvabnou manželkou z Pákistánu. Když Zoe natáčí Kazovu nadějnou cestu z Londýna do Láhauru, kam se vydává na svatbu s krásnou neznámou, kterou mu vybrali rodiče, začíná si říkat, jestli by se od tohoto hluboce odlišného přístupu k hledání lásky nemohla možná něco přiučit.

Po boku Lily James se kromě Shazada Latifa objevuje i Emma Thompson.
Do českých kin film vstoupil 23. února.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2023


Soutěž s filmem Láska podle plánu

SOUTĚŽ probíhá od 23. 2. do 27. 2. 2023. Dodavatelem cen do soutěže je společnost Bontonfilm. Soutěžní email, pokud nepoužijete formulář na webu, je soutez@totalfilm.cz – nezapomeňte do předmětu uvést “Láska podle plánu”.
Při zpracování osobních údajů shromažďujeme osobní údaje odpovídající pouze stanovenému účelu a v rozsahu nezbytném pro naplnění kontaktování účastníka soutěže. Zpracovatelem stanovený účel, který je součástí smlouvy mezi účastníkem a zpracovatelem, je kontakt na výherce soutěže a doručení soutěžní ceny. Za tímto účelem byl stanovený rozsah údajů, uvedený v registračním formuláři, který obsahuje jméno, příjmení a email. Následně po případné výhře Totalfilm.cz doplní i adresu.
Po ukončení soutěže se údaje likvidují a nejsou poskytovány třetím stranám ani marketingově využity.