Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Total Week #8/23 – Nové filmy ze světa Pána prstenů, seriálové Bradavice a další Hellboy

Značky hýbou Hollywoodem, a žádná milovaná série nebude ležet ladem věčně. Jak jsme se tento týden dozvěděli, velmi brzy se dočkáme nejen nových filmů ze světa Pána prstenů, spekuluje se ale i o návratu Harryho Pottera a potřetí to ve filmu zkusí i pekelník Hellboy. James Cameron mezitím paradoxně přemýšlí, že si od té nejvýdělečnější série na světě na chvíli odskočí k menšímu projektu. Shrneme si i výsledky cen BAFTA a řekneme si, jak se vyvíjí zdravotní stav Bruce Willise. Přejeme hezký víkend a hezké čtení.

Prsteny se vrací domů, na cestě jsou nové filmy

Vloni v srpnu mnoho fandů Středozemě znervóznila zpráva, že mediální a herní holding Embracer Group odkoupil práva na Pána prstenů a Hobita. Budoucí filmové a seriálové projekty adaptující tyto Tolkienovy knihy tak měly záviset právě na tomto švédském korporátu.

Nepovedených Prstenů moci od Amazonu a jeho plánovaných dalších sérií ani chystaného warnerovského animáku o Rohirech se tato nová skutečnost nedotkla, protože přímo dotčené knížky neadaptují a vycházejí i ze starších smluv. Bylo nicméně jisté, že se časem dočkáme filmových, seriálových i videoherních projektů o známých postavách.

A jaká je situace teď, po pár měsících? Ve vývoji sice je několik her, okolo hraných adaptací je ovšem všechno trochu jinak. Jen před pár hodinami totiž internet zbořila zpráva, že za neznámou částku se filmová práva od Embraceru vrátila zpět k Warnerům a New Line Cinema, kteří stojí za dvacet let starou původní trilogií Petera Jacksona i prequelovými Hobity.

Finančně těžce zkoušené studio již před časem slovy svého šéfa Davida Zaslava avizovalo, že se do budoucna hodlá soustředit na rozšiřování portfolia svých největších značek a franšízovou produkci. Záplava nových filmů, jako jsou spin-offy o Aragornovi, Glumovi, Gandalfovi a dalších postavách jsou tedy v tuto chvíli nevyhnutelnou jistotou. Producenti avizovali, že by na nových projektech rádi spolupracovali s Peterem Jacksonem, na jehož filmy by s pokorou a úctou chtěli navázat; to ale obavy z nelítostného vydojení původní série její fandy v tuto chvíli pravděpodobně příliš nerozptýlí.

Stane se z Hogwarts Legacy seriál?

Stačí si ostatně vzpomenout, jak tristně Warneři navázali na Harryho Pottera s Fantastickými zvířaty, jejichž příběh raději skončil předčasně po třech dílech. To ale neznamená, že by studio hodlalo lukrativní kouzelnický svět nechat ležet ladem; podobně jako Středozemi by ho studioví hlavouni chtěli pořádně rozšířit.

Stále se spekuluje o celovečerní adaptaci divadelní hry Prokleté dítě, která navazuje na původní sérii, producenti ale údajně aktuálně pokukují i po adaptaci nové videohry Hogwarts Legacy, ve které hráči mohou prozkoumávat Bradavice a okolí pár set let před událostmi knih a filmů. Dvanáct milionů prodaných kopií a internetový humbuk okolo hry údajně Zaslava a jeho kolegy přesvědčily, že se jedná o ideální námět třeba pro seriál na HBO Max. Ačkoli zatím nic není potvrzeno, ve warnerovském zákulisí by se tedy mělo čile jednat o startu předprodukce.

S takovým námětem by navíc nemusela mít problém ani transfobickými kontroverzemi obtěžkaná autorka předlohy J. K. Rowlingová, která svůj svět pečlivě střeží a každý nový přírůstek do něj musí osobně schválit.

I Hellboy to zkusí znovu

Zatímco rozšiřování mnoha milovaných značek se tedy diváci oprávněně dost bojí, po málokterém pokračování volají víc, než po trojce Hellboye od Guillerma del Tora a s Ronem Pearlmanem v hlavní roli. Místo ní jsme ale před čtyřmi lety dostali nepovedený reboot, který navzdory skromnému rozpočtu finančně pohořel a propadl v kinech i u kritiků, takže se po drsném komiksu na nějakou dobu zase slehla zem. Již velice brzy se ale přátelský démon opět vrátí před kamery.

Tento týden nás totiž překvapila zpráva, že se Hellboy dočká dalšího rebootu. Už za měsíc ho má v Bulharsku začít točit Bryan Taylor, režisér Zastav a nepřežiješ, podle scénáře autora původního komiksu. Má jít o adaptaci knihy The Crooked Man, ve které ještě nezkušený, mladý Hellboy chvíli po druhé světové válce zabloudí v Apalačských horách, kde narazí na partu čarodějnic. Ani měsíc před startem natáčení se přitom neví, kdo titulního pekelníka bude hrát.

Uvidíme, jestli třetí pokus o tuhle adaptaci tentokrát skončí úspěchem a rozroste se v několik dalších projektů.

Z Pandory do Hirošimy

Dvojka Avataru válcuje kina, trojka je dotočená, čtyřka částečně taky. James Cameron má přesto na Pandoře spoustu práce na několik let dopředu, i tak ale spekuluje o dalších svých vysněných projektech.

Jedním z bych by podle jeho slov byla adaptace knihy The Last Train From Hiroshima, na kterou režisérova produkční společnost zakoupila práva už před několika lety. Popisuje dění okolo shození dvou atomových bomb na Japonsko a zejména pak příběh jediného přeživšího obou výbuchů, Tsutoma Yamaguchiho.

Podle Camerona jsou myšlenky a svědectví knihy bohužel opět v dnešním světě bolestně relevantní, i proto by její silný příběh rád přivedl na plátno. Vzhledem k bezprecedentně úspěšné kariéře si filmař nepochybně může točit cokoli chce, snad si tedy při přípravě dalších Avatarů najde na projekt čas.

Stopáž do nekonečna a ještě dál

Přišel vám Avatar se svými 190 minutami příliš dlouhý? A co skoro stejně dlouhá kalba se starým Hollywoodem v Babylonu? Pokud si v tříhodinových podívaných moc nelibujete, případně máte rádi svůj močový měchýř, pak vězte, že líp už bylo. Statistiky mluví jasně a stopáž blockbusterů v rozkolu s čím dál uspěchanější dobou prokazatelně stoupá.

Jen se podívejte na tento týden oznámenou délku dvou z nejočekávanějších letošních filmů. Kdysi svižný akčňák John Wick kvůli snaze budovat svou mytologii atakuje hranici tří hodin, šílenec Martin Scorsese ji dokonce se svou novinkou Killers of the Flower Moon ještě o dvacet minut přesáhne. U legendárního režiséra takhle přepálené číslo není nic nového, kriminální drama s Robertem de Nirem a Leonardem DiCapriem ale kvůli tomu bude mít problém s jeho vměstnáním do programu festivalu v Cannes, kde má mít premiéru. Bude se proto muset kapku prostříhat.

Snad alespoň oba filmy budou stát za to. Tříhodinové kolektivní trápení si určitě nikdo nepřeje.

Stav Bruce Willise se zhoršil

Možná si vzpomenete na pár měsíců starou zprávu o konci kariéry Bruce Willise, který předčasně skončil s herectvím kvůli postupující poruše řeči. Na sklonku minulého týdne hercova rodina vydala prohlášení, podle kterého je ovšem jeho diagnóza bohužel ještě horší než původně předpokládaná afázie. Trpí totiž tzv. frontotemporální demencí. Jde o druhou nejrozšířenější degenerativní poruchu mozku, a neexistuje na ni žádný lék. K jejím projevům patří nejen ztráta paměti a řečových schopností, ale i negativní vliv na chování, spánek i pohyb.

Posledním jeho filmem tedy definitivně bude letošní thriller Assassin a na veřejnosti herce pravděpodobně už nikdy neuvidíme. Jak uvedla jeho rodina, diagnóza je poměrně tvrdá, cítí ale i úlevu, že ji konečně přesně znají. Nezbývá, než Brucovi popřát co nejmírnější průběh nemoci a poděkovat za všechny role.

Nejvíc cen BAFTA si vystřílel Netflix

Jak začátek roku pokračuje a Oscary se blíží, máme za sebou další důležité filmové ceny. Britské BAFTY na slavnosntím večeru v Londýně zcela ovládl válečný koprodukční snímek Na západní frontě klid z Netflixu, který se částečně natáčel i u nás. Odnesl si sedm cen, včetně jedné pro českého zvukaře Viktora Prášila.

Po čtyřech BAFTÁCH si z ceremoniálu odnesla dramedie Víly z Inisherinu, jeden z velkých favoritů večera, a také drama o králi roc’n’rollu Elvis. Cenu za nejlepšího herce si odnesl jeho představitel Austin Butler, nejlepší herečkou se stala Cate Blanchett díky roli dirigentky v dramatu Tár.

Kompletní výsledky najdete v samostatném článku.


Na co se chodilo

Nový Ant-Man měl ukončit mravenčí trilogii, představit nového hlavního padoucha MCU a rozkopnout s plnou parádou i pátou fázi celé série. Recenze jsou ale v rámci Marvelu dosud nejmizernější, reakce diváků přinejlepším rozpačité a kritika na sériovou výrobu komiksového hegemona tedy nejen že stále platí, ale kulminuje. Nepochybně je tedy dobře, že Marvel přehodnocuje svou strategii a chystá se ubrat na kvantitě svých projektů, aby bylo víc času je piplat. Prvním projevem je odložení chystané týmovky The Marvels z léta na podzim.

Finančně si přesto nová marvelovka samozřejmě vede slušně, byť o žádný obří megahit se zvlášť v kontextu Marvelu nejedná. Za týden stihl nejmenší Avenger již nastřádat čtvrt miliardy dolarů, přičemž v Česku mu do kasičky přispělo za první víkend přes 60 tisíc diváků. Uvidíme, jak se mu bude dařit dál.

Slavit mezitím může James Cameron, který prohrál i vyhrál souboj sám se sebou, když jeho Avatar: The Way Of Water konečně potopil jeho nepotopitelný Titanic na pozici třetího nejvýdělečnějšího filmu historie. Oba filmy tak kotví okolo magické hranice dvou a čtvrt miliard dolarů tržeb.

Na co se podívat

Psychologické drama Tár, pyšnící se šesti nominacemi na Oscara, předchází pověst mistrovského, leč kontroverzního díla. Snímek o zneužívání moci v čele s monumentálním výkonem Cate Blanchett nabízí skvěle vypointovaný i znepokojivý komentář k aktuálním hollywoodským kauzám. Tár se točí kolem témat zneužívání moci, manipulace, nevěry či pocitu nadřazenosti a poskytuje komenář k hnutí #MeToo či cancel culture.

Nebylo by zcela jistě žádoucí aby jeden orchestr dirigovali dva dirigenti naráz. Režisér Todd Field a Blanchett však v dokonalé souhře spoluvytváří filmovou symfonii, v níž není náznak ani jediného falešného tónu. Pod jejich společnou taktovkou vznikl silný a fascinující snímek, který nepochybně poroste s každým dalším zhlédnutím.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Prime Video, PlayStation, Vertical Entertainment, BAFTA, Falcon, Aerofilms © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast