V kinech od 16. února (přehled a ukázky)

Do kin se právě vrátil Ant-Man v nové marvelovce, aby prozkoumal říši kvant. Dokument Jany Počtové Šťastně až na věky řeší atraktivní téma různorodosti často skloňovaných typů vztahů. Je mi ze sebe špatně je satirický hit z letošního lednového festivalu Scandi. Z Festivalu francouzského filmu do kina zase míří romantická komedie Julie, co by bylo kdyby.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (USA, 2023)

ant-man-a-wasp-quantumania-plakat

Scott Lang (Paul Rudd) a Hope Van Dyne (Evangeline Lilly) spolu s Hankem Pymem (Michael Douglas) a Janet Van Dyne (Michelle Pfeiffer) prozkoumávají Quantum Realm, kde interagují s podivnými tvory a vydávají se na dobrodružství, které přesahuje hranice toho, co považovali za možné.

Ant-Man a Wasp: Quantumania
Akční / Dobrodružný / Komedie
USA, 2023, 125 min
Režie: Peyton Reed
Předloha: Jack Kirby (komiks)
Scénář: Jeff Loveness
Kamera: Bill Pope
Hudba: Christophe Beck
Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Jonathan Majors, Kathryn Newton, Michael Douglas, Michelle Pfeiffer, Bill Murray, William Jackson Harper


Šťastně až na věky (Česko, 2023)

Snímek představuje sondu do současných podob alternativních modelů partnerských vztahů. Polyamorie, otevřené manželství či dlouhodobý milenecký poměr pro mnohé z protagonistů*ek představují naplňující životní styl, zároveň se však stále musí vyrovnávat s nepochopením společnosti nebo konflikty uvnitř vztahů. Režisérka sleduje vývoj vztahů protagonistů*ek napříč několika léty a v intimních rozhovorech ohledává radosti, strasti i nejistoty, které nezvyklé podoby lásky přináší, a odhaluje tak potřebu redefinice toho, co v dnešní době znamená partnerství.

Šťastně až na věky
Happily Ever After (festivaly)
Dokumentární
Česko, 2022, 98 min
Režie: Jana Počtová
Kamera: Jakub Halousek
Hudba: Ondřej Sifon Anděra
Produkce: Martin Hůlovec
Střih: Petra Berkovičová Raušová
Zvuk: Ivan Horák


Je mi ze sebe špatně (Norsko, Švédsko, 2022)

Režisér Kristoffer Borgli v této černé, satirické komedii zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace. Signe a Thomas jsou mladý pár s nezdravou vzájemnou soutěživostí, která nabere nebezpečné směřování, když se Thomas náhle prosadí jako umělec. Signe v reakci na to učiní zoufalý, až sebezničující, pokus o opětovné získání svého postavení tím, že úmyslně onemocní, aby přilákala pozornost a probudila soucit. Kristoffer Borgli brilantně satirizuje sebeprezentační tendence v současných médiích a impulzivní hledání pozornosti v nás všech.

Je mi ze sebe špatně
Syk pike
Komedie / Drama
Norsko / Švédsko, 2022, 95 min
Režie: Kristoffer Borgli
Scénář: Kristoffer Borgli
Kamera: Benjamin Loeb
Hrají: Kristine Kujath Thorp, Eirik Sæther, Anders Danielsen Lie, Henrik Mestad, Andrea Bræin Hovig, Seda Witt, Sarah Francesca Brænne, Terje Strømdahl, Steinar Klouman Hallert, Fredrik Stenberg Ditlev-Simonsen, Erlend Mørch, Ingrid Vollan, Guri Hagen Glans, Elisabeth Bech Aschehoug, Matilda Höög, Anne Kokkinn, Nanna Lundevall, Frida Natland, Fanny Vaager


Julie, co by bylo kdyby (Francie, 2022)

V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by se bývalo stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin až do teď byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Každý tento moment jí otočil osud o 180 stupňů. Co by se bývalo stalo, kdyby zapomněla pas, kdyby si stoupla v knihkupectví do jiné řady, kdyby tentokrát řídila skútr ona…? Byl její život plný náhod, nebo byla její cesta předem napsaná? Stejně jako jedinečný snímek Ladič pian, za nějž dostal režisér Olivier Treiner v roce 2012 Césara, se tento filmový drahokam točí kolem hudby. Julie byla významná klavíristka (nebo snad nebyla?). Hudba provází celý film a je jeho nedílnou a nezapomenutelnou součástí. Díky tomuto snímku si uvědomíte, jak zásadní roli hudba ve filmu hraje.

Julie, co by bylo kdyby…
Le Tourbillon de la vie
Romantický / Drama
Francie, 2022, 120 min
Režie: Olivier Treiner
Scénář: Camille Treiner, Olivier Treiner
Kamera: Laurent Tangy
Hudba: Raphaël Treiner
Hrají: Lou de Laâge, Raphaël Personnaz, Isabelle Carré, Grégory Gadebois, Esther Garrel, Denis Podalydès, Sébastien Pouderoux, Aliocha Schneider