Téma: Nová fáze filmového Marvelu začíná, poučí se z chyb té předchozí?

Ještě před pár lety bylo marvelovské logo pro běžné diváky ukazatelem, že mohou pobrat celou rodinku, nakoupit popkorn a užít si v kině další dobrodružství se svými oblíbenými hrdiny. Za doprovodu bombastických efektů a vtípků to Marvel během jedné dekády dotáhl na pozici krále Hollywoodu a na každý nový snímek se stály fronty. Pak ale přišlo zakončení. Avengers: Endgame přinesly po letech a letech příprav zasloužené a epické vyvrcholení celé ságy a značka najednou stála před neprobádaným teritoriem. Hlavní tahouni jako Iron Man či Captain America byli pryč a Marvel potřeboval prokázat, že i po odchodu svých největších es má stále co nabídnout. Nyní máme za sebou 4. fázi příběhu, která měla za úkol položit základy pro další budoucnost. Jaká je tedy prognóza? Bohužel smíšená.

Problémy na novém startu

Ředitel Marvelu Kevin Feige oznámil budoucí směřování studia na Comic Conu v roce 2019. Nová fáze na první pohled působila jako směsice relativně nesourodých projektů bez jednoho hlavního motivu. Značka si ale zachovala až příliš dobré vůle ze strany diváků, než aby to znamenalo výrazný problém. Kamery se tedy rozběhly, herci napochodovali na plac, počítačoví animátoři se potili u monitorů a všechno šlo relativně podle plánu. Pak se ale do hry vložil nečekaný hráč jménem covid a pečlivě připravený plán, jímž se studio řídilo, šel rychle do kytek.

Veškerá produkce musela být pozastavena, rozpracované projekty utnuty a čekalo se, co bude dál. Po celý rok 2020 zela kina prázdnotou a vrátit se zpět k práci nebylo kvůli karanténním omezením možné. V kancelářích Marvelu se tedy muselo pošachovat s premiérami. Filmy se neustále odsouvaly a měnily své pozice, na efektech se pracovalo z domu a čekalo se, až kinosály opět otevřou. Naštěstí si Marvel nechal jednu zadní cestičku otevřenou, a to televizi.

Pandořina skříňka

4. fáze Marvelu totiž měla v plánu využít nově odstartované streamingové platformy Disney+, a to v podobě doprovodných seriálů, které budou s filmovým světem přímo provázané. Na rozdíl od velkofilmů si ale mohli diváci seriály pustit i z pohodlí domova a nevystavovat se riziku nákazy. 4. fáze tedy odstartovala na televizních obrazovkách. V lednu 2021 šel do světa první seriál WandaVision a jednalo se o trefu do černého. V rámci superhrdinského světa byla tato mysteriózní hříčka s prvky sitcomu parádním osvěžením a ideálním startem nové fáze.

Dokončené projekty se ale začínaly více a více hromadit a ztracený rok bylo potřeba dohnat. Ještě než se do kin podíval první nový film se tedy na Disney+ odvysílaly další dva šestidílné seriály, Falcon a Winter Soldier a Loki. Oba si vedly obstojně, jak sledovaností, tak u fanoušků. Porce nového Marvelu každý týden se ale začínala rychle přejídat a přitom nás ten samý rok ještě čekaly dva další seriály Co kdyby…? a Hawkeye.

Návrat do kin

Prvním pokusem vdechnout Marvelu trochu života na velkém plátně byla dlouho očekávaná sólovka Black Widow. Z pokladen ovšem přišlo jen necelých 400 milionů dolarů. Ať už za to mohl covid, slabé ohlasy, nebo fakt, že hlavní postava zemřela v posledních Avengers, první dojem nebyl zrovna nejlepší.

Úkolem spravit chuť a představit čerstvou krev byli tedy pověřeni Shang-Chi a legenda o deseti prstenech a Eternals. Oba filmy si vedly finančně lépe než Black Widow, k pořádným hitům ale měly daleko. Shang-Chi oslnil alespoň parádními akčními scénami, Eternals pak ale u diváků selhali na plné čáře. Jako záchranář reputace se naštěstí v prosinci 2021 zhoupl do kin Spider-Man a vykolejenou franšízu opět vrátil zpátky na trať. Nostalgické hrátky s alternativními realitami si z kin odnesly téměř dvě miliardy.

Rok 2022 a budoucnost

Na rozporuplný marvelovský comeback pak navázal snad ještě rozporuplnější rok 2022. Nějaký ten úspěch se samozřejmě našel. Dvojka Doctora Strange s podtitulem Mnohovesmír šílenství se navzdory smíšenému přijetí vyšplhala téměř k miliardě, Black Panther: Wakanda nechť žije se popral se smrtí svého hlavního hrdiny důstojně a něco nového a správně ujetého přinesl i seriálový nováček Moon Knight.

Na povrch ovšem začaly vyplouvat neblahé zákulisní zvěsti. Proti marvelovským praktikám ohledně počítačových efektů se jednotliví zaměstnanci vyslovovali už v minulost. Když ale studio začalo pumpovat do světa skoro deset projektů ročně, většinu i několik hodin dlouhých, práce se pro animátory stala nezvladatelnou. Zprávy o osmnáctihodinových pracovních dobách, neplacených přesčasech a neustálém předělávání dokončených efektů byly slyšet čím dál hlasitěji a na nejnovějších filmech i seriálech se to začínalo odrážet.

Nejsilnější kritiku za evidentně nedodělané efekty (ale i za mnohé další věci) schytal nový Thor s podtitulem Láska jako hrom a také seriálová She-Hulk. Zatímco Thor nějaké ty tržby nasbíral, zelená supersilná právnička už si, co se týče sledovanosti, moc dobře nevedla a o nic lépe neskončil ani seriál Ms. Marvel. Krátké blbůstky jako Vánoční speciál se Strážci Galaxie nebo halloweenský Vlkodlak: Noční lovec sice nedopadly špatně, ale propojený vesmír na nich neutáhnete. Co tedy bude dál?

Fáze 5 a Multivesmír

Návrat Marvelu po dvouleté covidové pauze tedy nedopadl zrovna nejlépe. Zatímco po většinu 4. fáze jsme ale mohli jen hádat, kam celý tento kolos vlastně směřuje, máme už teď alespoň jasný cíl. Snímek Ant-Man a Wasp: Quantumania, který uvidíme už 16. 2., přivede na hrací plochu zbrusu novou figurku v podobě Jonathana Majorse alias záporáka Kanga Dobyvatele. Ten se poté za pár let pustí do křížku přímo s Avengers ve dvojici filmů Kang Dynasty (Kangova dynastie) a Secret Wars (Tajné války). Tímto konfliktem má vyvrcholit nová sága celého marvelovského světa, kterou ředitel Kevin Feige nazval Multivesmírnou ságou.

Několik návštěv z paralelních světů jsme už v rámci 4. fáze potkali a do budoucna bude jejich počet nejspíš jen a jen narůstat. Musíme ale doufat, že tomu tak už dále nebude na úkor kvality, které jsme si od Marvelu tolik let užívali. Byla by škoda, kdyby se tento dlouholetý velkofilmový experiment nakonec uvařil ve vlastní šťávě.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Marvel, Disney, Falcon © 2022

ant-man-a-wasp-quantumania-plakat