Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ČEKÁME VE ČTVRTEK VEČER: TRAILER FILMU PAST OD M. NIGHT SHYAMALANA S JOSHEM HARTNETTEM

Pragueshorts s pestrou českou i mezinárodní soutěží odstartuje 1. března

17. ročník festivalu Pragueshorts, organizovaného týmem MFF Karlovy Vary, se uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech a od 5. do 18. března online na KVIFF.TV. Jádro jeho programu tvoří již tradiční trojice soutěžních sekcí – mezinárodní, národní a LABO, věnovaná experimentálním filmům. Kromě toho se diváci mohou těšit na živě moderovanou Brutal Relax Show, tematické programy nebo blok Pragueshorts dětem.

Hlavními kiny 17. ročníku festivalu jsou Bio Oko, Kino Světozor a kino Pilotů, část programu pak zamíří do kin Aero, Ponrepo, Kavalírka a Přítomnost. V neděli 5. března se festival přesune na KVIFF.TV. Online část festivalu potrvá do soboty 18. března a představí více než čtyřicet snímků z letošního programu.

Národní soutěž letos uvede osm snímků, které ukazují český krátký film v jeho tematické a stylistické rozmanitosti. Mezi nimi například dva filmy nominované na Českého lva – Vinland režiséra Martina Kuby a Rituály Damiána Vondráška, autora ceněného seriálu Pět let. V programu nechybí ani čerstvý vítěz Ceny české filmové kritiky a kandidát na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film Ostrov svobody Petra Januschky s Jiřím Mádlem a Judit Bárdos v hlavních rolích, jenž se odehrává v roce 1981 na palubě letadla mířícího na Kubu.

Ostrov svobody

Na Cenu Magnesia je nominován i další film v české soutěži, Atestace Jana Hechta. Dále své filmy představí Marek Čermák (Všechno bude zase dobrý), Jakub Jirásek (Láska od 9 do 5), Elvíra Dulskaia (Ice Break) a Hana Neničková (Za polem).

Atestace

Cenu pro nejlepší český film, s níž se pojí finanční odměna 2000 Euro, a jedno zvláštní uznání, udělí mezinárodní porota. V ní zasedne mimo jiné polský střihač Jaroslaw Kamiński, který se podílel na mezinárodně úspěšných snímcích Quo Vadis, Aida, Studená válka a Ida a režisérka Cristina Grosan, jejíž celovečerní film Běžná selhání loni získal na festivalu v Benátkách cenu za režii pro tvůrce do čtyřiceti let.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Mezinárodní soutěž[/pullquote]Mezinárodní soutěž představí v pětici bloků celkem dvacet šest snímků z pěti kontinentů. V eklektickém výběru nechybí vítěz Zlaté palmy pro nejlepší krátký film na festivalu v Cannes Zurčení vody – něžné sci-fi čínské režisérky Story Chen, které sleduje mladou ženu procházející naposledy svým rodným městem, jež se vlivem dopadu asteroidu pomalu potápí.

Zurčení vody

Latinskou Ameriku v soutěži reprezentují dva výrazné brazilské snímky. Zlatým Leopardem na festivalu v Locarnu oceněné komediální drama Velký třesk vypráví o marginalizovaném muži, který se vzbouří proti společnosti. Hudební a taneční jízda Neon Phantom o kurýrovi toužícím po vlastní motorce je pak jedním z největších hitů poslední festivalového sezóny. Byla ověnčena více než padesáti oceněními z přehlídek po celém světě. Z Filipín na Pragueshorts míří snímek Dcera lovce hlav. Subtilní příběh o dívce, která chce prorazit v country pěvecké soutěži, se odehrává v komunitě Igorotů a byl oceněn jako nejlepší krátký film na festivalu v Sundance.

Dcera lovce hlav

Cenu pro nejlepší film mezinárodní soutěže spojenou s finanční odměnou 3 000 Euro a dvě zvláštní uznání udělí tříčlenná porota, ve které zasedne například kameraman Dušan Husár (Arvéd, BANGER.) a hudebník a skladatel David Boulter (Tindersticks).

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Sekce Labo[/pullquote]Sekce LABO pravidelně představuje neotřelé a inovativní přístupy k formě i vyprávění – letos podruhé je pak koncipována jako soutěžní. Porota složená z domácích osobností umělecké scény udělí jednomu ze šesti snímků cenu pro nejlepší experimentální film. Diváci se mohou těšit na islandský snímek The Nest od jednoho z nejvýraznějších evropských režisérů Hlynura Pálmasona (Bílý bílý den, Zapomenutá země), v sekci budou představeny i dva české snímky – Asterion Francesca Montagnera a Lycaeon Mariny Hendrychové. Snímky ze všech tří soutěžní sekcí také soutěží o Cenu diváků.

Asterion

Brutal Relax Show, blok filmů o podobách práce, i projekce pro děti

Zahajovací program festivalu se uskuteční ve středu 1. března od 20:30 v Biu Oko. Promítat se bude výběr filmů z aktuálního programu napříč všemi sekcemi, který diváky navnadí k návštěvě dalších festivalových projekcí. Čtvrteční večer v Biu Oko bude patřit populární Brutal Relax Show – brutálně relaxačnímu výběru filmů pro ty, kteří si rádi zpestří závěr týdny koktejlem bizarností, ztřeštěných vtipů a neseriózního napětí. Komponovaným večerem bude provázet Jakub Žáček. Sekce Práce pro všechny nabídne zamyšlení nad tím, jak vlastně dnes funguje práce. Pětice ryze aktuálních snímků ukáže například výrazně inscenovaný pohled na průmyslovou revoluci, nebo příběh Filipínců, kteří proti špatným pracovním podmínkám protestují spánkem.

Masožravé klíčky

Oblíbené promítání krátkých filmů věnovaných dětem od 2 do 5 let se uskuteční v sobotu 4. března v Biu Oko a v neděli 5. března v kině Aero.

Pro středoškoláky zvažující studium filmových škol je určena prezentace filmových škol pro uchazeče, která se uskuteční ve středu 1. března od 16:00 v kině Ponrepo. Studijní programy zde představí zástupci a zástupkyně pěti vysokých škol (FAMU, UMPRUM, UTB Zlín, FAMO v Písku a Slezská univerzita v Opavě) a Televizního institutu Brno.

Fyzická část Pragueshorts Film Festivalu vyvrcholí v sobotu 4. března v Biu Oko Dlouhou nocí s krátkým filmem, která se uskuteční od 18:00 do 22:30. Diváci budou mít možnost během jednoho netradičního večera zhlédnout hned deset soutěžních filmů a k tomu vítěze mezinárodní soutěže a divácké ceny.
Od 5. března se Pragueshorts přesunou na KVIFF.TV. Online část festivalu potrvá do soboty 18. března a představí více než čtyřicet snímků z letošního programu.

Předprodej vstupenek je již spuštěn na webech jednotlivých kin.
Kompletní program festivalu je k dispozici na https://pragueshorts.com/cs/program

-red-
foto: KVIFF GROUP
zdroj: K. Dvořáková

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast