Recenze: Virtuózní Cate Blanchett diriguje mistrovské drama Tár

Psychologické drama Tár, pyšnící se šesti nominacemi na Oscara, předchází pověst mistrovského, leč kontroverzního díla. Snímek o zneužívání moci v čele s monumentálním výkonem Cate Blanchett nabízí skvěle vypointovaný i znepokojivý komentář k aktuálním hollywoodským kauzám.

Tár (foto: CinemArt)

Lydia Tár (Cate Blanchett) je celosvětově uznávanou dirigentkou, která chystá uvedení a nahrávku Mahlerovy Páté symfonie s berlínskou filharmonií. A právě v tomto momentě, kdy je Tár na vrcholu svých tvůrčích sil a žije si jako v bavlnce se svou manželkou a dcerou, začnou vyplouvat na povrch její přešlapy a problematická minulost.


Na nejnovější film režiséra Todda Fielda jsme si museli počkat celých 16 let. Po vynikajících dramatech V ložnici (2001) a Jako malé děti (2006) se Field na dlouhou dobu odmlčel. Z jeho posledního projektu je však zřejmé, že nezahálel. Jeho novinka Tár je totiž bezchybně vykonstruovaný a precizní masterpiece.

Film pro Cate

Field se nechal slyšet, že Tár napsal přímo pro Cate Blanchett s tím, že by film vůbec nevznikl, pokud by herečka na spolupráci nekývla. Pravdou je, že si lze v roli Lydie Tár jen těžko představit jinou herečku, která by měla natolik přirozeně majestátní auru jako právě Blanchett. Sociální pád a rozklad osobnosti není v hereckém repertoáru Blanchett nic nového – za neurotickou newyorskou paničku, která skončí na mizině v Jasmíniných slzách získala svého druhého Oscara a na Oscara byla nominovaná i za roli středoškolské učitelky, jež se zaplete se svým žákem v Zápiscích o skandálu. Jakožto Lydia Tár je Blanchett natolik grandiózní, že se již teď může její výkon směle řadit mezi ty nejlepší (nejen) tohoto století.

Tár (foto: CinemArt)

Tár se točí kolem témat zneužívání moci, manipulace, nevěry či pocitu nadřazenosti a poskytuje komentář k hnutí #MeToo či cancel culture. Právě k problematice cancel culture přistupuje minimálně ze dvou různých pohledů – nejen z pozice oběti, ale i predátora – což je jedním z důvodů, proč film vyvolal jistou kontroverzi. V některých ohlasech byl dokonce označen i za antifeministický. Tato silná a do jisté míry i polarizující debata doprovázející tento snímek však jen potvrzuje jeho myšlenkovou bohatost a intelektuální stimul.

Tár (foto: CinemArt)

Todd Field vysoustružil chladný magnus opus, který by mohl nést podtitul „Podobenství o pádu z piedestalu.“  Tento významem obtěžkaný snímek přímo vybízí k debatám a nejrůznějším interpretacím. V úvodní scéně Lydia Tár vysvětluje, že právě Mahlerova Pátá symfonie je pro ní tou nejzajímavější, jelikož pro ni zůstává záhadou. Obdobně je i na divácích rozlousknout, nakolik je Tár skutečným monstrem.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Hudba
  • Kamera

Tár (2022)

Nebylo by zcela jistě žádoucí aby jeden orchestr dirigovali dva dirigenti naráz. Field a Blanchett však v dokonalé souhře spoluvytváří filmovou symfonii, v níž není náznak ani jediného falešného tónu. Pod jejich společnou taktovkou vznikl silný a fascinující snímek, který nepochybně poroste s každým dalším zhlédnutím.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2023

Tár
Drama / Hudební
USA, 2022, 158 min
Premiéra: 23. 2. 2023 CinemArt
Režie: Todd Field
Scénář: Todd Field
Kamera: Florian Hoffmeister
Hudba: Hildur Guðnadóttir
Hrají: Cate Blanchett, Noémie Merlant, Mark Strong, Sydney Lemmon, Julian Glover, Nina Hoss, Sophie Kauer, Allan Corduner, Sam Douglas, Lucie Pohl, Murali Perumal, Vivian Full, Frank Röth, Vincent Riotta, Zethphan D. Smith-Gneist