Polyamorie, seznamky, trojka s Bohem? O Šťastně až na věky s Janou Počtovou (podcast)

Ve svém novém dokumentu s názvem Šťastně až na věky mapuje režisérka Jana Počtová různé podoby vztahů a lásky v dnešním světě. Filmařka sleduje čtyři příběhy, v nichž lidé hledají štěstí, lásku, sex a partnerský život jinak, než je běžné. A k tomu jeden velmi tradiční. Polyamorii, otevřený vztah, lásku přes internet nebo dlouholetý vztah se zadaným partnerem doplňuje dvojice v klasickém a striktně monogamním soužití. S dokumentaristkou jsme si o filmu popovídali rovnou na její novinářské premiéře.

Šťastně až na věky je vlastně po Generaci Singles a Nerodičích završením režisérčiny vztahové trilogie dokumentů. Námět se přitom postupně rodil už na place předchozího filmu, tedy roky před tím, než se polyamorie a alternativní podoby vztahů staly tak propíraným tématem.Tehdy byla polyamorie ještě takový termín pro fajnšmekry, směje se Jana při vzpomínání na počátky projektu.

A jak se vlastně tak pestrá mozaika protagonistů pro podobný počin hledá? “Nepoužívám moc casting, protože to skoro zní, že si vybírám herce. Už před pěti lety, kdy jsme na filmu začali pracovat, jsme měli definovány vztahy, které pro něj chceme najít. Udělali jsme velkou výzvu s Českou televizí, která je koproducentem, dali jsme dohromady spoty, obsah pro sociální sítě, dala jsem hodně rozhovorů pro spoustu médií, abych tu informaci dostala k lidem. Z těch pěti finálních podob vztahů se mi protagonisté pro tři ozvali samy, a pro zbylé dva jsem je našla přes známé a kolegy, vypráví filmařka.

Součást režijní práce je ty lidi zbavit ostychu a snažit se udělat jim prostředí na place vytvořit co nejpříjemnější. Např. Dagmar, která ve filmu vystupuje jako milenka, rozhodně žádná exhibicionistka není a je naopak dost uzavřená,” dodává v odpovědi na otázku, jestli účinkující v podobném filmu musí v sobě mít kapku exhibicionismu, aby do něj šli. “S ní to tedy třeba byla hodně jemná práce, protože to téma pro ni samo o sobě bylo dost citlivé.”

Kolik času s protagonisty režisérka strávila? Kolik hodin materiálu skončilo na podlaze střižny? Měla Jana někdy potřebu “klusákovsky” zasáhnout a skočit před kameru? A jak se v současnosti posouvá diskurz o těchto intimních tématech, a co s ním můžou dělat a dělají filmy? To všechno se dozvíte v podcastu. Najdete ho výše nebo ve všech oblíbených aplikacích.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm, audio: Totalfilm Media © 2023


Soutěž s filmem o trička a protistresová srdíčka

SOUTĚŽ probíhá od 16. 2. do 21. 2. 2023. Dodavatelem cen do soutěže je společnost Bontonfilm. Soutěžní email, pokud nepoužijete formulář na webu, je soutez@totalfilm.cz – nezapomeňte do předmětu uvést “Šťastně až na věky”.
Při zpracování osobních údajů shromažďujeme osobní údaje odpovídající pouze stanovenému účelu a v rozsahu nezbytném pro naplnění kontaktování účastníka soutěže. Zpracovatelem stanovený účel, který je součástí smlouvy mezi účastníkem a zpracovatelem, je kontakt na výherce soutěže a doručení soutěžní ceny. Za tímto účelem byl stanovený rozsah údajů, uvedený v registračním formuláři, který obsahuje jméno, příjmení a email. Následně po případné výhře Totalfilm.cz doplní i adresu.
Po ukončení soutěže se údaje likvidují a nejsou poskytovány třetím stranám ani marketingově využity.