Hranice lásky byla pro Hanu Vagnerovou dobrodružství, film je online na KVIFF.TV

Jeden z nejzajímavějších českých projektů loňského roku právě můžete vidět online. Vztahové drama Hranice lásky je exkluzivně k dispozici ve videotéce KVIFF.TV. Režisér Tomasz Wiński zaujal před pár lety festivalové publikum už svým krátkým filmem Jiří pes uprchlík. Jeho celovečerní prvotina Hranice lásky vypráví o sexuálním experimentu se svobodou, který ale může skončit všelijak. Krom ztvárnění hlavní role si Hana Vagnerová vyzkoušela i roli spoluscenáristky. Jak zajímavé pro ni bylo téma i její nová scenáristická role?

Hranice lásky

Kromě ztvárnění hlavní postavy jste se tímto filmem poprvé představila jako scenáristka. Jaká byla tato vaše první zkušenost?

Musím říct, že to byl hodně zajímavý proces a opravdu velké dobrodružství. Ta naše společná cesta od prvního nápadu trvala několik let, ale od začátku jsme věděli, že já budu ve filmu hrát a Tomasz ho bude režírovat. Paradoxní je, že ve chvíli, kdy jsme ten scénář začali psát, to u nás ještě nijak velké téma nebylo. A že po těch asi sedmi letech, kdy se film konečně dostává do kin, to rezonuje a řeší se celospolečensky. Je to znát i na prvních projekcích, které jsme měli. Ten film vyvolává ohromné diskuze, lidi nemají na tuhle problematiku jasný názor, někoho to provokuje, někdo zásadně nesouhlasí, jiný je velmi pro… Je skvělé, že to vzbuzuje emoce.

Film je poměrně odvážný, co se týče například nahoty nebo explicitních scén. Jaké jsou vaše herecké hranice?

Moje herecké hranice nejsou nijak extrémní ani překvapivé. Když dostanu scénář, který se mi nějak výrazně nelíbí nebo ho považuji za hloupý, je to přesně ta hranice, přes kterou nejdu. V minulosti se mi stávalo, že jsem ji poměrně často překračovala, ale asi všichni jsme si prošli v životě fází, kdy jsme se učili a chtěli vyzkoušet všechno. Teď už se snažím poslouchat svoji intuici. V tomhle filmu to samozřejmě bylo náročné, protože je extrémní, co se týče emocí, nahoty, intimity… Ale tím, že jsem s tím počítala už od chvíle, kdy jsme to napsali do scénáře, a tím, že Tomasz je výborný režisér, tak jsem nikdy neměla pocit, že by toho jakýmkoliv způsobem zneužil. Intimita tam má svůj smysl, protože jsme chtěli, aby diváci měli pocit, že s tím párem opravdu žijí. Aby se na ně natolik napojili, aby si ty samé otázky kladli i oni sami.

Podcast s Hanou Vagnerovou o herectví, autorství a Hranici lásky:

Pro takovýto typ filmu je velmi důležité mít partnera, se kterým „to funguje“. Vybrala jste si Matyáše Řezníčka sama?

My jsme na postavu Petra dělali casting společně s Tomaszem. Viděli jsme několik herců, ale když přišel Matyáš, tak jsem věděla, že ho máme. Bylo to úplně jasné. Je to nesmírně talentovaný herec s obrovskou budoucností. A pro mě bylo strašně zajímavé se podívat na ten casting i z druhé strany a uvědomit si, že to není zkouška z herectví, ale že to je o té energii, kterou ten člověk přinese.

 -red-
foto/video: Aerofilms, Totalfilm Media © 2022, 2023