Do kin přichází koprodukční dokument o vraždě Jána Kuciaka (video)

Do kin míří očekávaný dokument Kuciak: Vražda novináře. Pět let po šokující smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové se k divákům dostávají dosud neznámé informace a materiály zasazené do kontextu tehdejšího vyšetřování i následujících dramatických událostí. Na Slovensku v prvních týdnech po únorové premiéře film v kinech vidělo přes 30 tisíc lidí. Ve čtvrtek 23. března vstupuje do českých kin a ve stejný den bude mít českou premiéru na festivalu Jeden svět.

Oceňovaný koprodukční dokumentární film Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší dosud nezveřejněné materiály z policejního spisu (například exkluzivní záběry ze sledování Jána a Martiny vykonavateli vraždy), málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny či s Markem Parou, obhájcem obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera.

Film se detailně zabývá nejen vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, ale i následky této dramatické události, která na Slovensku vyvolala největší protesty od pádu komunismu. Ke zlomovým patří okamžik, kdy novinářka a bývalá blízká spolupracovnice Jána Kuciaka Pavla Holcová získá od nejmenovaného zdroje tajný vyšetřovací spis k případu. Ten zahrnuje zabavené počítače a zašifrovanou komunikaci údajného objednavatele vraždy Mariana Kočnera, podnikatele úzce spjatého s vládnoucí politickou stranou. Ve spolupráci se slovenskými médií vzniká tzv. Kočnerova knižnica. Novináři při pročítání zašifrovaných zpráv zjišťují, že země se zmocnili oligarchové, zkorumpovaní soudci, policisté a mafie. Nastává čas zúčtování…

Kuciak: Vražda novináře

Oceňovaný dokument Kuciak: Vražda novináře je dílem mezinárodního týmu špičkových profesionálů. Americký režisér Matt Sarnecki v roce 2017 natočil dokument Killing Pavel o vraždě investigativního novináře Pavla Šeremeta a deset let žije v rumunské Bukurešti, takže má k tématu velmi blízko. Značnému profesnímu renomé se těší rovněž dánský střihač Janus Billeskov Jansen, laureát European Film Awards 2016 za nejlepší střih (film Komuna) a několika dánských filmových cen, včetně ceny za nejlepší střih oscarového filmu Chlast. Film byl produkován americkou OCCRP a dánskou produkcí Final Cup For Real v čele s uznávanou producentkou Signe Byrge Sørensen, která má na svém kontě nominace na Oscara za filmy The Act of Killing, The Look of Silence, Flee (Utéct) a A House Mate of Splinters. Za českou stranu na koprodukčním snímku participoval Frame Films se zkušenými producentkami Jitkou Kotrlovou a Zuzanou Kučerovou.

České premiéry filmu se ve čtvrtek 23. března v pražském Kině Lucerna osobně zúčastní tvůrci včetně režiséra, české investigativní novinářky a jedné z hlavních protagonistek filmu Pavly Holcové, rodičů Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, producentek Jitky Kotrlové a Zuzany Kučerové a dalších hostů. V rámci festivalového programu bude pozoruhodný dokument uveden v kinech po celé republice. Některé projekce zakončí debata s hosty, kteří mají k tématu co říci.

-red-
zdroj: S. Andělová

foto/video: Bontonfilm © 2023

kuciak-vrazda-novinare-plakat