V kinech od 9. března (přehled a ukázky)

Pošesté přichází očekávané pokračování hororové série Vřískot. Francouzské drama Pacifiction nás zavede do Francouzské polynésie. More Miko je český dokument o aktivistovi, který se snaží pomoci dětským uprchlíkům. Vyšetřovatel je dokument o zločinech v bývalé Jugoslávii.

Vřískot 6 (USA, 2023)

vriskot-6-plakat

Sestry Samantha a Tara Carpenterové a dvojčata Chad a Mindy přežily řádění tajemného vraha ukrytého pod maskou ducha v městečku Woodsboro. Ve snaze zapomenout na tyto tragické události se všichni čtyři přestěhují do New Yorku, aby tam začali nový život. Netrvá to ale dlouho a objeví se nový a ještě brutálnější vrah v masce Ghostface a jejich životy jsou opět v ohrožení.

Vřískot 6
Scream VI
Horor / Thriller
USA, 2023, 123 min
Režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
Scénář: Guy Busick, James Vanderbilt
Kamera: Brett Jutkiewicz
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Jenna Ortega, Samara Weaving, Hayden Panettiere, Courteney Cox, Dermot Mulroney, Melissa Barrera, Tony Revolori, Liana Liberato, Mason Gooding, Josh Segarra, Jasmin Savoy Brown, Henry Czerny, Jack Champion, Devyn Nekoda, Andre Anthony, Thomas Cadrot


Pacifiction (Francie, Španělsko, 2022)

Spisovatelka se vrací do své země na ostrově ve Francouzské Polynésii poté, co ve Francii triumfovala s románem. Je však dezorientovaná a prožívá tvůrčí krizi. Tváří v tvář neschopnosti psát nová díla se rozhodne přijmout práci simultánní překladatelky pro velvyslance. Začíná mezi nimi zvláštní milostná přitažlivost plná kontrastů. Postupně si uvědomuje cynismus mezinárodní politiky s latentní hrozbou nových jaderných testů ze strany francouzské vlády. Její milostný vztah s velvyslancem bude tímto konfliktem ovlivněn a zájmy a romantika se budou zmateně a poutavě mísit až do smutného konce. Albert Serra, režisér avantgardního snímku Liberté (Zvláštní cena poroty v Cannes Un Certain Regard, 2019), se od své vize umírajícího krále Slunce ve filmu Smrt Ludvíka XIV. (Zvláštní uvedení v Cannes, 2016) až po novou exotickou zápletku zasazenou do prostředí jaderné hrozby vzpírá všem konvencím konformity. Ve filmu Pacifiction, uvedeném v canneské soutěži, v lahodném tropickém příběhu prohřátém tahitským sluncem si Benoît Magimel oblékl kostým velvyslance po boku Sergiho Lópeze v roli zapšklého majitele nočního klubu.

Pacifiction
Drama
Francie / Španělsko / Německo / Portugalsko, 2022, 165 min
Režie: Albert Serra
Scénář: Albert Serra
Kamera: Artur Tort
Hrají: Benoît Magimel, Pahoa Mahagafanau, Sergi López, Montse Triola, Lluís Serrat, Marc Susini, Praxedes de Vilallonga


More Miko (Česko, 2022)

Jaroslav Miko je kamioňák, poloviční Rom, spoluzakladatel iniciativy Češi pomáhají a podle Jana Farského „svědomí národa“. Když Česká republika odmítla přijmout 40 sirotků z řeckých uprchlických táborů, rozhodl se jednat na vlastní pěst… Ve filmu More Miko mapuje režisér Robin Kvapil jeho sisyfovské úsilí, s nímž se snaží pomáhat dětským uprchlíkům. Prostá lidskost a buldočí neústupnost jsou Mikovy zbraně při vyjednávání s politiky, kteří jeho cílům stojí v cestě. Observační dokument je portrétem výjimečného člověka, který bojuje za ty, na které svět těch silnějších zapomíná.

More Miko
Dokumentární
Česko, 2022, 75 min
Režie: Robin Kvapil
Kamera: Šimon Dvořáček, Stanislav Adam, Robin Kvapil, Petr Salaba, David Šachl, Jan Šípek, Tomáš Uhlík


Vyšetřovatel (Česko, 2022)

Ani více než 25 let od hrůzných válečných zločinů spáchaných v bývalé Jugoslávii se tato tragická historie neuzavírá – pro příbuzné obětí, pro znesvářené národy ani pro českého vyšetřovatele, který se po letech navrací na místa pátrání. Dokumentární cesta zpět se neubírá jen po drahách prchajících zločinců, ale je vedena i snahou zachytit něco z étosu právě v té době ustaveného Mezinárodního soudního Haagu a jeho dvojaké podstaty – prostřednictvím nezávislého vyšetřování válečných zločinů usilovat o nastolení smíru v případě komplikovaných etnických, národnostních a jiných konfliktů.

Vyšetřovatel
The Investigator
Dokumentární
Česko / Chorvatsko, 2022, 73 min
Režie: Viktor Portel
Kamera: Šimon Dvořáček
Hudba: Dominik Dolejší, Adam Levý
Produkce: Hana Blaha Šilarová
Střih: Vladimir Gojun
Zvuk: Dominik Dolejší