Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Multivesmír ovládl Ceny Akademie: Všechno, všude, najednou je filmem roku (Oscaři podrobně)

Je to znovu za námi. Členové Akademie mají odhlasováno, zlaté sošky z polokulatého 95. ročníku Oscarů jsou rozdány a tváře prezentujících zůstaly letos fackami nedotčené. Nejvíce cen získala akční fantasy zběsilost Všechno, všude, najednou, která zároveň získala sošku nejcennější za nejlepší film. V závěsu skončilo válečné drama Netflixu Na západní frontě klid.

Jimmy Kimmel jako moderátor 95. ročníku cen Akademie (foto: Phil McCarten / ©A.M.P.A.S.)

Jak vypráví film Všechno, všude, najednou, každá naše volba nás může zavést na úplně jinou životní cestu. Tvůrčí duo Daniel Kwan a Daniel Scheinert si tím pádem dovede vždy vybrat správně. Jejich ujetý mix komedie, emocí, multivesmíru a párkových prstů zaslouženě ovládl rovnou dvě hlavní kategorie, a to nejlepší film a nejlepší režii. Aby toho nebylo málo, za své nápady obdržela dvojice také Oscara za nejlepší původní scénář a sošku za střih si domů poveze i Paul Rodgers, který jejich multivesmírnou mozaiku poskládal dohromady ve střižně. Tam to ale neskončilo.

Sklizeň sošek zahájil Ke Huy Quan alias malý chlapeček z Indiana Jonese a chrámu zkázy v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. Ten hned na úvod ceremoniálu zahrál na city. Pro herce se jedná po mnoha desetiletích o herecký comeback a ve své řeči poděkoval všem, kdo ho celá léta podporovali, aby své hollywoodské sny nevzdal. Hereckou cenu v ženské kategorii pak za stejný film převzala i Michelle Yeoh, hlavní hvězda filmu a vůbec první herečka asijského původu, která to dotáhla až na Oscara. Svou první nominaci proměnila i Jamie Lee Curtis, filmová veteránka, která se ale cenou Akademie dosud pyšnit nemohla a svou sošku tedy částečně získala i za dlouholetou práci.

Jamie Lee Curtis a Ke Huy Quan pózují se soškou Oscara® (foto: Al Seib / ©A.M.P.A.S.)

Podle očekávání, ovšem zaslouženě, si svého prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli odnesl Brendan Fraser coby morbidně obézní Charlie ve filmu Velryba. Na Akademii udělala dojem i práce make-upového týmu, který musel na Frasera navléknout skoro dvě stě kilo navíc. Když už se filmaři rozhodnou přidávat hercům uměle na váze, nejčastěji to dělají pro komediální efekt a diváci proto nějaké ty nedokonalosti snadno odpustí. V komorním dramatu ale musel kostým působit skutečně opravdově, k čemuž Akademie přihlédla.

Oscar za nejlepší adaptovaný scénář šel do rukou scenáristiky a režisérky Sarah Polley za její nenápadný filmeček Women Talking. Konverzační drama vycházelo ze stejnojmenné knižní předlohy a získalo celkem dvě nominace, kromě scénáře ho Akademie zařadila i do boje o nejlepší film.

Moderní přepracování válečné klasiky Na západní frontě klid z našeho sousedního Německa velice očekávaně zvítězilo v kategorii nejlepšího mezinárodního filmu. Snímek měl jako jediný v kategorii zároveň nominaci také na nejlepší film roku, vítezství měl tedy vlastně předem v kapse. Poté se na něj usmálo štěstí hlavně v technických kategoriích. Tento letošní reprezentant streamingu (široké distribuce se totiž snímek dočkal na Netflixu) postupně nasbíral sošky za kameru, výpravu a hudbu. Nominovaní Češi se sošky nakonec nedočkali.

První sošku večera si odnesli z pódia Guillermo del Toro a jeho kolegové v kategorii nejlepší animovaný film. Del Torův Pinocchio, loutkové zpracování klasického příběhu, do oscarového klání vstupovalo jako jednoznačný favorit a překvapení se tedy nekonalo. Mexický režisér je mezi kolegy oblíbený, připočtěte k tomu téměř patnáctiletou produkci s časově náročnou animací a cena byla v kapse.

Komiksová továrna Marvel letos málem dosáhla na svou první hereckou cenu za film Black Panther: Wakanda nechť žije. Dlouhodobé favoritce Angele Bassett, která už za roli truchlící královny nasbírala ocenění několik, ale Oscar utekl. Film jako takový místo toho zabodoval v kostýmové kategorii, kde před pár lety zvítězila už jednička.

Jimmy Kimmel jako průvodce oscarovou nocí (foto: Blaine Ohigashi / ©A.M.P.A.S.)

Přestože James Cameron to od moderátora Jimmyho Kimmela na začátku akce schytal za to, že se na předávání cen ani neukázal, jeho kasovní megahit Avatar: The Way of Water tak jako tak zvítězil v kategorii vizuálních efektů. Kdyby se i tady na první místo protlačilo Na západní frontě klid, mohli si zlatou sošku na pódiu převzít i čeští umělci. Vizuálně opulentní svět fiktivní Pandory je ovšem těžkým soupeřem. Podobně to dopadlo i se zvukem. Tady zase české reprezentaci vyfoukl cenu divácký miláček Top Gun: Maverick.

U mikrofonu se sice v průběhu večera vystřídaly celosvětové hudební ikony jako Rihanna nebo Lady Gaga, v kategorii za nejlepší píseň ale nakonec skórovala energická skladba Naatu Naatu z indického akčňáku RRR, již ke slávě katapultoval hlavně Tik Tok.

V kategorii Nejlepší dokumentární film do slavnostního ceremoniálu prosáklo na jednom z mála míst i aktuální světové dění, když zvítězil dokument Navalny o vězněném politickém aktivistovi kritizujícím ruský politický režim.

S celkem sedmi soškami tedy vítěznou příčku letošních Oscarů ovládlo Všechno, všude, najednou. Ve finální třetině tak předběhlo Na západní frontě klid, které až do té doby drželo prvenství se čtyřmi Oscary. Jediným dalším snímkem, kterému se povedlo ukořistit více než jedno ocenění, se pak stala Velryba.

Kompletní přehled vítězů:

Nejlepší film: Všechno, všude, najednou
Nejlepší cizojazyčný film: Na západní frontě klid
Nejlepší režie: Daniel Kwan a Daniel Scheinert, Všechno, všude, najednou
Původní scénář: Všechno, všude, najednou
Adaptovaný scénář:
Women Talking
Herec v hlavní roli:
Brendan Fraser, Velryba
Herec ve vedlejší roli: Ke Huy Quan, Všechno, všude, najednou 
Herečka v hlavní roli: Michelle Yeoh, Všechno, všude, najednou
Herečka ve vedlejší roli: Jamie Lee Curtis, Všechno, všude, najednou
Speciální efekty: Avatar: The Way of Water
Kamera: James Friend, Na západní frontě klid
Střih: Paul Rodgers, Všechno, všude, najednou
Výprava: Na západní frontě klid
Kostýmy: Black Panther: Wakanda nechť žije
Masky: Velryba
Zvuk: Top Gun: Maverick
Hudba: Volker Baltermann, Na západní frontě klid
Nejlepší píseň: Naatu Naatu, RRR
Nejlepší animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora
Nejlepší dokumentární film: Navalny
Nejlepší krátkometrážní dokumentární film: Zaříkávači slonů
Nejlepší hraný krátkometrážní film: Irské sbohem
Nejlepší animovaný krátkometrážní film: Chlapec, krtek, liška a kůň

připravil: Petr Schön a redakce
foto: © A.M.P.A.S. – Přísný zákaz kopírování a redistribuce oficiálních fotografií © Totalfilm Media, 2023
©2023 Academy of Motion Picture Arts and Sciences. “OSCAR®,” “OSCARS®,” “ACADEMY AWARD®,” “ACADEMY AWARDS®,” “OSCAR NIGHT®,” “A.M.P.A.S.®” jsou oficiálně registrované ochranné známky.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast