Recenze: John Wick 4 znovu posouvá měřítko série, není to už moc?

Minule se už fakt naštval, a vydává se vykosit samotnou Nejvyšší radu. Johna Wicka hned v prvních sekundách jeho nejnovějšího filmu potkáváme uprostřed krvavé vendety, která ho zavede na mnoho míst po celé planetě, vstříc starým známým a taky před hlavně, nunčaky, mačety, kudly, luky a pěsti desítek a stovek neřádů, které je potřeba co nejefektněji zpacifikovat. Je to pořád taková zábava, jako minule?

john-wick-4-recenze

Zběsilá Baba Jaga

Série John Wick se začíná potýkat s podobnými výzvami jako… série Rychle a zběsile. Z komorního příběhu o jednom pouličním gangu a závodění, případně osamělém zabijákovi mstícímu se partě gaunerů za smrt psa, roste čím dál populárnější akční série, která musí pracovat s rostoucím diváckým očekáváním, klasickým sequelovským posouváním měřítka i rostoucím vlastním sebevědomím.

Perfektně přehledné a ladně natočené gun-fu tedy už nestačí, a jak postupně prochází exotickými lokacemi připomínajícími videoherní levely, musí zádumčivý zabiják Keanu Reeves v souladu s tímto dojmem bojovat se stále tvrdšími nepřáteli. Starý dobrý průstřel srdce je tedy tentokrát řešením jen málokdy. Padouši ve velkém oblékli neprůstřelná brnění, případně ještě o kus odolnější kevlarová kvádra, za jejichž klopu se stačí schovat, chcete-li bez zachvění rozdýchat zásah z pušky. Samotný John pak po upgradu na takový plot armor nemá problém ihned rozchodit pád z pátého patra a dopad na hranu popelnice.

Všechny ty potyčky a bitky jsou bezesporu pořád skvělá zábava. Minimálně z ptačího pohledu ladně nasnímaná sekvence, při které Wick takřka bez střihu prochází starou budovou a kosí u toho padouchy moderní brokovnicí se zápalnými broky, vám utkví v hlavě stejně, jako ty nejlepší kousky z minulých dílů. Lidi okolo kamery a kaskadéři tu i na počtvrté za pár dolarů předvádí audiovizuální orgie a pečlivě secvičený akční tanec, na který je radost koukat.

Jen u toho tentokrát musíte naprosto vypnout mozek a přijímat film jako zábavnou atrakci, komiksově přehnanou pohádku, a nerýpat se v logice choreografie či toho, že nejpřesnějším střelcem i šermířem široko daleko je nevidomý Donnie Yen, že chování některých postav je sakra nekonzistentní nebo že kromě zabijácké organizace naši planetu v tomhle filmu zřejmě skoro neobývá, pařížská policie neřeší několikahodinovou brutální přestřelku v centru Paříže a nejhledanější zabijáci bez problému poletují sem a tam po světě. Z Johna Wicka se zkrátka stal regulérní popcorn a je to v pořádku, jen je potřeba to přijmout a oprostit se od příjemné přímočarosti a přízemnosti počátků série.

Všechno, všude, najednou

Užívat si Johna Wicka jako adrenalinovou akční jízdu v akčních scénách není problém. Ten může ale nastat, jakmile akce ustane a postavy usednou a dají se do řeči, byť sám Reeves ze sebe ve filmu vytlačí jen pár vět. Větší ve čtyřce jsou haly a sály, ve kterých se dlouze hovoří o zabijácké hierarchii, větší je teatrálnost a patos těchto scén, větší jsou samozřejmě sázky.

Dekadentní markýz s tváří Billa Skarsgårda, který tentokrát jde málomluvnému mstiteli po krku z těch nejvyšších míst, má k dispozici v podstatě veškeré prostředky. Jakmile se je ale k likvidaci Wicka nesnaží využívat, tvůrci se poněkud krkolomně snaží o osudovost a rozšiřování mytologie jeho světa. Tato část série nepochybně má své fanoušky, šířeji vzato ale nikdy nepatřila mezi její silné stránky. Nejnovější přírůstek, který i díky tomu nabobtnal na masivních 169 minut, to potvrzuje.

Protože i dialogové scény se koupou ve zlaté záři slunce a odehrávají se v tak pozoruhodných lokacích, je stále na co koukat, a film se navíc opírá o nesmírně charismatické herce. Tříhodinová stopáž je díky tomu snesitelná, přesto je ale na místě otázka, jestli by Wickovi neslušelo svižnější pojetí soustředěné na své nejsilnější stránky a oproštěné od ambic vyprávět tak rozmáchlý příběh.

john-wick-4-recenze

Do svidaniya

Těžko říct, kam dál se série po svém čtvrtém díle vydá. Pátý díl sice v tuto chvíli není oficiálně v přípravě a finále se tváří jako závěr Johnovy cesty, v potitulkové scéně si otevírá dveře pro rozvíjení linek některých vedlejších postav a pracuje se na spin-offu s Anou de Armas, asi nikdo ale neodejde z kina s pocitem, že příběh titulního zabijáka je po čtvrtém dílu jeho hlavní série u konce. Fandové by si to určitě nepřáli.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Nejnovější a zdánlivě poslední přírůstek do akční série, která redefinovala akční žánr, je pořád stejně efektní podívanou, na které se vyřádili ti nejlepší machři ve svých oborech. S budováním mytologie a vší tou osudovostí sice místy tlačí na pilu, stejně jako s tříhodinovou stopáží, jakmile ale divák i film sám přestanou řešit vnitřní logiku Wickova světa a na plátně se to začne mydlit, všechno funguje přesně tak, jak má.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment, Warner Bros. © 2023

John Wick: Kapitola 4 / John Wick: Chapter 4
Akční / Krimi / Thriller
USA, 2023, 169 min
Premiéra: 13. března 2023 Vertical Entert.
Režie: Chad Stahelski
Scénář: Michael Finch, Shay Hatten
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Ian McShane, Lance Reddick, Rina Sawayama, Donnie Yen, Shamier Anderson, Bill Skarsgård, Hirojuki Sanada
Produkce: Basil Iwanyk, Erica Lee, Chad Stahelski
Střih: Nathan Orloff
Scénografie: Kevin Kavanaugh
Kostýmy: Paco Delgado