Život pro samouky: Jana Plodková bere trable čtyřicítky s humorem (trailer)

Život se nedá naučit, každý je v něm pouhý samouk. Stejně jako hlavní postava nové komedie Život pro samouky režisérky Jitky Rudolfové. Jana Plodková se zde představí v hlavní roli jako žena po čtyřicítce, které život připraví řadu neočekávaných situací. Sama sebe a všechny trable však bere s nadhledem a s pořádnou dávkou sarkasmu. Film od producentů loňské úspěšné komedie Střídavka vznikl podle populární knihy Láska pro samouky Barbory Šťastné.

„Nový život, noví muži, tak proč si připadám jako stará kráva?“ zní anotace knižní předlohy a právě nadhled a ironie hlavní hrdinky je jedním ze základních kamenů i pro filmovou podobu. „Kniha Báry Šťastné mě bavila zejména svou ironií a celkovým nadhledem na životní situace, které v určitém věku prožívá většina žen. Pro filmovou podobu jsme ale museli příběh zhustit, oproti knize v něm třeba není tolik milostných románku a nápadníku hlavní postavy Kláry,“ přibližuje režisérka Jitka Rudolfová.

Hlavní postava Klára umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá a zmatená jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Její manželství ze dne na den skončí a ona se znovu ocitne v nepředvídatelném světě randění a seznamovacích trapasů. Do toho vychovává dvě dcery, snaží se přežít životní styl své excentrické mámy a navíc jí v životě začne radit úžasná vztahová koučka, influencerka a trenérka štěstí.

Jana Plodková na place filmu Život pro samouky

Měla by to být chytrá, svěží a vtipná komedie, kterou stojí za to vidět. Režisérka Jitka Rudolfová, skvělá Jana Plodková a vlastně i další obsazení by mělo být zárukou kvality, přemítal už během natáčení David Švehlík, jeden z nápadníků hlavní postavy.

Je to film o tom, jak se na rozchod podívat s nadhledem a s humorem. To je důležité, protože humor je lék na všechno, doplňoval představitel filmového manželka Jaroslav Plesl.

Slovo „láska“ z názvu knižní předlohy pak tvůrci pozměnili na slovo „život“. Je to víc komedie, než romantika. Jakákoliv romantika je totiž ve filmu vždy nějak převálcována nečekanými okolnostmi i ironií a sarkasmem hlavní hrdinky,“ dodává režisérka. Ústřední postavu Kláru ztvárnila Jana Plodková.

Jana Plodková a David Švehlík

Klára je roztržitá, nesebevědomá, ale vtipná. Svůj život má celkem naplánovaný, ale dostane se do situace, kdy ty její plány přestanou vycházet a naopak se ona začne v životě trochu plácat,“ popisuje Jana Plodková hlavní postavu filmu.

Jana je herečka, se kterou je radost pracovat. Kromě toho myslím, že má značný komediální talent, který dokáže uplatnit v různých situacích – od velkých gest až po minimalistické humorné nuance. Pro postavu Kláry je ideální,“ upozorňuje Jitka Rudolfová.

Další role hrají Jaroslav Plesl, Barbora Seidlová, Zuzana Kronerová, David Švehlík, Václav Neužil, Lukáš Příkazký nebo Simona Babčáková.
Producentem filmu je Luminar Film. Do českých kin zamíří film 11. května 2023 v distribuci Bontonfilmu.

-red-
zdroj: L. Vedral

foto/video: Luminar Film, Bontonfilm © 2023