Recenze: Jednočlenné komando, vybuchující náckové a probodané lebky ve finské řežbě Sisu

Kostěj je zlatokop, bývalý elitní voják a hovado, které sice vzhledem připomene Santu Klause, k jeho dobráctví ale má opravdu daleko. Během zimní války rozkrájel stovky ruských vojáků a teď by od boje měl rád chvíli pokoj. Rota nácků promenádující se po jeho teritoriu mu ale rozhodně radost nedělá. Jakmile tuhle situaci odnese jeho kůň a Němci dostanou zálusk na jeho zlato, probudí se v něm terminátor a jatka můžou začít.

Mlčeti zlato

Že sledujete přímočarou akční jízdu, ve které se na hluboká poselství zvysoka kašle, je jasné už ze samého úvodu, kdy nám vypravěč lakonicky oznámí, že Evropu sužuje druhá světová válka.

Je sympatické, že Kostěje nežene kupředu slzopudné trauma s mrtvou dcerkou nebo ženou. Tvůrci dobře pochopili, že vykosení partičky karikaturně zlých nacistů v čele se slizkým obersturmführerem není potřeba zvlášť okecávat, pořádná hrouda zlata je k tomu dostatečně prozaický důvod. Samotný hrdina ostatně nemá potřebu nic jakkoli komentovat a za celý film řekne jedinou větu. O tom, že zlato je těžší, než bankovky.

Kostěj zvaný Nesmrtelný

Pokud vám to celé zní kapku tarantinovsky, nejste vedle. Inspirace oblíbeným režisérem je zjevná nejen v třeskutém násilí a humorné nadsázce, ale i v detailech, jako jsou žluté názvy kapitol, které se mimochodem postupně rozpadají spolu s tím, jak hlavní hrdina schytává další a další rány.

A že jich je. Pro vychutnání Sisu je potřeba přistoupit na pravidla hry, která tvůrci nastolí hláškou o tom, že Kostěj zkrátka a dobře odmítá umřít. Odmítá to několik dlouhých hodin na oprátce, kdy si od škrcení uleví nabodnutím svého těla na zrezlou trubku, případně mu nedělá problém rozchodit pád a explozi letadla. Na tohohle bouchače jsou jakákoli zranění i zbraně krátká. Při sledování jeho patálií je potřeba si to uvědomit, přijmout mýtickou nadsázku celého příběhu a vypnout mozek, jinak si tuhle jízdu neužijete.

Akce by si pak možná zasloužila přehlednější choreografii a méně střihů, tady ale o vymazlené wickovské tanečky zjevně nešlo. Jednotlivé rubanice jsou správně špinavé i nápadité, a divoká laponská příroda jako kulisa jim moc sluší. Třeba sekvence s minovým polem nebo pod hladinou jezera se zaryjí do hlavy jako Kostějova kudla.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci

Sisu (2023)

Směs finské urputnosti, tarantinovského násilí a osmdesátkové přímočarosti dává dohromady svěží akční béčko a příjemnou jednohubku.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Nordisk Film © 2023

Sisu
Premiéra: 27. dubna 2023, Falcon
Akční / Válečný
Finsko, 2022, 91 min
Režie: Jalmari Helander
Scénář: Jalmari Helander
Kamera: Kjell Lagerroos
Hudba: Juri Seppä, Tuomas Wäinölä
Hrají: Jorma Tommila, Aksel Hennie, Jack Doolan, Mimosa Willamo, Onni Tommila, Arttu Kapulainen, Tatu Sinisalo, Vincent Willestrand
Produkce: Petri Jokiranta
Střih: Juho Virolainen
Zvuk: Panu Riikonen
Scénografie: Otso Linnalaakso
Masky: Salla Yli-Luopa, Clara Bourgeot
Kostýmy: Anna Vilppunen