Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Anifilm 2023: Soutěží jednorožčí masakr, loutkový heist i kreslený muzikál (přehled)

Jsou různě animované, věnují se nejrůznějším tématům, míří na různé diváky. Na své si přijdou jak ti nejmenší, tak ti otrlejší se zálibou v pořádném jednorožčím masakru. Od včera v Liberci naplno probíhá Anifilm, festival oslavující animaci všeho druhu, a v hlavní soutěži celovečerních filmů tradičně bojuje hned několik děl z celého světa. Milou zprávou je, že ve výběru toho nejlepšího tentokrát nechybí ani zástupce tuzemské kinematografie. Pomůžeme vám se v soutěžních snímcích zorientovat a pěkně na jednom místě vám i vypíšeme, kdy a kam na ně v Liberci zajít.

Websterovi ve filmu
režie Katarína Kerekesová, Slovensko, 1h 5m

Většina dětských diváků na Slovensku a v České republice se už s největší pravděpodobností s pavoučí rodinou Websterových setkala. Kromě úspěšného televizního seriálu dostali totiž Websterovi už i knižní podobu. A nyní se dočkali také celovečerního filmu, který zachycuje několik nových dobrodružství malé Lili a jejích blízkých. Mohlo by se zdát, že Lili Websterová je pavoučí holčička jako každá jiná. Žije se svým starším bráchou, starostlivou maminkou, chápajícím tatínkem a čipernými prarodiči v kokonu nad výtahovou šachtou, chodí do školy a ráda si hraje s kamarády. Lili je ale neobyčejně zvídavá a odvážná, a tak se jí občas stane pořádný průšvih. Třeba jako tenkrát, když měla hlídat mouchy a všechny jí uletěly, nebo když se nechala napálit podvodníkem na internetu. Humorné i laskavé příběhy propletené nečekaným dobrodružstvím se v rodinném animovaném filmu věnují každodenním dětským radostem i trápením a ukazují, že nejpevnější síť (web) je rodina. V české verzi propůjčili pavoučím hrdinům hlasy známí herci – uslyšíme například Ivanu Chýlkovou, Jaromíra Dulavu nebo Jiřího Lábuse.

2. 5., Naivní divadlo – sál ČT, 13:00
4. 5., Cinema City 4, 10:30


Perlimpové
režie Alê Abreu, Brazílie, 1h 16m

Kouzelný les je v ohrožení. Do tajemných, starobylých zákoutí se jeho hranicemi prokousávají nebezpeční Obři, pod jejichž zuby se stromy lámou jako párátka. Jedinou záchranou se zdají být tajemní perlimpové. Kde je ovšem hledat? Na přísně tajnou misi za jejich nalezením byli vysláni dva hrdinové Claé a Bruó, tajní agenti dvou znepřátelených království. Každý přitom vládne výjimečnými schopnostmi, a tak se na své cestě tu doplňují, tu předhánějí, aby nakonec zjistili, že jejich zájem je vlastně společný a že důležitější než konkurence je spolupráce. Ani toto zjištění je ovšem neuchrání před těžkou zkouškou jejich přátelství a důvěry, když vyjde najevo, kým vlastně jsou. Režisér Alê Abreu (autor environmentálně laděného filmu Chlapec a svět, který jsme na Anifilmu opakovaně uvedli v minulých letech) natočil film odehrávající se v půvabně barevných kulisách, zahrnujících hluboký les, tajemné zříceniny i skalnaté pustiny. Snímek je svědectvím o bujné dětské fantazii, jedinečném světě, který dokáže vytvořit, i o hrozbách v reálném světě, který se svou zranitelností od toho fantazijního příliš neliší.

3. 5., Cinema City 5, 10:00
5. 5., Cinema City 4, 10:00


Psům a Italům vstup zakázán
režie Alain Ughetto, Francie, 1h 10 m

Začátek 20. století, severní Itálie. Rodina Ughettových prožívá těžké časy a sní o lepších zítřcích. Luigi Ughetto se rozhodne překročit Alpy a začít nový život ve Francii, aby své milované rodině zajistil lepší budoucnost. Jeho vnuk se prostřednictvím důvěrného rozhovoru s babičkou Cesirou vrací zpět v čase a znovu prožívá rodinnou historii. Působivý loutkový snímek Psům a Italům vstup zakázán nahlíží rodinnou historii a téma migrace za lepším životem s lehkou nadsázkou i patřičnou ironií. Režisér postupuje šikovně, přesně tak, aby tématu neubral na závažnosti a zároveň ho ponechal dostatečně diváckým. Film reflektuje francouzsko-italské vztahy (také vznikl ve francouzsko-italské koprodukci) a ukazuje, jak je těžké začínat nový život na místě, kde nejste zrovna vítaní. Snímek potěší dobře odvedenou animační prací. Také už stihl posbírat několik významných cen: cenu poroty v Annecy (vedle Prix Fondation Gan à la Diffusion tamtéž) a v roce 2022 i cenu pro celovečerní animovaný film na Evropských filmových cenách.

3. 5., Cinema City 5, 14:00
5. 5., Cinema City 4, 18:00
7. 5., Cinema City 4, 15:30


Můj románek s manželstvím
režie Signe Baumane, Lotyšsko, 1h 48m

Dlouho očekávaný autorský celovečerní film nezávislé lotyšsko-americké autorky Signe Baumane vznikal celých sedm let a na jeho výrobu přispělo vedle kulturních a grantových institucí i bezmála 1 700 individuálních dárců. Premiéru měl v červnu 2022 v New Yorku a jen pár dní na to zabodoval na festivalu v Annecy, odkud si odvezl ocenění poroty pro celovečerní film. Zelmu už od útlého věku všechny písničky a pohádky přesvědčovaly, že pokud se bude chovat tak, jak to od dívky společnost očekává, láska vyřeší všechny její problémy. Ale čím je starší, tím divnější jí koncept lásky přijde: čím víc se jím snaží řídit, tím víc se její tělo vzpírá. Stosedmiminutový příběh vnitřní ženské rebelie je pozoruhodný v mnoha ohledech. Jednak proto, že ho téměř celý sama animovala Signe Baumane (pro film vzniklo na 40 000 kreseb a údajně bylo vykresleno 662 tužek), a také tím, že vznikal jako kombinace reálných dekorací a kreslené animace. Autorka svůj přístup vysvětlila slovy: „Při animaci ráda používám papír, protože tužka se stává mou prodlouženou rukou a impuls, který se ve mně zrodí, prochází srdcem do paže a do konečků prstů. Když kreslím, splynu s tužkou a jejími tahy, které tak vyjadřují, co cítím a kdo jsem. Žádný software nebo počítačový program mě nedokáže inspirovat tak jako tužka a papír.

2. 5., Kino Varšava, 14:30
4.5., Malé divadlo, 17:30
6.5., Malé divadlo, 20:30


Čtyři duše kojota
režie Áron Gauder, Maďarsko, 1h 43m

Staveniště kdesi v severoamerických pláních, nad kterými se vypíná nápadný vrch. Posvátné místo, kde se shromáždili zástupci mladé generace původních obyvatel, aby vystoupili proti bezohlednému přístupu ke krajině svých předků, jíž má procházet ropovod. Maďarský režisér Áron Gauder, jehož oceňovaný, nekompromisní a svérázný film Distrikt! měli diváci možnost vidět i v české distribuci, se tentokrát obrací ke starým severoamerickým mýtům o stvoření světa a připomíná nám místo, které člověk zaujímá mezi ostatními tvory. V přístupně stylizovaném a skvěle animovaném příběhu Kojota, který jako jediný nebyl stvořen, ale zrodil se ze snu, se noříme hluboko k podstatě člověka i světa, který obýváme. Snímek je zdařilým mytickým vyprávěním, jehož rytmus a poselství si dokáže podmanit široké spektrum diváků a který přináší naději v době, kdy globální společností otřásá environmentální krize. Za tónů autentických písní původních obyvatel Severní Ameriky ukazuje, že moudrost jejich předků je dnes více než aktuální. Áron Gauder k tomu dodává: „Starodávné mýty překvapivě znázorňují souvislosti velmi podobně jako moderní věda a představují jedinou alternativu ke kapitalistické společnosti.“

3. 5., Cinema City 5, 16:00
5.5., Cinema City 4, 20:00
6.5., Cinema City 4, 18:30


Myška a medvěd na cestách
režie Jean-Christophe Roger Julien Chheng, Francie, 1h 21m

Volné pokračování skvělého, výtvarně podmanivého celovečerního filmu O myšce a medvědovi (2012, režie Stéphane Aubier, Vincent Patar a Benjamin Renner). Tentokrát se režie ujali Julien Chheng a Jean-Christophe Roger. Nové režijní duo vysílá oblíbené hrdiny – upovídanou myšku Celestinu a zádumčivého, muzikálního medvěda Ernesta – z jejich domova v poklidném městečku do zvláštní a vzdálené země. Napínavé dobrodružství se točí kolem Ernestových rozbitých houslí, které by mu Celestina ráda nechala opravit. To je však možné jen v Ernestově rodné zemi Breptánii, která se rozkládá ve vysokých horách, je plná lanovek, úzkých uliček a romantických zákoutí. Po příjezdu ale medvěd s myškou zjišťují, že něco není v pořádku. Podle zákona je zde totiž možné zpívat či hrát na hudební nástroje pouze jediný schválený tón a na dodržování tohoto nařízení dokonce dohlíží speciální policie, likvidující mimo jiné i zpívající ptactvo! Ale Ernest a Celestina se tímto nesmyslem rozhodně nemíní řídit, zejména když se potkají s hrdinnými členy hudebního odboje. Společně se pokusí tuto nespravedlnost napravit, aby se do medvědí země vrátila nejen hudba, ale i radost, kterou dokáže v každém probudit. Ernest při té příležitosti navíc najde cestu ke svému otci, s nímž byl celá léta v konfliktu.

3. 5., Kino Varšava, 9:30
6.5., Cinema City 4, 9:30
5.5., Cinema City 5, 9:30


Slepá vrba, spící žena
režie Pierre Földes, Francie, 1h 48m

Celovečerní filmový debut výtvarníka a především hudebního skladatele Pierra Földese je adaptací několika povídek populárního japonského spisovatele Harukiho Murakamiho. Do reality Japonska po zemětřesení roku 2011 se přenášíme prostřednictvím tří postav: Kjóko, kterou události posledních dní přimějí vydat se na nečekanou cestu, jejího manžela Komury, který se snaží porozumět Kjóčině nenadálému zmizení, a nenápadného úředníka Katagiriho, jenž po návratu do svého bytu najde v kuchyni nečekanou návštěvu: obrovského žabáka. Ten ho přišel požádat o pomoc, neboť hluboko pod Tokiem žije ohromná, nebezpečná žížala, kterou je třeba zneškodnit dřív, než bude pozdě. Mnohdy surreální obrazy a situace se mísí s jedinečnou melancholickou atmosférou příběhů lidí, kteří se díky nestandardním životním situacím noří do svého nitra a zjišťují, kým vlastně jsou. Pierre Földes kombinací několika technik (snímání a následné animační zpracování hrané akce, 3D animace a 2D layoutů) zdařile vystihuje poetiku Murakamiho světů na pomezí snu a obyčejného života a svým stylem vyprávění divákům umožňuje vlastní výklad. Snímek měl premiéru na festivalu v Annecy, odkud si odnesl zvláštní uznání poroty.

2. 5. Kino Varšava, 17:00
4. 5. Cinema City 4, 21:00
6.5. Cinema City 4, 16:00


Tři zloději a lev
režie Rasmus A. Sivertsen, Norsko, 1h 19m

Casper, Jasper a Jonathan jsou obávaní zloději, před nimiž se musí mít každý na pozoru. Tím spíš, že tihle tři bydlí s nebezpečným lvem. Ani jejich život ovšem není tak docela bezstarostný. Péče o domácnost totiž není jejich silná stránka, nemluvě o jejich (ne)zdatnosti v kuchyni. Nebyli by to ale zloději, kdyby si nedokázali poradit. Z blízkého městečka plného milých, poklidných (a v některých případech i poněkud natvrdlých) obyvatel se rozhodnou ukrást hotový poklad – tetu Sofii. Pokud má totiž někdo ve věcech pořádek, je to právě ona. Ani jednoho ovšem nenapadne, že takový poklad může být i prokletím. Teta Sofie si totiž dokáže poradit nejen se špínou, ale i se samotnými zloději! Takže co teď?! Tento zábavný snímek pro děti kromě osudů celkem dobráckých zloduchů rozehrává i příběhy několika obyvatel idylického městečka, které naruší krádež kontroverzní sousedky a její (nečekaně rychlý) návrat. Při tom všem ale zloděje také čeká zjištění, že počestný život vlastně nemusí být k zahození, zvlášť když něco umíte, a navíc vám nechybí odvaha! Možná, že jejich zločin tak Caspera, Jaspera a Jonathana nakonec přivede zpět na správnou cestu. To vše za doprovodu vtipných a nápaditých písniček.

5. 5., Cinema City 4, 12:00
7. 5., Kino Varšava, 10:00

tri-zlodeji-a-lev


Jednorožci vs. Medvídci
režie: Alberto Vázquez, Španělsko, 1h 25m

Druhý celovečerní film významného španělského tvůrce Alberta Vázqueze. Autor na sebe výrazně upozornil před třinácti lety znepokojivým krátkým filmem Birdboy (2010) a svůj temně groteskní styl dále rozvíjel a varioval ve filmech Psychonauti, zapomenuté děti (2015) či Decorado (2016). Filmař, ilustrátor a autor grafických románů (které bývají předlohou pro jeho filmy) se ve svém nejnovějším počinu rozhodl jít až na dřeň a dostat se pomocí fantazijní animace k samotnému původu zla. Zavádí nás do prostředí armády malých medvídků, kde se nováčci připravují na válku proti odvěkým nepřátelům svého rodu – tajemným jednorožcům, kteří obývají magický les. Dva z medvědích vojáků, bratři Azulín a Gordi, jsou jednoho dne vysláni se skupinou dalších rekrutů na nebezpečnou misi, která je zavede do hlubin magického lesa. Vystrašení medvídci postupně zjišťují, že vizuálně úchvatný, jakoby pohádkový les skrývá za svou uhrančivě barevnou a mystickou tváří smrtelné nástrahy. Příběh se záhy mění v drastický horor, v němž málokterý medvědí mozek zůstane ve své lebce. Azulín se také v klíčových momentech začínající války vrací ve vzpomínkách k rozhodujícím okamžikům svého života. Zjišťuje, jak se rodí v duši zlo a nenávist a jaké zkušenosti formují vývoj osobnosti, která je následně schopná nebývalé krutosti i vůči svým úplně nejbližším. Snímek byl nominován na několik významných cen, včetně Cristalu na festivalu v Annecy.

3. 5., Cinema City 4, 21:00
5. 5., Malé divadlo, 21:00
7. 5., Malé divadlo, 15:00


Yuku a himálajská květina
režie: Arnaud Demuynck Rémi Durin, Francie, 1h 6m

Jemně vyprávěný a hravě pojatý animovaný muzikál pro nejmenší diváky, potažmo pro celou rodinu. Snímek vyšel z dílny režisérského dua Rémi Durin a Arnaud Demuynck. Druhý ze jmenovaných, zkušený tvůrce a producent, je zároveň autorem scénáře (včetně textů písní) a producentem snímku, zatímco charismatickou výtvarnou stránku filmu propůjčil belgický výtvarník Paul Jadoul, který se jako animátor podílel například na snímku Kočka v Paříži (2010). Myška Yuku žije se svou maminkou, sourozenci a babičkou ve starém hradě. Ráda hraje na ukulele, zpívá a poslouchá pohádky, které jim babička předčítá. Nejraději má tu o kouzelné květině z dalekých Himálají. Její bezstarostný život však nevyhnutelně naruší skutečnost, že babička stárne, a Yuku se začne bát, že o ni brzy přijde. Aby ji zachránila před tajuplným Krtkem, jehož návštěvu babička již očekává, vypraví se Yuku najít tajemnou květinu, která by mohla babičce vrátit ubývající síly. Yuku a himálajská květina má lehce magickou atmosféru a podmanivou barevnost, s níž nás vtahuje do tajuplného a fantazijního světa osobitých lesních zvířátek, která Yuku na své cestě potkává. Tento příběh malé, ale o to odvážnější hrdinky, který pojednává o lásce, empatii a přátelství, zůstává srozumitelný těm nejmladším divákům (aniž by nudil ty o něco starší) a zároveň citlivě zpracovává téma odchodu blízkého člena rodiny.

4. 5., Cinema City 5, 13:00
6. 5., Kino Varšava, 10:00

Akreditace pro Anifilm 2023 najdete zde, kompletní program zde. V průběhu festivalu vám přineseme rozhovory s přítomnými tvůrci, tematické články a záznamy přímo z místa.

-red-
zdroj: Anifilm
foto/video: Anifilm © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast