Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Dvě české filmové novinky míří na světové festivaly

Ohromný úspěch zaznamenal nový český studentský snímek Electra režisérky Darii Kashcheevy (Dcera). Pořadatelé filmového festivalu ve francouzském Cannes jej vybrali mezi 16 filmů, které se letos utkají o cenu pro nejlepší krátký studentský film. Kromě toho se představí ve stejné zemi na mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy. 

Electra (foto: Maur Film)

Do sekce La Cinef Selection se ze dvou tisíc přihlášených snímků mezi šestnáct vybraných probojovala právě Electra, obrazová divoká báseň režisérky Darii Kashcheevy.

Tvůrkyně využila animační techniky stop motion a pixilace, které kombinuje s hranými scénami. Pro děj filmu se inspirovala psychoanalýzou a psychoterapií. Její Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a mísí se jí vzpomínky se sny. Noří se hlouběji do svých vzpomínek na dětství, prochází nejbolestivějšími vzpomínkami, aby dala průchod svým potlačovaným pocitům.

Dcera

Film Dcera od Darii Kascheevy oceněný studentským Oscarem (foto: FAMU)

Daria Kashcheeva za svůj předešlý film posbírala nespočet ocenění včetně studentského Oscara, takže to pro ni jistě bylo do určité míry zavazující. Účast Electry na nejprestižnějších festivalech je důkazem, že očekávání naplnila dokonale a že její talent je skutečně mimořádný. Je pro nás velkou radostí i ctí podílet se na projektech, které dělají dobré jméno českému filmu,“ uvedla Markéta Pášmová, členka správní rady Nadačního fondu FILMTALENT Zlín, který každoročně vyhlašuje soutěž o finanční podporu audiovizuálních projektů pro studenty a mladé začínající tvůrce a pomáhá tak na svět novým českým filmům, které s vynikajícími výsledky reprezentují doma i ve světě.

Film Electra ale nebude jediný, který míří na festival v Annecy. Do Francie se podívá i dobrodružný animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra Filipa Pošivače. Bude soutěžit v sekci celovečerních filmů „Contrechamp“. Příběh o Tondovi, který od narození svítí, i když nechce, pak přijde do českých kin na konci letošního roku.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo (foto: nutprodukce)

„Film o Tondovi a Slávce je vlastně obyčejný příběh, jaký může potkat každého z nás. Je to „pouze“ zpodobnění pohádkové krásy ukrývající se ve všech dobrých skutcích, které vykonáme pro druhé. Tonda ve filmu udělá velké rozhodnutí, pro které jsem na něj pyšný. Navíc v prostředí nádherných ručně vyrobených dekorací, v magickém světle lamp a pod zrakem dokonalé kamery nás zavede do světa plného fantazie a kouzel. Ale nezapomínejme, že každý z nás v sobě nosí alespoň malé světýlko, které může zahořet, kdykoliv projevíme empatii, toleranci či pomůžeme někomu druhému. Kdokoliv z nás se může stát hrdinou velkého příběhu. Jsem vděčný, že se mi dostalo příležitosti tento druh kouzla, kterého jsme jako lidé schopni, aniž bychom si to vždy uvědomovali, ilustrovat filmem,“ říká režisér filmu Filip Pošivač.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Tonda, Slávka a kouzelné světlo je film o tom, jaké je to být jiný, příběhem o přátelství a fantazii, o světle a tmě. Film vznikl ve slovensko-česko-maďarské koprodukci. Produkují jej filmové společnosti nutprodukcia a nutprodukce. Do českých kin ho přinese na konci letošního roku distribuční společnost CinemArt.

Festival v Cannes se uskuteční od 16. do 27. května, festival v Annecy od 11. do 17. června.

-red-
zdroj: K. Martykánová (ZFF), P. Slavík (CinemArt)
foto: Maur Film, nutprodukce © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast