Total Week #21/23 – Terminátor GPT, Deadpoolovi kámoši a o tom, proč si odhlásíte Netflix

Arnold Schwarzenegger se nevrátí, k terminátoří sérii se ale překvapivě vrací jiný filmař, který je s ní neodmyslitelně spojený. Vrací se i staří známí do obsazení třetího Deadpoola, stejně jako ambice Netflixu zatočit s neplatícími uživateli. Řekneme si i novinky okolo probíhající stávky scenáristů, rozloučíme se s několika slavnými jmény a jako vždy si shrneme tržby uplynulého týdne a doporučíme film k návštěvě kina během víkendu.

Jak vypadá budoucnost Terminátora?

Arnold Schwarzenegger má momentálně dost napilno u Netflixu, kde se po zřejmě spokojené spolupráci na dokumentárním seriálu o jeho životě a kariéře oficiálně stal šéfem výroby akčního obsahu. Při té příležitosti se ho novináři ptali mimo jiné i na to, jestli si dovede představit návrat k roli, která z něj v osmdesátých letech udělala hvězdu, jeho odpověď ale nepřekvapivě bylo jasné ne. Arnold své účinkování v sérii Terminátor považuje za uzavřené, a v případných dalších filmech se objevit nehodlá. Zároveň uznal, že poslední dva přírůstky značky s podtituly Dark Fate a Genisys nedisponovaly úplně nejsilnějším scénářem. Korektně řečeno.

Dost možná se ale blýská na lepší časy, protože jen pár dní na to se s informací, že začíná pracovat na novém dílu, ozval sám James Cameron. Železný Jim, proslulý hitmaker a autor dodnes kultovního Dne zúčtování má samozřejmě aktuálně plno práce s Avatarem, tématiku boje proti strojům nicméně považuje za aktuální a znovu zajímavou díky rozmachu umělé inteligence. Zároveň s filmem ale nikam nespěchá, na scénáři chce pracovat i několik let a reflektovat, jak vývoj v tomto směru pokročí. Ještě že tak, návodů, jak nás vyhubit, už Hollywood naším budoucím pánům dal dost. Uvidíme, kdy nového Terminátora nakonec uvidíme, jestli se mu povede vzkřísit celou značku, jestli Arnolda účast legendárního režiséra přeci jen nepřesvědčí vrátit se alespoň v malé roličce… a jestli nás do té doby nějaká obdoba Skynetu nakonec nevyhubí.

Deadpool 3 rozjíždí kamery a verbuje staré známé

Od třetího Deadpoola se čekají velké věci. První pořádné eRko v historii MCU má navázat na humor a popularitu předchozích dílů, vůbec poprvé tohohle žoldáka s prořízlou držkou představit do světa Avengers nebo vrátit na scénu rosomácké kotlety Hugh Jackmana. Tento týden konečně začalo natáčení, a dočkali jsme se tak i novinek ohledně obsazení filmu.

Už nějakou dobu víme, že ve filmu uvidíme v záporné roli i Emmu Corrin z Koruny. Vrací se ale i staří známí z předchozích dílů, tedy železný bojec Colossus, Megasonic Teenage Warhead, její přítelkyně Yukio, Deadpoolova láska Vanessa, slepá spolubydlící Al a hlavně i oblíbenci Peter a taxikář Dopinder. Záměrně vypisujeme jména postav, protože jména herců, jako Stefan Kapičič vám nejspíš nic neřeknou. Kdo se naopak neobjeví je T. J. Miller jako Weasel, protože herec je evidentně trochu magor a trochu prasák, protože čelí obviněním ze sexuálního napadení, nevhodného chování a výtržnictví.

Film by měl dorazit na obrazovky příští listopad, díky hotovému scénáři ho totiž neohrozila ani aktuální stávka. Jakkoli v nás angažmá scenáristů seriálové abominace She-Hulk a nedávné marnosti Ghosted vyvolává menší existenční tíseň, stejně jako rutinér Shawn Levy na režijní stoličce… stále doufáme, že třetí Deadpool alespoň udrží kvalitu předchozích filmů.

Netflix se vydává do boje proti sdílení hesel

Tak je to konečně tady, připravte se, tohle není cvičení. Rok tím Netflix hrozil, a nyní svou válku proti sdílení hesel a účtů oficiálně rozpoutal. Ať už si platíte Standard nebo Premium, dítě na studiích, kámoš z jiné koleje, babička se zálibou v Too Hot To Handle a jakákoli další pijavice přicucnutá na vašem účtu vás bude ke standardní ceně stát 79 korun. U Standardu vám Netflix povolí jednu takovou, Premium pak dokonce dvě, ovšem pod podmínkou, že všichni žijete v jedné zemi, přičemž vám ani VPN nepomůže. Pokud si nezaplatí vlastní účet, Erasmáci tedy mají smůlu a místo Netflix and chill je s italskými spolužačkami čeká už jen… chill.

Uvidíme, jak tahle praktika službě vyjde, takových neplatících černých pasažérů by totiž měly být desítky milionů, které by podle představ Netflixu mohly naskočit na jeho nejlevnější tarif s reklamou. Pak by nepochybně jeho vzor následovaly další služby; streamovací války tedy otevírají svou další kapitolu.

Přidají se ke stávce i herci?

Stávka scenáristů končí svůj čtvrtý týden a řešení se stále zdá být v nedohlednu kvůli setrvačnosti již rozpracovaných filmů a seriálů. Dost možná se ale blýská k rychlým ústupkům ze strany producentů, reálně totiž hrozí, že se k pisálkovským kolegům brzy přidají i herci. Jejich odbory o podpoře protestu aktuálně nechávají své členy hlasovat a pokud budou pro alespoň tři čtvrtě z nich, nebude od 1. července v podstatě koho postavit před kameru a Hollywood se zasekne úplně.

Herecké požadavky by byly víceméně obdobou těch scenáristických; týkají se spravedlivějšího vyplácení streamovacími službami, lepší odvody zdravotního a penzijního pojištění a záruky, že AI v nejbližších letech nezačne zneužívat jejich práci a podobu pro tvorbu nového obsahu.

Pokud ke stávce herců dojde, je dost možné, že se situace do poloviny léta odšpuntuje a kompromisně vyřeší, protože americké pojišťovny se již teď začínají cukat s krytím zaseknutých projektů a situace v celém tamním průmyslu by se tak stala již zcela neudržitelnou.

Filmové odchody

Tento týden nás opustilo hned několik osobností. Při natáčení svého nového filmu v Itálii zemřel na následky nespecifikovaného zranění 58letý herec Ray Stevenson, kterého můžete znát jako Punishera z roku 2008, Volstagga ze všech čtyř Thorů, nedávné indické pecky RRR! a brzy jej uvidíme jako záporáka z blížící se seriálové Ahsoky.

Jen dva dny nato ve svém domě ve Švýcarsku v hezkém věku 83 let zemřela herečka a především zpěvačka Tina Turner, která se objevila v několika menších roličkách, hlavně ale nazpívala hned několik ikonických písní k filmům, jako je bondovka Zlaté oko.

Ve stejný den, jen pár hodin před začátkem slavnostní premiéry historického filmu Muž, který stál v cestě, pak ze Slovenska přišla smutná zpráva, že herec Dano Heriban, který si v něm zahrál Alexandra Dubčeka, zemřel na následky srdeční příhody v pouhých 43 letech.


Trailer týdne

Léto se blíží, a s ním i očekáváná a tajemstvím zahalená akční komedie o zlobivé panence Barbie, která je spolu s Kenem vykázána z Barbielandu. Druhý trailer se za zvuků nového songu od Dua Lipy, která se ve filmu má i objevit jako mořská víla, víc opírá do roviny vyumělkovaného světa mimo realitu, povědomé ze Stepfordských paniček, nedávného To nic, drahá… nebo vlastně i Matrixu, tedy až na to, že modrou a červenou pilulku tu nahradila lodička a pantofle. Jak Margott Robbie v nové ukázce nicméně zjistí, zmínky o smrti, studená sprcha a hlavně, proboha, ploché nohy…! se v téhle idylice od Mattela netolerují. Ono nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá, jediné jisté ale je, že z pera Grety Gerwig a Noaha Baumbacha vzhledem k jejich předchozí práci můžeme čekat správný mindfuck.

Na co se chodilo

Po lehce zprasené devítce a jejích ne úplně přesvědčivých, pocovidových tržbách to vůbec nebyla tutovka, Rychle a zběsile je ale pořád globální trhák. Rodinné blbnutí diváky po celém světě pořád baví, hned za první víkend tedy film na prodeji lístků z celého světa vydělal skoro zpátky svůj 340 milionový rozpočet a jen u nás si na něj už zašlo přes 70 tisíc diváků. Stačí trhnout ještě jednou tolik pro pokrytí reklamy, a film se zaplatí už na výnosech z kin.

Tyhle výsledky sice nejsou na úrovni předchozích dílů v době největší slávy série, miliarda je ale na dosah a natáhnutí finále na tři filmy místo dvou a kupa spin-offů je naprostou jistotou. Hezký výkon, Vine.

Na co se podívat

Události léta 1968 bohužel nejsou v našem povědomí natolik, jak by být měly, a to navzdory tomu, jak bolestně povědomě zní při čtení aktuálního zpravodajství z Ukrajiny. O událostech dní, kdy naše hranice překročili cizí vojáci snažící se upevnit sovětskou sféru vlivu, vypráví nový film Muž, který stál v cestě.

Jeho tvůrci zjevně neměli ambici redefinovat žánr tuzemského historického filmu, k látce a vyprávění tedy přistupují velmi konvenčně. Film tak může působit dějepisně a učebnicově. Scénář filmu je poněkud popisný a zobrazované události popisuje spíše po povrchu, než aby se pitval v potenciálně zajímavých otázkách o vyšším dobru. Štáb si ale zaslouží obrovské uznání za to, jak existenci filmu vydupal ze země. Žádné natáčení není legrace; jakmile ale zápasíte s dozvuky pandemie, táhnoucími se spory o práva na adaptaci původní knihy a nakonec vám mezinárodní koprodukci přeruší Vladimírova snaha léčit si vojenskou cestou své komplexy, můžeme bez uzardění mluvit o produkčním pekle.

Muži, který stál v cestě rozhodně navíc nejde upřít, že plní cíle, které si vytyčil; dostává postavu Františka Kriegla, který jako jediný československý politik odmítl legitimizovat sovětskou invazi svým podpisem, do širšího povědomí; konzervuje jeho neoblomnost pomocí filmového díla; připomíná poučnou lekci z našich dějin a varuje před opakováním starých chyb. Tak hodnotný obsah a myšlenka se počítá, i navzdory výhradám k formě.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Totalfilm Media, CinemArt, Bontonfilm, Vertical Ent., Netflix © 2023