V kinech od 11. května (přehled a ukázky)

Do kin přichází novinka s Benem Affleckem Hypnotik o náhodné stopě, která možná povede k jeho ztracené dceři. Nová komedie Život pro samouky vrhá Janu Plodkovou do nepředvídatelného světa seznamovacích trapasů. Slon je výrazný queer snímek od našich severních slovanských sousedů, který přináší romanci z polského venkova. Katedrála je zajímavý slovenský dokument o člověku, který vlastnoručně vybuduje katedrálu velikou jako Sagrada Família. Myška Pattie nabídne celé rodině dobrodružství ze starověkého Řecka. Drama Předtím, nyní a poté přináší příběh těžce zkoušené indonéské ženy, která se po čase musí vyrovnat se svou minulostí. A nakonec je tu americký dokument Poznámky o Hitlerovi, který zkoumá diktátorův význam v současných vlnách nadřazenosti bílé rasy, antisemitismu a ozbrojování dějin.

Hypnotik (USA, 2023)

Policejní detektiv Danny Rourke (Ben Affleck) obdrží telefonát o probíhající loupeži. Po příjezdu na místo ho čeká šok – v bance narazí na stopu, která by mohla vést k objevení jeho dávno ztracené dcery. Během loupeže navíc dojde k nevysvětlitelnému ohnutí reality. Oba případy spojuje postava tajemného hypnotika (William Fichtner), který údajně dokáže silou mysli přimět ostatní lidi vnímat verzi světa, která neexistuje. Detektiv Rourke, odhodlaný najít svou zmizelou dceru, pronásleduje pachatele, který ho donutí zpochybnit realitu svého světa.

Hypnotik
Hypnotic
Akční / Mysteriózní / Thriller
USA, 2023, 93 min
Režie: Robert Rodriguez
Scénář: Max Borenstein, Robert Rodriguez
Kamera: Pablo Berron
Hudba: Rebel Rodriguez
Hrají: Ben Affleck, William Fichtner, Alice Braga, JD Pardo, Jeff Fahey, Peter Billingsley, Susie Abromeit, Tony Amendola, Stacey Travis, Kelly Frye, Derek Russo, Cristián de la Fuente, Hala Finley, Dayo Okeniyi, Sky du Mont, Corina Calderon, Katy Harris, Bonnie Discepolo, Lawrence Varnado


Život pro samouky (Česko, 2023)

Hlavní postava Klára umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá a zmatená jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Její manželství ze dne na den skončí a ona se znovu ocitne v nepředvídatelném světě randění a seznamovacích trapasů. Do toho vychovává dvě dcery, snaží se přežít životní styl své excentrické mámy a navíc jí začne radit úžasná vztahová koučka a influencerka. Do téhle chvíle měla svůj život celkem naplánovaný, ale teď se z ní stal samouk.

Život pro samouky
Komedie
Česko, 2023, 95 min
Režie: Jitka Rudolfová
Předloha: Barbora Šťastná (kniha)
Scénář: Jitka Rudolfová
Kamera: Ferdinand Mazurek
Hudba: Jiří Burian
Hrají: Jana Plodková, Barbora Seidlová, Zuzana Kronerová, Jaroslav Plesl, David Švehlík, Václav Neužil ml., Lukáš Příkazký, Simona Babčáková, Andrej Polák, Luna Sofie Bauerová, Anežka Kubátová, Jiří Vyorálek, Halka Jeřábek Třešňáková, Lenka Loubalová, Martin E. Kyšperský, Jelena Šebestová-Juklová


Slon (Polsko, 2022)

Bartek žije v malé vesnici v jižním Polsku. Jeho dny jsou jeden jako druhý: péče o hospodářství a milované koně, práce za barem v místní hospodě, výpomoc postarším sousedkám. Domácnost sdílí pouze s matkou, která se nikdy nevyrovnala s tím, že Bartkův otec před mnoha lety od rodiny náhle odešel. Monotónnost Bartkových dní rozetne příchod charismatického Dawida, který do vesnice přijíždí vypořádat pozůstalost po svém odcizeném otci. Bartek je Dawidem fascinován a mezi mladými muži rychle vznikne nerozlučné pouto. První láska s sebou ale přináší i nutnost učinit obtížné rozhodnutí. Zůstat, popřít sám sebe a dále pečovat o svou rodinu, nebo odejít a žít život podle svých představ s milovaným člověkem po boku? Strhující romance Slon režiséra Kamila Krawczyckého je upřímnou a něžnou výpovědí o lásce, rodině a sebepřijetí.

Slon
Elefant
Drama / Romantický
Polsko, 2022, 93 min
Režie: Kamil Krawczycki
Scénář: Kamil Krawczycki
Kamera: Jakub Sztuk
Hudba: Jan Królikowski
Hrají: Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski, Ewa Skibińska, Ewa Kolasińska, Wiktoria Filus, Maciej Kosiacki, Michał Pawlik, Halina Jabłonowska


Katedrála (Slovensko, 2022)

Píše se rok 1961 a 28letý Justo Gallego se rozhodne, že v malém městě na předměstí Madridu postaví katedrálu. Příštích 60 let svého života věnuje veškerý svůj čas a energii její stavbě. Zatímco ho všichni považují za blázna, Justo promění tento výstřední nápad ve skutečnost a vlastnoručně vybuduje katedrálu velikou jako Sagrada Família. Bez jakéhokoliv architektonického vzdělání se tak zapíše do dějin Španělska, kde grandiózní stavba vytvořená z recyklovaných materiálů stojí. Vizuálně strhující a divácky velmi vděčný dokument využívá mnoho archivních materiálů a plasticky zachycuje příběh nekonečné vůle a odhodlání.

Katedrála
Dokumentární
Slovensko, 2022, 87 min
Režie: Denis Dobrovoda
Kamera: Gonzalo Hernández-Vallejo Fernández
Hudba: Thomas Ross Fitzsimons
Hrají: Justo Gallego Martínez


Myška Pattie: Na vlnách dobrodružství (Francie, 2022)

Rozzlobit některého z bohů ve starověkém Řecku rozhodně není dobrý nápad. A stárnoucí slavný hrdina Jason právě pořádně naštval samotného boha moří Poseidona. Zvídavou a neposednou myšku Pattie a jejího neohrabaného kočičího kamaráda Sama tak čeká hodně nebezpečný úkol. Po boku Jasona, jehož město hrozí Poseidon zničit, musí čelit nejnebezpečnějším tvorům mytologie.

Myška Pattie: Na vlnách dobrodružství
Pattie et la colère de Poséidon
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy
Francie, 2022, 95 min
Režie: David Alaux, Eric Tosti, Jean-François Tosti
Scénář: David Alaux, Eric Tosti, Jean-François Tosti
Hudba: Olivier Cussac
Hrají: Kaycie Chase, Christophe Lemoine, Emmanuel Curtil, Michel Tureau, Jérôme Pauwels, Barbara Tissier, Paul Borne, Emmanuel Garijo


Předtím, nyní a poté (Indonésie, 2022)

Šedesátá léta byla v Indonésii obdobím dramatických politických změn a nepokojů, kdy Suhartův puč svrhl Sukarna a vedl k násilným protikomunistickým čistkám. Nana, něžná a krásná mladá žena, byla touto situací těžce zasažena. Její manžel byl unesen a odvezen do pralesa. Přestože se jí podařilo uprchnout před vůdcem gangu, který ji chtěl přinutit, aby si ho vzala, tento incident stál jejího otce život a ji přivedl do chudoby. O několik let později žije v pohodlí jako druhá manželka bohatého sundanského muže a má služebnou, která jí pomáhá přizpůsobit se novému prostředí. Ve snech se jí však znovu vynořuje její minulost. Elegantní režie Kamily Andini účinně přejímá pohled hlavní hrdinky a začleňuje její trauma do filmového vyprávění. Tajnůstkářská Nana, kterou s jemností hraje Happy Salma, si zřejmě nikdy není zcela jistá manželovou smrtí a její vzpomínky nejsou, možná pro její vlastní dobro, vždy úplné. Tato nejednoznačnost je základem filmu a v kombinaci se svěží kamerou a hlubokým smyslem pro nostalgii činí z Nany elegický zázrak. V jeho srdci se ukrývá nečekané ženské přátelství, které působí jako záchranné lano uprostřed moře protivenství zapříčiněného brutalitou mužů.

Předtím, nyní a poté
Nana
Drama
Indonésie, 2022, 103 min
Režie: Kamila Andini
Scénář: Kamila Andini
Kamera: Batara Goempar
Hudba: Ricky Lionardi
Hrají: Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara, Ibnu Jamil, Arawinda Kirana, Rieke Diah Pitaloka, Chempa Puteri


Poznámky k Hitlerovi (USA, 2020)

Co nám může historie říci o současnosti? Tvůrci filmu Petra Epperlein a Michael Tucker (Karl Marx City) hledají odpovědi a inspirují se německým bestsellerem Sebastiana Haffnera z roku 1978 „Hitlerův vzestup a pád“. Film natočený v devíti zemích zkoumá Hitlerův význam v současných vlnách nadřazenosti bílé rasy, antisemitismu a ozbrojování dějin. Od historiků a spisovatelů, jako jsou Martin Amis, Deborah Lipstadt a Saul Friedlander, spolu se slavnými lovci nacistů Beate a Serge Klarsfeldovými, uslyšíme provokativní postřehy o tom, proč je pochopení historie naléhavější než kdy jindy.

Poznámky k Hitlerovi
The Meaning of Hitler
Dokumentární
USA, 2020, 92 min
Režie: Petra Epperlein, Michael Tucker
Scénář: Michael Tucker
Kamera: Michael Tucker
Produkce: Petra Epperlein, Michael Tucker
Střih: Michael Tucker