O malých věcech: Hvězdně obsazených dvanáct příběhů jednoho baráku v první ukázce

Partnerské historky s překvapivým koncem a s hodně černým humorem. Co se stane, když se manžel začne dusit u večeře? Když posloucháte, co se děje u sousedů v ložnici? Když nechcete ukázat, kdo vám napsal dopis, nebo když si s bývalým partnerem vzájemně napíšete básničku? Film O malých věcech představí dvanáct krátkých příběhů ve dvanácti bytech jednoho baráku. Každá z povídek přinese silnou zápletku a také její nečekané rozuzlení. Film napsal a natočil herec Denis Šafařík v produkci Petera Bebjaka.

V jednotlivých povídkách se objeví řada zavedených nebo nastupujících hereckých hvězd jako je Vanda Hybnerová, Beáta Kaňoková, Jan Nedbal, Jakub Žáček, Tereza Hofová, Tomáš Havlínek, Oskar Hes nebo Jan Jankovský. Přestože povídkový film nabízí hercům menší prostor, všichni do filmu vstoupili bez váhání, s velkým nadšením a s chutí se výjimečného snímku zúčastnit. Pro tvůrce to znamenalo velkou úlevu, protože scénář vznikal jednotlivým hercům přímo na tělo.

„Jsem rád, že do toho všichni šli, už při psaní scénáře jsem totiž věděl, kdo by měl jakou postavu hrát. V krátkém příběhu jsem potřeboval obsadit herce, kteří danou postavu mají nějakým způsobem v sobě, jakoby na první pohled,“ říká režisér i autor scénáře Denis Šafařík, který se do širšího povědomí diváků dostal díky hlavní roli ve vánoční pohádce Zdeňka Zelenky Kouzelník Žito. Diváci ho nyní znají například ze seriálů Zločiny Velké Prahy, Král Šumavy či Specialisté a objevil se také ve filmu Jan Palach.

O malých věcech – Vanda Hybnerová (foto: DNA)

„Scénář k filmu jsem začal psát v období nejtěžšího covidu, kdy byla zavřená divadla, a takřka ze dne na den jsem přišel o práci. Z tvůrčího přetlaku jsem tedy začal formulovat své myšlenky a pocity do krátkých dialogových příběhů. Šlo mi o to zachytit křehkost momentů ze života, které nás dnes a denně provází, a které mají na naše fungování silný dopad. Když byl scénář napsaný, přišlo mi logické také film zrealizovat a natočit. Velmi zjednodušeně jsem tedy vytvořil tým několika lidí, se kterými jsem se vrhl na přípravu, fundraising a pak i samotné natáčení,” vysvětluje režisér.

O malých věcech – Tereza Hofová (foto: DNA)

„O malých věcech mi připomnělo skvělé povídkové filmy jako Čtyři pokoje nebo Divoké historky, ve kterých je taky humor černější než rakev. Hned jsme viděli, že tenhle film je v mnohém jedinečný, má neuvěřitelnou dynamiku a několik point mi až vyrazilo dech. V povídce, kde manžel spolkne klíč, protože mu žena nechce dát přečíst, co přišlo v dopise, jsem doslova brečel smíchy,“ říká Peter Bebjak, jenž má jako režisér na svém kontě celkem čtyři České lvy za seriál Devadesátky nebo série Herec a Spravedlnost a také Cenu za režii z festivalu v Karlových Varech za film Čára.

Snímek O malých věcech uvede 15. června do kin Bontonfilm.

-red-
zdroj: N. Klevcovová
foto/video: DNA Production, Bontonfilm © 2023