Téma: Hollywood znova zkouší štěstí s anime. Kdo jsou Rytíři zvěrokruhu?

Japonská kultura měla vždy zásadní vliv na tvorbu mnohých západních filmařů a do hollywoodských filmů prosakuje na pravidelné bázi. Kdyby režiséři jako sestry Wachowské nebo Guillermo del Toro nevyrostli na pravidelném přísunu komiksů manga nebo seriálech anime, kinematografie by nejspíš dnes byla o poznání chudší. Přímým adaptacím anime či manga se ale filmový byznys často vyhýbá. Prodat americkým divákům šílenosti, na které si tyto žánry potrpí, totiž není jednoduchý úkol. Sem tam se ale nějaký odvážlivec najde. Tento týden například zkusí v kinech štěstí Saint Seiya: Rytíři zvěrokruhu – Počátek.

Z takto komplikovaného názvu toho člověk neznalý předlohy rozklíčuje poměrně málo. K Rytířům zvěrokruhu ale perfektně sedí. Příběh samotný je totiž nesmírně rozsáhlý a prošpikovaný drobnými nápady. Na rozdíl od Ducha ve stroji nebo Ality: Bojového anděla, nedávných velkofilmových kolegů s kořeny v Japonsku, se ale Saint Seiya neodehrává ve futuristické budoucnosti plné robotů a kyborgů. Místo toho jeho tvůrci daleko více zabředli do žánru fantasy a také do řecké mytologie.

Mladý Seiya, hlavní hrdina celého příběhu, žije ve světě, kde staří řečtí bohové jako pán moří Poseidon nebo vládce podsvětí Hádes stále chodí mezi námi. Místo toho, aby se přímo zjevovali, ale používají běžné smrtelníky, v jejichž tělech se pouze reinkarnují. Tito znovuzrození bohové ale potřebují ochránce. A právě tehdy vstupuje do příběhu mladý Seiya. Ten se živí pouličními rvačkami za peníze, při jedné bitce ovšem zjišťuje, že disponuje magickými schopnostmi. Jeho osudem je totiž stát se jedním ze strážců převtělené Athény, bohyně války a moudrosti. A sloužit bohům s sebou kromě magického brnění schopného čerpat moc hvězd nese také pořádnou dávku nebezpečí a odpovědnosti.

Animovaní Rytíři zvěrokruhu

Původní manga série vzešla z hlavy japonského autora Musami Korumada, který svůj příběh odvyprávěl na ploše osmadvaceti objemných komiksů. Jako každé správné manga se ale Saint Seiya a ostatní rytíři brzy objevili i na televizních obrazovkách ve stejnojmenném seriálu. Ten vydržel úctyhodných sto čtrnáct epizod a postupem času z něj vykvetla i celá řada animovaných filmů. Teprve nedávno se pokusil na původní sérii navázat Netflix a přidat jí novou, počítačem animovanou tvář. Musami Korumada ale vždy snil o tom, že se mu povede své literární dítko protlačit i do kin a sen se mu teď konečně vyplnil.

Autor Musami Korumada

Původní manga si v rámci svého příběhu hraje s mnoha různými kulturami a je tedy trefné, že filmová adaptace vznikla velmi podobně. O produkci se postaralo americké studio Sony a v obsazení najdeme hvězdy jako Seana Beana nebo Famke Janssen. Hlavní postavu ale hraje herec asijského původu Makkenjú Arata, natáčelo se převážně v Maďarsku a na režisérskou stoličku usedl polský režisér Tomasz Bagiński, který se podílel například na videohrách o Zaklínači. Snad se tedy této zajímavé skvadře povede kletbu manga a anime adaptací prolomit.

Novinku Saint Seiya: Rytíři zvěrokruhu – Počátek uvidíte v našich kinech od 25. května 2023.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Let’s anime, Falcon © 2023