Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚMRTÍ: Zemřela herečka Hana Brejchová, která se proslavila rolí ve filmu Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana. Bylo jí 77 let. Připomeňte si ji zde.

Animovaný film o Tondovi a Slávce získal prestižní cenu na festivalu v Annecy

Na 43. ročníku největšího festivalu animovaných filmů na světě v Annecy si diváky i porotu z dvanácti celovečerních filmů nejvíce získal film Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra Filipa Pošivače, který si osobně převzal Cenu poroty v kategorii „Contrechamp“. Festival se konal ve francouzském Annecy 11. – 17. června a setkalo se na něm téměř 16 000 profesionálů z celého světa.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo (foto: nutprodukce)

„Před uvedením filmu jsem měl velkou trému, avšak publikum v Annecy bylo velmi přejné a přátelské. Diváci na film reagovali velmi živě a v sále bylo zřetelné, jak příběh na plátně přežívají. Jsem vděčný za všechny pochvalné zprávy od diváků, které mi po projekcích posílají,“ říká režisér filmu Filip Pošivač.

Oficiální soutěžní kategorie „Contrechamp“ patří mezi nejmladší v rámci festivalu v Annecy a je určena pro celovečerní animované filmy, které si zaslouží speciální mezinárodní pozornost. O to významnější je, že Cenu poroty v této kategorii získal právě česko-slovenský film. Tonda, Slávka a kouzelné světlo vynikl v mezinárodní konkurenci dvanácti celovečerních animovaných filmů, okouzlil publikum a porotu zaujal svým působivým příběhem, dechberoucími vizuály ale i nenahraditelnou kvalitou tradiční loutkové animace. Navíc postava filmového Tondy je historicky první svítící animovanou loutkou, která byla na světě vyrobena.

Delegace k filmu na festivalu v Annecy

Jedenáctiletý Tonda má jedinečnou vlastnost – od narození svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem. To se změní ve chvíli, kdy se před vánočními svátky do jednoho ze sousedních bytů nastěhuje Slávka, tajemná dívka, která mu obrátí svět naruby. Tonda v ní získává první opravdovou kamarádku, před kterou může odhalit fantazijní svět ve svém polštářovém bunkru. Slávka zase Tondovi ukáže zázračnou baterku. Ta svým světlem dokáže z obyčejných věcí vytvářet úžasné obrázky a kouzelné světy, které vidí pouze oni. Tím začíná jejich dobrodružné pátrání po původu záhadných chomáčků tmy, které vysávají z jejich domu sluneční světlo. Tonda, Slávka a kouzelné světlo je film o tom, jaké je to být jiný, příběhem o přátelství a fantazii, o světle a tmě.

Výstava Tonda, Slávka a kouzelné světlo během letošního Zlín Film Festivalu

Film Tonda, Slávka a kouzelné světlo vznikl ve slovensko-česko-maďarské koprodukci. Produkují jej filmové společnosti nutprodukcia a nuprodukce.

Světovou premiéru film měl na 63. ročníku Zlínského filmového festivalu a do českých kin jej uvede společnost CinemArt na konci roku.

-red-
zdroj: P. Slavík
foto: nutprodukce, CinemArt © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast