Dalšími hvězdami letošních Varů budou Ewan McGregor a Alicia Vikander

57. ročník letošního karlovarského festivalu ozdobí kromě již ohlášeného Russella Crowea skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor a švédská herečka Alicia Vikander. Obě osobnosti převezmou Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a představí své nejnovější filmy. Zahajovacím snímkem letošního festivalového ročníku bude Královnin gambit (Firebrand), v němž Vikander vytvořila hlavní ženskou roli po boku Judea Law. Ewan McGregor představí festivalovému publiku snímek Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder), v němž hrají hlavní role společně s dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregorovou.

Alicia Vikander a Jude Law představili snímek Královský gambit letos v Cannes

Zahajovacím filmem 57. ročníku MFF Karlovy Vary bude britské historické drama Královnin gambit (Firebrand), v němž hlavní role vytvořili Alicia Vikander a Jude Law. Snímek natočil brazilský režisér Karim Aïnouz podle stejnojmenné novely Elizabeth Fremantle Queen´s Gambit.

Královský gambit (foto: Film Servis Festival Karlovy Vary)

Šestnácté století se blíží ke své polovině a v tudorovské Anglii vládne smutně proslulý Jindřich VIII. Jeho šestá žena Kateřina Parrová žije s vědomím toho, že nemusí být poslední tyranovou chotí, a zároveň doufá v uskutečnění svých progresivních myšlenek, spojených především s vírou. Úchvatní Alicia Vikander a Jude Law v hlavních rolích moderně vyprávěného dobového filmu, který je zároveň svého druhu psychologickým thrillerem.

Film Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder), který na festivalu osobně představí Ewan McGregor, je dramatickou road movie, v níž se otec a dcera v podání Ewana McGregora a jeho skutečné dcery Clary McGregorové vydávají na cestu, která jim přináší nečekaná setkání, ale především návrat k sobě samým a obnovení vzájemného vztahu po období odcizení. Clara McGregorová je u tohoto filmu rovněž autorkou námětu a producentkou.

Druhá šance

Ewan McGregor je držitelem Zlatého Glóbu, ceny Emmy, dvou Evropských filmových cen a mnoha dalších ocenění. Herce proslavila jeho ikonická role ve filmu Trainspotting, po mnoha dalších rolích se dostal k postavě Obi Wana Kenobiho ve Star Wars, nezapomenutelný je také v oblíbeném muzikálu Moulin Rouge! V roce 2016 debutoval jako režisér snímkem Americká idyla. V současnosti připravuje historickou minisérii A Gentleman In Moscow.

Alicia Vikander se poprvé výrazněji představila v na Oscara nominovaném snímku Královská aféra. Pozlacené sošky se pak sama dočkala za roli v dramatu Dánská dívka. Objevila se ale i v akčním snímku Tomb Raider, Jason Bourne nebo Krycí jméno: U.N.C.L.E. Výrazně zaujala také ve sci-fi Ex Machina.

57. ročník MFF Karlovy Vary startuje 30. června a potrvá do 8. července. 

-red-
zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary
foto/video: Film Servis Festival Karlovy Vary, KVIFF TV © 2023