Total Week #22/23 – Obsazení hraného Škyťáka, pavoučí spin-offy a další pokušení Ježíše Krista

Zdravíme vás ze Zlín Film Festivalu, odkud tradičně přinášíme rozhovory, reportáže a další tematický obsah pro YouTube, podcast i web. Ve svém programu se festival, který trvá až do středy 7. června, opět zaměří na propojování generací, ale i na oslavu československé animace nebo skandinávské web seriály pro mladé. Mezitím se Martin Scorsese v Itálii rozhodl pro svůj další projekt, Škyťák s Astrid našli své představitele, John Wick začal nabíjet bouchačky do další akce, Spider-Man chystá kupu nových spin-offů a Malá mořská víla rozdělila publikum na Ameriku a zbytek světa. Přejeme hezký víkend a hezké čtení.

Sony chystá nálož pavoučích spin-offů

Spider-Man se aktuálně prohání Napříč paralelními světy, a producenti ze studia Sony se při té příležitosti rozpovídali o dalších svých plánech s pavoučím universem, které bez opory Avengers a MCU dosud kvalitativně dost tápalo. Nový film s Tomem Hollandem je jistotou, v tuhle chvíli se ale o projektu zatím nic neví a jeho vývoj dost pozdrží probíhající stávka scenáristů. Zběsile animovaný vesmír Milese Moralese se mezitím má dočkat svého velkého finále příští rok se třetím dílem, v nejbližších letech rozrůst o spin-off se Spider-Gwen a dostat má i samostatný projekt o Spider-Society, která se představuje v aktuálně uváděném filmu jako společenstvo pavoučích superhrdinů z celého mnohovesmíru.

Sony se ale chystá šlápnout i do hrané tvorby, což v nás vzhledem ke kvalitám Venoma a Morbia vyvolává menší obavy. V pokročilé fázi výroby by měl být Lovec Kraven a Madame Web, stále se i počítá s dříve teasovaným černobílým detektivem Spider-Man Noir. Novinkou je ale oznámení hrané Spider-Woman a hlavně hraný film s Milesem Moralesem. Jestli půjde o variantu z aktuálního animáku nebo snad má jít o součást MCU se teprve ukáže. Je ale jasné, že pavouci všeho druhu v následujících letech z plátna rozhodně neslezou.

Scorsese si vybral další projekt

Poslední roky v životě oceňovaného režiséra Martina Scorseseho, zodpovědného za Vlka z Wall Street nebo Skrytou identitu, se točí zejména kolem jeho tříapůlhodinové novinky Killers Of The Flower Moon, kterou již vychvalují první diváci z Cannes. Drama podle skutečných událostí s Leonardem DiCapriem nebo Robertem DeNirem má vyprávět o záhadných vraždách Indiánů a počátcích FBI a v našich kinech si na něm posedíme v říjnu.

Proslulý osmdesátiletý filmař, často hlasitě frflající na marvelovskou pásovou výrobu a aktuální stav kinematografie, si již nicméně stihl vybrat další projekt. Po návštěvě Itálie a papeže Františka totiž oznámil, že se nechystá točit o nikom menším, než o Ježíši Kristovi. O jeho Posledním pokušení už přitom před třiceti lety film natočil, těžko tedy říct, jaké pojetí a konkrétní příběh nosí v hlavě tentokrát a kolik katolíků s ním zase pobouří.

John Wick žije

Konec čtvrtého Johna Wicka se sice tvářil jako tečka za touhle sérií našlapaných akčních showreelů, nikdo tomu ale moc nevěřil. Rozhodně tomu nevěřili šéfové studia Lionsgate.

Po chystaném spin-offu Ballerina s Anou de Armas a seriálovém Continentalu s Melem Gibsonem by totiž měla dorazit nejen videoherní střílečka z populárního světa nájemných zabijáků, ale podle čerstvého oznámení z tohoto týdne i plnohodnotná pětka. Režisér Chad Stahelski a Keanu Reeves si teď sice od gun-fu blbnutí na pár měsíců až let odpočinou, už teď se na jejich návrat ale fandové mohou těšit.

Hrané dobrodružství s Bezzubkou nabírá obsazení

Už před pár týdny jsme informovali o tom, že Dreamworks půjde ve stopách konkurenčního Disneyho a chystá hraný remake jednoho ze svých nejúspěšnějších animáků. Nyní nová adaptace Jak vycvičit draka konečně nabrala obsazení hlavních rolí, o kterém se od té doby mezi fandy čile spekulovalo.

Hlavního hrdinu Škyťáka má ztvárnit mladý sympaťák Mason Thames z loňského hororu Černý telefon, jeho parťačku Astrid si pak zahraje Nico Parker, která nedávno zazářila v pilotu The Last Of Us. Stále pak platí, že o režii se má postarat autor původního filmu, oscarový nominant Dan DeBois a že všichni doufáme v poctivou fantasy, která nebude jen bezduchou kopírkou hravého animáku.

Trailer týdne

Stárnutí není pro sraby. Citlivý člověk je road movie drama o komplikovaném vztahu syna a otce. Vypráví o zavírání očí před smrtí a snaze malého kluka uchovat si dětskou citlivost vůči cynickému světu okolo nás i vůči vlastnímu tátovi, který na tu svou už dávno zapomněl. Debutující režisér Tomáš Klein film natočil podle románu Jáchyma Topola, který se na vzniku scénáře podílel. Silný film, který chce diváka konfrontovat s aktuálními těžkými tématy, zároveň ho ale povzbudit svou výraznou stylizací, energií a živelností zaujal i dramaturgy hlavní soutěže festivalu v Karlových Varech, kde ho diváci poprvé uvidí; v říjnu se ale dostane i do běžné kino distribuce.

Na co se chodilo

Nehledě na internetový nářek ohledně obsazení hrané Ariel, hraný remake Malé mořské víly je v Americe pořádný úspěch. Sváteční víkend a dobře zacílený marketing diváky za mořem nalákal do kin ve velkém, a otevíracích 120 milionů už teď zaručuje, že Disney s hranými remaky svých klasik rozhodně nepřestane. Miliardový hit z podmořského dobrodružství ale zaručeně nebude, film bude rád, když si doplave pro půlku téhle cifry. Po světě je totiž zájem o pohádku citelně nižší, a nejen u nás jde o propadák, který desáté turbo blbnutí Vina Disela a jeho rodinky na špici tržebního žebříčku ani v nejmenším neohrozil. Snad i kvůli hezkému počasí, mistrovství v hokeji a trapně očividnému review bombingu na ČSFD si na Ariel zašlo jen 15 tisíc našinců.

Na co se podívat

Ve svém prvním výletě na velká plátna s animovaným filmem Spider-Man: Paralelní světy podle mnohých Miles Morales hravě strčil do kapsy i své hrané bratránky a nakonec to dotáhl až na Oscara. Dvojka s podtitulem Napříč paralelními světy jako každé správné pokračování pořádně duplo na plyn. Je delší, větší, akčnější, zamotanější a o poznání umělečtější, nabízí ještě opulentnější vizuál a také hordy Spider-Lidí.

Nakolik se všechny aspekty příběhu podařilo vybalancovat ve scénáři, o tom by se dalo debatovat. I když mu sem tam ujede nějaká ta zdlouhavá scéna, nový Spider-Man ale nikdy nezapomíná v prvé řadě vyprávět emotivní příběh své hlavní postavy, a vyprávět ho co možná nejpodmanivějším vizuálním způsobem. Mezi každoroční lavinou superhrdinských filmů má tedy tenhle animák hodně co nabídnout. Podobné obrazové hrátky ani větší srdíčko totiž jen tak jinde neuvidíte.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Totalfilm Media, Twitter, Falcon, CinemArt, Vertical Entertainment © 2023