V kinech od 1. června (přehled a ukázky)

Velmi očekávané pokračování oscarového animáku Spider-Man: Napříč paralelními světy je tady! 140 minut úchvatné animace, jež nemá žádné limity a nespočet Spider-Manů právě vstupují do kin. Střet dvou generací v komedii Pappa Mia! zdobí účast Roberta DeNira. Hana Vagnerová hraje jednu z hlavních rolí ve slovenské krimi komedii Villa Lucia. Dánský thriller Nic otevírá otázku psychologického násilí. A nakonec tu máme české mysteriózní drama s detektivní zápletkou Erhart.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (USA, 2023)

Miles Morales, který je nyní na plný úvazek dobrým sousedem Spider-Manem v Brooklynu, se znovu setkává s Gwen Stacyovou, se kterou se vydá na zběsilou jízdu Mnohovesmírem, v němž se setká s novou partou Pavoučích hrdinů, kteří brání samotnou podstatu paralelních světů. Když se však mezi Pavoučími hrdiny objeví rozpor, jak se vypořádat s novým nebezpečím, Miles zjistí, že bude muset přehodnotit, co pro něj znamená být hrdinou, aby zachránil ty, které na světě miluje nejvíc.

Spider-Man: Napříč paralelními světy
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Animovaný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2023, 140 min
Režie: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
Scénář: Phil Lord, Christopher Miller, Dave Callaham
Hudba: Daniel Pemberton
Hrají: Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Oscar Isaac, Issa Rae, Jake Johnson, Brian Tyree Henry, Luna Lauren Velez, Rachel Dratch, Andy Samberg, Shea Whigham, Jason Schwartzman, Daniel Kaluuya, Jorma Taccone, Karan Soni
Režie českého znění: Vladimír Žďánský
Překlad: Vojtěch Kostiha
V českém znění: Ondřej Havel, Berenika Kohoutová, Martin Písařík, Lukáš Hlavica, Kateřina Winterová, David Novotný, Jaromír Nosek, Sandra Pogodová, Ondřej Rychlý, Martin Trnavský, Erika Stárková a další


Pappa Mia! (USA, 2023)

Sebastian je pozván na společný víkend k rodičům své snoubenky. Je tu ale jeden italský háček. Nemá totiž jinou možnost, než vzít na návštěvu do honosného sídla bohatých amerických snobů taky svého tátu. Italského imigranta, holiče z New Yorku, prostořekého obyčejného chlapíka klasického střihu, jenž se do moderní doby a do spořádané rodiny pracháčů ani trochu nehodí. Sebastian má strach z velké ostudy a moc dobře ví, proč. Z víkendu se stane souboj dvou zcela odlišných světů a ihned po příjezdu začne řetězec šílených situací a karambolů.

Pappa Mia!
About My Father
Komedie
USA, 2023, 90 min
Režie: Laura Terruso
Scénář: Austen Earl, Sebastian Maniscalco
Kamera: Rogier Stoffers
Hudba: Stephanie Economou
Hrají: Robert De Niro, Kim Cattrall, Leslie Bibb, Sebastian Maniscalco, Anders Holm, Brett Dier, David Rasche, Deborah Tucker, Michael Stuart, Laura Ault, Griffin Hood, Adan James Carrillo


Villa Lucia (Slovensko, 2023)

V komedii Villa Lucia se sejdou tři kámoši, které spojuje vzpomínka na jejich nejkrásnější spolužačku ze střední školy, na úchvatnou Lucii. Cyril ji vždy miloval, několikrát se kvůli ní teatrálně pokusil o sebevraždu, a právě dnes vychází z psychiatrické léčebny, aby se jí v rámci terapie za všechno omluvil. Gorazd se s ní dal mezitím dohromady, bude si ji brát a jejich vztah je přesně to, o čem se nestabilní Cyril nesmí dozvědět. Svatopluk sní o tom, že by jejich starou partu dal zase dohromady, a právě dnes má jedinečnou šanci, aby si své staré křivdy vyříkali. Sejdou se v Luciině rodném domě, ve velké staré vile nad městem, kde je ale čeká mnohem větší problém. Právě dnes se ji totiž rozhodli vyloupit dva zkorumpovaní policajti jako svou poslední fušku. Nastává noc plná zmatků, záměn, akce a zábavy. Přežijí jen ti, co drží spolu, i kdyby to bylo proti jejich vůli.

Villa Lucia
Komedie
Slovensko / Česko, 2023, 116 min
Režie: Michal Kollár
Scénář: Lukáš Sigmund, Michal Kollár
Hudba: Matúš Široký
Hrají: Vladimír Černý, Martin Meľo, Michal Kubovčík, Hana Vagnerová, Juraj Hrčka, Tomáš Mischura, Richard Autner, Boris Farkaš, Marta Maťová, Zdeněk Godla, Robert Nebřenský


Nic (Dánsko, 2022)

Pierre Anthon a jeho spolužáci právě začali chodit do deváté třídy. Pierre Anthon zničehonic prohlásí, že život nemá smysl, odejde ze školy, vyleze na strom a odmítá z něho slézt. To mezi spolužáky vyvolá existenciální krizi. Rozhodnou se shromáždit své nejcennější věci a vytvořit „hromadu smyslu“, jež by Pierra Anthona přesvědčila, že nemá pravdu. Začíná nebezpečná, znepokojující a kontroverzní studie o tom, na čem skutečně záleží. To, co začalo nevinnou obětí, se brzy promění ve spirálu psychologického násilí: čím bolestivější je oběť, tím více znamená a tím více se požaduje od dalších v pořadí. Nic je surový a neučesaný příběh o skupině mladých lidí, kteří se tváří v tvář nesmyslnosti života vydávají pryč z bezpečí a nevinnosti dětství.

Nic
Intet
Thriller
Dánsko, 2022, 87 min
Režie: Trine Piil Christensen, Seamus McNally
Předloha: Janne Teller (kniha)
Scénář: Trine Piil Christensen
Kamera: Bo Bilstrup
Hrají: Peter Gantzler, Vivelill Søgaard Holm, Harald Kaiser Hermann, Shahbaz Sarwar


Erhart (Česko, 2022)

Erhart se vrací do rodného města, aby navštívil svou duševně nemocnou matku, když shledá, že jejich chátrající dům je na prodej a mají se neprodleně vystěhovat. Hospitalizovaná matka navíc tvrdí, že jeho zmizelý otec se vrátil, aby tomu učinil přítrž. Mezitím se místní průmyslník Novotný, žijící v daleko honosnějších kulisách, rozhodl kandidovat do senátu a jeho nezletilá dcera Bíba mu chce na to konto natočit volební video, což jí příchod Erharta velmi zkomplikuje. Film vypráví zdánlivě detektivní příběh minulosti rodičů na pozadí romantické současnosti jejich dětí, aby postupně obě roviny nevratně propojil. Co má společného Novotný s Erhartovým otcem, který byl nejprve poslán do vězení a později zmizel neznámo kam? Jak věcmi zamíchá půvabná terapeutka Fany, která propojuje obě rodiny a obě generace? Co se skutečně stalo v devadesátých letech minulého století, v době přechodu od diktatury k demokracii, v tomto symbolickém provinčním městě s ocelárnou, v níž se doslova slévají malá i velká tajemství?

Erhart
Drama / Mysteriózní
Česko, 2022, 71 min
Režie: Jan Březina
Scénář: Jan Březina
Kamera: Jan Skriečka
Hudba: Martin Hůla
Hrají: Filip Březina, Elizaveta Maximová, Přemysl Bureš, Petra Jungmanová, Klára Soukupová