Vary mají hosty komplet, dorazí další velké jméno, známe i zakončovací film

List hvězdných hostů letošního karlovarského festivalu je po dnešku kompletní. Na poslední tiskové konferenci před začátkem festivalu (30. června) bylo oznámeno jméno držitelky další Ceny prezidenta festivalu. Bude jí americká herečka a režisérka Robin Wright. Ocenění obdrží na závěrečném ceremoniálu 57. ročníku. Festival zakončí film Šampioni (Champions) s Woodym Harrelsonem v hlavní roli.

Robin Wright v seriálu Dům z karet (foto: Netflix)

Robin Wright je oceňovaná herečka a filantropka, která zanechává nesmazatelnou stopu v Hollywoodu také jako režisérka. Nedávno režírovala svůj první celovečerní titul Země (Land) a zároveň v něm vytvořila hlavní úlohu. Film měl premiéru na filmovém festivalu Sundance. Krátce po jeho uvedení režírovala několik epizod oceňovaných dramatických seriálů Ozark a Jen mi dál lži (Tell Me Lies). Lásku k režii také realizovala v několika epizodách populárního seriálu společnosti Netflix Dům z karet (House of Cards), který významně ovlivnil seriálovou tvorbu.

Zásadním v seriálu Dům z karet byl ale především její herecký výkon. Získala za něj mnoho ocenění, včetně tří nominací na Zlatý glóbus, který si odnesla v roce 2014. Za stejnou roli si vysloužila také pět cen od herecké asociace Screen Actors Guild (za vynikající ženský herecký výkon v dramatickém seriálu), na další dvě ceny byla nominována společně se www.kviff.com svými kolegy. Pětkrát po sobě navíc získala nominaci na cenu Emmy v kategorii hlavní herečka v dramatickém seriálu, a to za každou sezónu tohoto veleúspěšného seriálu společnosti Netflix.

Z poslední doby si ji pamatujeme i z komerčních trháků Blade Runner 2049, Wonder Woman včetně pokračování Wonder Woman 1984.

Robin Wright ve filmu Wonder Woman 1984 (foto: Totalfilm Media)

Festival letos zakončí snímek Šampioni s Woodym Harrelsonem v hlavní roli. Herec patří k nejvšestrannějším hercům současnosti, nad jiné vyniká imponující komplexností hereckého projevu, inteligencí a smyslem pro humor. Jeho Marcus v šarmantním a hřejivém remaku úspěšné stejnojmenné španělské komedie z roku 2018 je renomovaný basketbalový trenér, jehož kariérnímu postupu brání jeho vlastní vznětlivost, paličatost a neschopnost empatie. A když se z jednoho Marcusova přešlapu stane série, následuje trest, veřejně prospěšné práce ve formě dočasného trénování basketbalového mančaftu lidí s postižením. Kinematografickou lekci lidskosti, jíž zdobí mistrovsky vyladěná kombinace humoru a sentimentu, natočil Bobby Farrelly, spolutvůrce komedií jako Něco na té Mary je nebo Já, mé druhé já a Irena.

Scenáristka a režisérka Celine Song představí svůj celovečerní debut Minulé životy (Past Lives), který v létě zamíří do české distribuce.

57. ročník letos uvede poctu producentce Christine Vachon uvedením filmu Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder). Zároveň uvede i romantické drama Minulé životy (Past Lives), který měl premiéru letos v Sundance a bylo i v programu Berlinale.

Známý herec a režisér Vincent Perez ve Varech uvede snímek Ve jménu cti (The Edge of the Blade).

Mezi další již oznámené hvězdné hosty letošního festivalu patří Russell Crowe, Ewan McGregor či Alicia Vikander. Nepočítáme samozřejmě množství dalších tvůrců a herců v desítkách filmových delegací.

-red-
zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary
video: Aerofilms © 2023