Letošní MFF Karlovy Vary bude otevírat i Alicia Vikander, obdrží také cenu

Letošní karlovarský Filmový festival se již po padesáté sedmé rozjíždí a kromě návštěvníků se do Karlových varů brzy začnou sjíždět také letošní prestižní hosté. Slavnostně zahájit festival samozřejmě může jen jeden z nich a letos dostala přednost dáma. 

Na festival si přijede pro ocenění mladá herečka Alicia Vikander. Ta by se ovšem u nás v srdci Evropy mohla cítit o něco více doma, než její hollywoodští kolegové. Její domovinou je totiž Švédsko a sama se za moře vydala až za kariérou. Na divadelní prkna to ovšem malou Alicii táhlo odmalička. Už jako dítě pravidelně hrávala v divadle a namísto tradičního vzdělání se raději vydala na Švédskou královskou baletní školu, kde mohla své záliby dále rozvíjet. Postupem času ale zjišťovala, že namísto baletu nebo opery ji to nejvíce táhne právě ke kariéře profesionální herečky. Na herecké škole si sice dvakrát vyslechla ne, to ji ale nezastavilo.

Začala tedy hrát v krátkometrážních snímcích a malých televizních rolích a její talent samozřejmě nezůstal bez povšimnutí. Svou první větší roli získala ve švédském seriálu Andra Avenyn. Ten je u nás absolutně neznámý, ve Švédsku se ale díky němu Vikander pravidelně objevovala na televizních obrazovkách a pomalu se zarývat do paměti castingovým manažerům. Když se jí tedy v roce 2010 poprvé naskytla příležitost předvést svůj talent i na filmových plátnech, popadla ji za pačesy a za svůj vůbec první film Milovaná získala cenu Guldbagge, něco jako švédský ekvivalent Českého lva.

Film se stal festivalovým hitem a tehdy dvacetileté Vikander ze hrnuly nabídky ze všech koutů světa. Začala tedy spolupracovat například s dánskými filmaři a do skutečně mezinárodního povědomí se dostala díky roli v prestižní adaptaci Anny Kareniny od Joea Wrighta. Do životopisu si postupně mohla připisovat jedno historické drama za druhým, skutečně osudovým se jí ale stal až rok 2015.

Nejenže na diváky zapůsobila jako umělá robotická bytost Ava v artovém sci-fi Ex-Machina, za který obdržela nominaci na cenách BAFTA i Zlatých glóbech, ale rovnou také proměnila svou první oscarovou nominaci za drama Dánská dívka, kde si zahrála po boku Eddieho Redmayna. Cestu do továrny na sny tedy měla Alicia Vikander definitivně otevřenou a také se po ní vydala.

S Mattem Damonem si střihla akčňák Jason Bourne, zahrála si ve špionážní komedii Krycí jméno U.N.C.L.E. a nejspíš si musela užít i natáčení romantiky Světlo mezi oceány. Brzy po jeho dotočení totiž začala randit se svým kolegou Michaelem Fassbenderem a pár se také o několik let později vzal. Vikander si vyzkoušela si i roli akční hrdinky, když po Angelině Jolie převzala otěže ve filmové sérii Tomb Raider.

Ve Varech herečku budete mít samozřejmě možnost zahlédnout na červeném koberci před hotelem Thermal, promítat se pak na festivalu bude její novinka Královnin gambit. Pozor, nejedná se ovšem o stejnojmenný Netflix seriál, ale o historické drama z tudorské Anglie, ve kterém si Vikander zahrála jednu z manželek nechvalně proslulého vladaře Jindřicha VIII. Ta žije s vědomím toho, že nemusí být poslední tyranovou chotí, a zároveň doufá v uskutečnění svých progresivních myšlenek, spojených především s vírou. Moderně vyprávěná dobovka je zároveň svého druhu psychologickým thrillerem.

Královnin Gambit na 57. MFF Karlovy Vary:
Pátek 30.6. 22:00 – Kongresový sál
Úterý 4.7. 23:00 – Velký sál

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Film Servis Festival Karlovy Vary, Forum Film CZ, CinemArt © 2023