Recenze: Druhý animovaný Spider-Man chystá za doprovodu vizuálních orgií půdu pro třetí pokračování

Když byl před deseti lety do komiksového světa poprvé uveden Miles Morales, aby po (tehdy) zesnulém Peteru Parkerovi převzal metače pavučin, spousta čtenářů nad ním zpočátku ohrnovala nos. Na první letmý pohled se mohl zdát jako levná kopie pavoučího hrdiny, postupem času se ale Miles vyhranil jako plnohodnotná postava hodná Spider-Manova jména. Ve svém prvním výletě na velká plátna s animovaným filmem Spider-Man: Paralelní světy dokonce podle mnohých Miles hravě strčil do kapsy i své hrané bratránky a nakonec to dotáhl až na Oscara. Dvojka jako každé správné pokračování vytočila otáčky ještě výš a nabízí více akce, delší stopáž, ještě opulentnější vizuál a také hordy spiderlidí.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (foto: Totalfilm.cz)

Na konci prvního dílu se týmu pavoučích hrdinů ze všemožných realit povedlo zacelit díru v multivesmíru a navrátit se zpátky do svých dimenzí. Miles Morales dal sbohem svým přátelům a coby novopečený Spider-Man se mohl naplno vrhnout do práce. Nyní už má leccos za sebou, snaží se ve svém životě vybalancovat boj se zločinem, školu a také vztah s rodiči, kteří mu neustále dýchají na krk. Když se ale v jeho ložnici zničehonic zjeví jeho stará kamarádka Gwen, začne Miles zjišťovat, že hranice mezi vesmíry možná nejsou tak pevně uzavřené, jak si myslel.

Na trend alternativních dimenzí a paralelních světů poslední dobou naskakuje snad každá druhá velkofilmová značka. Ruku v ruce s nekonečnými vesmíry jdou samozřejmě také nekonečné možnosti. Tendence narvat do jednoho snímku co možná nejvíce pavoučích lidí/zvířat, tunu odkazů, divných světů a easter-eggů tedy musela tvůrcům neustále viset nad hlavou. Scenáristické duo Phil Lord a Chris Miller naštěstí moc dobře ví, že film vystavěný na takových základech by se pod svou vlastní vahou brzy zhroutil. Napříč paralelními světy nikdy neztrácí ze zřetele, že v prvé řadě vypráví příběh Milese Moralese. Mladý Miles je znova srdcem celého filmu, prochází si zajímavou a emotivní cestou a skvělý dabingový výkon jeho představitele Shameika Moorea (který si u nás výjimečně můžeme poslechnout i v originále) hrdinovu cestu jen krásně podtrhává.

To ale neznamená, že by se film nějak styděl natřískat na plátno i celou řadu dalších pavouků. Většina se spíše mihne v pozadí jako vtípek nebo pomrknutí na fanoušku, spoustu prostoru ale tentokrát dostala Gwen Stacy v podání Hailey Steinfeld, která se s Milesem často dělí o roli protagonisty. Drsňák Miguel O’Hara alias Spider-Man 2099, jehož nám slíbila potitulková scéna minulého filmu, je do Spider-Rodiny parádním novým přírůstkem a další nováček Spider-Punk se spolehlivě postaral o pravděpodobně ty nejvtipnější momenty filmu. Nikdo bohužel nedosáhne na genialitu Jakea Johnsona coby klasického Petera Parkera, který je oproti jedničce značně upozaděný a jeho absence je znát.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (foto: Falcon)

Co ale Spider-Mana vyděluje od jeho komiksových kolegů, je samozřejmě dechberoucí animace. Jednička byla v tomto ohledu zcela průkopnická, zpětně to ale vypadá, že si na ní tvůrci pouze zkoušeli, co všechno dovedou. Napříč paralelními světy místy ani nepůsobí jako film, ale spíše jako akční výlet do muzea umění. Na plátně se střídá jeden unikátní svět za druhým, v pozadí se mísí pastelové barvy, neon, tužko kresba a graffiti, každý Spider-Man je vyobrazený vlastním unikátním stylem či animovaný jinou rychlostí a celý film je jednoduše pastva pro oči. V kombinaci s elektrickým hudebním doprovodem Daniela Pembertona má mozek občas trable všechny ty audiovizuální orgie pojmout.

Oproti prvnímu filmu, kde animace sloužila jako geniální prostředek k vyprávění, nechává druhý díl bohužel animaci občas kompletně přebrat kontrolu nad scénářem. Z každého pixelu přímo čiší láska, kterou režiséři a animátoři do filmu nalili. Některé akční scény a vizuálně podmanivé sekvence ale mají sklony táhnout se o pár minut déle, než je potřeba. Inovativní vizuální práce naštěstí nikdy neomrzí a režiséři mají evidentně plný rukáv nápadů, které se snaží do filmu propašovat. Sem tam zkrouhnout nějakou tu minutku uprostřed akční řežby by ale snímku jako celku prospělo. Dvouhodinová jednička ubíhala o poznání svižněji, zatímco Napříč paralelními světy má místy problémy svou stočtyřicetiminutovou stopáž obhájit. Konkrétně první třetině filmu by vůbec neuškodilo, kdyby naskočila do děje rychleji.

Když také začíná film pomalu gradovat do finále, jeden Spider-Man se honí za druhým a přeskakuje se mezi budovami a následně i světy, začíná být jasné, že film jednoduše nemá možnost všechny své příběhové linky dotáhnout do konce. Jakmile dorazí do kin plánovaná třetí část, podobné výtky samozřejmě vymizí, zatím je ale docela znát, že Napříč paralelními světy spíše připravuje půdu pro daleko větší jízdu, která teprve dorazí.

  • Režie
  • Scénář
  • Animace
  • Hudba
  • Původní znění
  • České znění

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Druhá animovaná jízda spidervesmíry pořádně dupla na plyn. Je delší, větší, akčnější, zamotanější a o poznání umělečtější. Nakolik se všechny aspekty příběhu podařilo vybalancovat ve scénáři, o tom by se dalo debatovat. I když se sem tam objeví zdlouhavější scéna, Spider-Man: Napříč paralelními světy přesto nikdy nezapomíná v prvé řadě vyprávět emotivní příběh hlavní postavy, a vyprávět ho co možná nejpodmanivějším vizuálním způsobem. Mezi každoroční lavinou superhrdinských filmů má tedy animovaný Spidey stále co nabídnout. Podobné audiovizuální hrátky totiž nikde jinde neuvidíte.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Sony Pictures, Marvel, Falcon, Totalfilm Media © 2023

Spider-Man: Napříč paralelními světy
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Animovaný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2023, 140 min
Režie: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
Scénář: Phil Lord, Christopher Miller, Dave Callaham
Hudba: Daniel Pemberton
Hrají: Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Oscar Isaac, Issa Rae, Jake Johnson, Brian Tyree Henry, Luna Lauren Velez, Rachel Dratch, Andy Samberg, Shea Whigham, Jason Schwartzman, Daniel Kaluuya, Jorma Taccone, Karan Soni
Režie českého znění: Vladimír Žďánský
Překlad: Vojtěch Kostiha
V českém znění: Ondřej Havel, Berenika Kohoutová, Martin Písařík, Lukáš Hlavica, Kateřina Winterová, David Novotný, Jaromír Nosek, Sandra Pogodová, Ondřej Rychlý, Martin Trnavský, Erika Stárková a další