První dojmy: Ambiciózní česko-slovenské fantasy Vědma se snaží rozvířit českou žánrovou tvorbu

Pouštět se v místních končinách do fantasy, to chce odvahu. Ještě k tomu v televizi. Zatímco zahraniční televizní stanice rády vysolí stamiliony dolarů za výlet do Západozemí nebo opětovnou výpravu do Bradavic, u nás se musíme spokojit maximálně s další kriminálkou. Člověk tedy musí obdivovat slovenskou scenáristku Adrianu Kronerovou a jejího syna, režiséra Jakuba Kronera, když se odhodlali natočit pro Voyo zcela původní fantasy seriál Vědma. Nakolik se jim ambiciózní projekt povedlo dotáhnout do konce? 

Do příběhu a světa, které si tvůrci pro diváky ve Vědmě připravili, se do hloubky pouštět nebudeme. Když už si někdo z našich končin dal tu práci s vlastním originálním fantasy, ať jej divák raději poprvé objevuje až při sledování. Alespoň v úvodní epizodě toho ovšem seriál hází na sledujícího poměrně hodně. Zápletka se sice rozjíždí velice pozvolna, mytologie ale přesně naopak.

Společně s pořádnou dávkou informací nahuštěných do hodinové epizody jdou ruku v ruce drobné scenáristické neduhy. Představit nový svět zjevně není legrace. Na podrobnější seznamování s postavami tu příliš není čas, jelikož ještě před nakopnutím příběhu je potřeba alespoň hrubě nalajnovat, jaká pravidla ve světě Vědmy fungují, jaké frakce existují, co dovedou… a tak dále a tak dále. S dlouhými úvody v duchu vyprávění o Jednom Prstenu tu ale nepočítejte. Nelze se ale zbavit pocitu, že by možná nějaký ten monolog od Galadriel přišel vhod, kvůli potřebě vše dostatečně představit totiž scénář napakoval veškerou expozici do dialogů a spousta rozhovorů tedy vyznívá kapku uměle a nepřirozeně.

Herci se přitom snaží jako diví, a obsazení poskládané z českých, slovenských, a dokonce maďarských herců rozhodně skýtá potenciál pro zbytek první řady. Zvlášť, když ve svých začátcích seriál jejich dramatický potenciálem zatím šetří.

Vědma vypadá na české poměry skvěle (foto: Voyo)

Naštěstí značně pomáhá, že technickou náročnost fantasy žánru tvůrci ani v nejmenším nepodcenili. Nejen z režijního hlediska je totiž seriál nesmírně líbivý a velice dobře zvládnutý. Kdyby se námět ocitl v rukou méně zkušených filmařů, mohly by se mezery v rozpočtu snadno odrazit i na obrazovce. Dynamická práce s kamerou, atmosférické osvětlení na place či autentické historické lokace ale dovedou i fantastičtější aspekty seriálu bez problému prodat. Svůj značný podíl na výsledné atmosféře má pak i parádní soundtrack mixující tajemné mysteriózní melodie s moderní syntetickou hudbou.

Jestli se tedy do Vědmy vyplatí investovat čas, to můžete už od 16. června sami posoudit na Voyu. Podobná žánrovka se ovšem v tuzemském programování objevuje skutečně málokdy. Pokud tedy nechceme dále žít na Ulici nebo Růžové zahradě, dlužíme dát tvůrcům Vědmy šanci.

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Voyo © 2023