Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Romantika, heist, honičky a spousta CGI? Ambiciózní slovenská komedie Villa Lucia je v kinech

V programech kin si aktuálně můžete všimnout akční krimi komedie Villa Lucia. V hlavní roli sice poznáváme naši herečku Hanu Vagnerovou, film ale pochází ze sousedního Slovenska. Pro tamní kinematografii přitom v mnoha ohledech jde o dost unikátní projekt. O jaký film vlastně jste, jak tvůrci zamíchali obvyklými žánry a jak při natáčení využili moderní postupy, které známe spíš ze zahraničních produkcí?

Tuhle partičku čeká těžká noc (foto: Bontonfilm)

Villa Lucia je originální kombinací dvou oblíbených žánrů: romantické komedie a kriminálního filmu. Vypráví příběh trojice kamarádů, které stále spojuje vzpomínka na jejich spolužačku z gymnázia Lucii (Hana Vagnerová). Snaha vyřešit jednou provždy nevyřešenou minulost zavede rozhádanou trojici do Luciina rodinného domu, kde hrdinové narazí na ještě větší překážku. Nehlídanou starou vilu nad městem vykrádají dva zkorumpovaní policisté, kterým neochotně pomáhá beznadějně pověrčivý taxikář Jeremy (Zdeněk Godla). Začíná komická noc plná akce, kterou přežijí jen ti, co drží spolu. I kdyby proti své vůli.

Tvůrci vsadili na charismatické obsazení, kaskadérské scény a humor, který je poctou klasickým francouzským komediím. Režisér Michal Kollár se na Slovensku zapsal jako tvůrce výrazných žánrovek s výrazným vizuálním stylem, jako je kriminální thriller Rudý kapitán nebo akční seriál Ultimátum. Jeho specifický režijní rukopis je cítit i v jeho nejnovějším filmu, který však do popředí netradičně staví romantickou linii milostného trojúhelníku.

Vila Lucia je generační výpovědí smíchanou s prvky ‚heist‘ komedie. Především je to ale bláznivě pojatý příběh první lásky,“ vysvětluje Kollár. „Villa Lucia není ani tak o první lásce, jako spíš lásce k tomu období, kdy jsme se poprvé zamilovali. Vzhledem k tomu, že si hrajeme s více žánry a že nic není vtipnějšího než postava, která je v konfliktu sama se sebou, si myslím, že byste se nudit neměli,“ popisuje svůj film režisér, který se scénářem rostl několik let: „Původně to měla být lehká post-teenagerovská komedie, zároveň ale pocta filmům, které mám rád – od klasických komedií jako Růžový panter až po současnější Superbad nebo trilogii Pařba. Asi nejsilnější inspirací mi nakonec byla Ryba jménem Wanda a Poslední skaut. Ty filmy jsou každý úplně jiný, spojuje je ale jejich nadčasovost a zábavnost.

Michal Kollár na place (foto: Facebook)

Villa Lucia kromě mixu žánrů v česko-slovenském prostředí vyniká i náročnou postprodukcí s využitím CGI. Přestože se děj filmu odehrává v Bratislavě, ideální lokace pro vilu se našla u našich západních sousedů v Brně, v okolí ikonického Tugendhat. Filmaři stáli před nelehkým úkolem virtuálně přemístit brněnskou lokaci na bratislavské předměstí pomocí 3D skenování. Vzhledem k náročnosti a složitosti procesu, který nemá ve slovenské kinematografii obdoby, pracovaly na filmu čtyři triková studia. Další novinkou ve slovenském prostředí je použití LED stěn, díky němuž mohli filmaři natáčet letní scény v zimě.

Samostatnou kapitolou je stylizovaná automobilová honička spojená s přestřelkou a výbuchy. Scéna se natáčela na rušném bratislavském předměstí pouhé dvě noci, ale její technicky náročná postprodukce trvala rok. Filmaři použili kombinaci prakticky všech druhů digitálních triků – od 3D modelů přes zelené plátno až po zmíněné LED panely. Jak se tvůrcům ambice přiblížit se vzorům v zahraničí se můžeme přesvědčit v kinech.

-red-
foto/video: Bontonfilm, Facebook Michal Kollár © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast