Zlata Adamovská bude ve Zlíně oceněna za tvorbu pro děti a mládež

Festivalové ceny budou na Zlín Film Festivalu již tradičně uděleny během závěrečného galavečera, ve středu 7. června. Druhý Zlatý střevíček od prezidenta festivalu zde převezme herečka a představitelka filmových a televizních rolí Zlata Adamovská, která si zahrála i v řadě filmů pro mládež i pohádkách jako je Princ a Večernice, Peklo s princeznou, O vánoční hvězdě, Korunní princ a dalších. Na rozhodnutí organizátorů reagovala Zlata Adamovská s lehkými rozpaky: „Nejsem si jistá, jestli si takové ocenění zasloužím. Ale zároveň jsem byla samozřejmě potěšena, že to bude právě na tolik oblíbeném festivalu ve Zlíně.“

Zlata Adamovská ve filmu Ženy v běhu (foto: CinemArt)

Zlata Adamovská patří k nejpopulárnějším českým herečkám. Narodila se v březnu 1959 v Praze. O herecké dráze snila už na základní škole. V 15 letech byla přijata na pražskou státní konzervatoř a ještě během studia získala své první televizní a filmové role. Vzhledem ke svému mládí a půvabu byla ideální představitelkou naivek a křehkých krásek.

Zlata Adamovská se objevila v mnoha českých filmech (např. TchánKdyž rozvod, tak rozvodUčitel tanceMilenci a vrazi), televizních inscenacích, pohádkách a seriálech (SanitkaHříchy pro pátera KnoxeHotel Herbich). Vystřídala nejrůznější žánry a typy postav. V její tvorbě převládaly kladné role, za které sklízela sympatie diváků. V posledních letech je často obsazována do filmových komedií. Pamatovat si ji z nedávna můžete třeba z úspěšné romantické komedie Ženy v běhu.

Zlata Adamovská je také významná česká dabérka. Už léta propůjčuje svůj hlas například oscarové herečce Meryl Streep.

Vzhledem k velkému vytížení v televizi a ve filmu Zlata Adamovská na divadle zpočátku jen hostovala. Stálé angažmá přijala až v roce 1986, kdy se stala členkou Městských divadel pražských. V roce 1990 přešla do Divadla na Vinohradech.
Herečka Zlata Adamovská je výraznou představitelkou emancipovaných energických žen střední generace. Je životní partnerkou herce Petra Štěpánka.

Ve Zlíně převezme z rukou prezidenta festivalu Čestmíra Vančury Zlatý střevíček za tvorbu pro děti a mládež. Tutéž cenu získal letos na začátku festivalu herec Pavel Nový.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, CinemArt © 2023