Filmovka uvádí novinku Citlivý člověk, výrazný debut Tomáše Kleina

Mezi české novinky, které na 49. Letní filmové škole v Uherském Hradišti budou diváci moci v předstihu před běžnou distribucí vidět, je i film Citlivý člověk. Volná adaptace oceňovaného románu spisovatele Jáchyma Topola je pro režiséra a spoluscenáristu Tomáše Kleina je tento snímek celovečerním debutem. Autor předlohy s ním filmový scénář konzultoval po celou dobu jeho vývoje. V hlavních rolích filmu se představí David Prachař, Tatiana Dyková, Jiří Schmitzer, Vladimír Javorský, Jiří Lábus, role malého chlapce se ujal talentovaný Jaroslav Cuhra. Tématem filmu je konflikt syna a otce na pozadí road movie, současně je to bláznivá pouť a podobenství o zasvěcení chlapce do dospělosti.

“Topolův svět plný krutosti a beznaděje, kterým v přestrojení za ženské prchají kluk se svým tátou a bratříčkem, je na tomto ambivalentním prožívání skutečnosti postavený. Je to svět, kde jsou děti svědky toho, o čem se ve skutečnosti nechtějí bavit ani dospělí. Svět, ve kterém iluzi komfortu a bezpečí nahrazuje smyslové dobrodružství plné nebezpečí,” říká o filmu dramaturg festivalu Jaroslav Sedláček.

Komediantská rodina se ve starém karavanu s nápisem „Teatro Svoboda“ po letech kočování Evropou vrací do rodných Čech, do kraje kolem Sázavy, který je dílem idylický a romantický a dílem odpudivý a zanedbaný jako spousta jiných koutů Čech. Rodinu tvoří padesátiletý otec, víc tlučhuba a snílek než skutečný kumštýř, pětatřicetiletá nemocná matka, uvláčená starostmi i péčí o děti, jedenáctiletý Eliáš, který nikdy nepromluvil, a jeho osmiměsíční bratříček. Domů se vracejí, aby si lízali vlastní rány a aby se pokusili dát svému životu novou energii a nový směr. Hůř to pro ně ale začít nemohlo. Osamoceně žijící děda Mour je těžce nemocný a syna s rodinou nevidí ani trochu rád. Ve vzduchu jsou cítit dávné křivdy i ryze ekonomický důvod jejich nečekané návštěvy. Vzrůstající napětí utne matčin kolaps. Otec ji odváží do nemocnice a děti zůstávají s nemohoucím starcem přes noc samy.

Pětatřicetiletý režisér Tomáš Klein, který svou novinku osobně v úterý na filmovce uvede, o filmu prozradil: „Naší ambicí je nabídnout silný autorský film, který diváka konfrontuje s těžkými tématy dnešní doby, ale zároveň mu skrze svou stylizaci, energii a živelnost nabídne východisko. Film, který diváka třeba inspiruje k tomu, aby opustil komfortní zónu, a dobrodružství a nejistotu vnímal jako příležitost, která ho může posílit.“

Ke svému rozhodnutí filmově zpracovat knižní předlohu Jáchyma Topola dodává: „Na knížce mě zaujal drsný subversivní humor, ale i citlivost a hravost, se kterou uchopuje téma umírání a smrti okolo nás. Zároveň jsem v tom viděl citlivý příběh dospívání chlapce vedle svého eskapistického otce, který sám ještě nedospěl. Ačkoliv je to šílená jízda temnotou, tak je tam naděje a očistný humor, který mě zbavuje strachu a naopak ve mně vyvolává žízeň po životě. Jinými slovy –  zamiloval jsem se na první pohled a rovnou jsem v tom viděl film, který bych chtěl natočit. Taky jsem v tom viděl příležitost pracovat s jazykem filmu poeticky a svobodně. Hned jsem měl jasno v tom, že hlavní postavou bude vedle otce jeho syn Eliáš, který nemluví a do jehož vnitřního světa pronikáme skrze rovinu jeho představ.

Citlivý člověk na Letní filmové škole:
Sobota 29.07., 9:30, Slovácké divadlo
Úterý 01.08., 10:30, Klub kultury – Velký sál

-red-
foto/video: Totalfilm Media, CinemArt © 2023