Další český zářez v Hlavní soutěži: Citlivý člověk má ve Varech premiéru

Film Citlivý člověk, který MFF Karlovy Vary zařadil do své hlavní soutěže, je volnou adaptací oceňovaného románu spisovatele Jáchyma Topola a pro režiséra a spoluscenáristu Tomáše Kleina je tento snímek celovečerním debutem. Jáchym Topol s ním filmový scénář konzultoval po celou dobu jeho vývoje. V hlavních rolích filmu se představí David Prachař, Tatiana Dyková, Jiří Schmitzer, Vladimír Javorský, Jiří Lábus, role malého chlapce se ujal talentovaný Jaroslav Cuhra. Tématem filmu je konflikt syna a otce na pozadí road movie, současně je to bláznivá pouť a podobenství o zasvěcení chlapce do dospělosti.

“Temně groteskní drama se odehrává na více cestách,” říká o filmu umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och. Té hmatatelné, tu kruté, tu bláznivé, po níž se pokouší vrátit domů kočovný herec Táta Mour se svou ženou Mámou a dvěma syny, ale i pomyslné, ještě klikatější a prašnější, na níž se sváří často imponující duševní mladost (či nezralost, řekl by škarohlíd) s životními okolnostmi nutícími protagonistu ke zmoudření. V Hlavní soutěži se tedy letos objevuje také tato úzkostná i bujará kinematografická féerie o lásce, strachu z osamění a pohledech synů upřených na otce.

O svém novém filmu Tomáš Klein prozradil: „Naší ambicí je nabídnout silný autorský film, který diváka konfrontuje s těžkými tématy dnešní doby, ale zároveň mu skrze svou stylizaci, energii a živelnost nabídne východisko. Film, který diváka třeba inspiruje k tomu, aby opustil komfortní zónu, a dobrodružství a nejistotu vnímal jako příležitost, která ho může posílit.“. A ke svému rozhodnutí filmově zpracovat knižní předlohu Jáchyma Topola dodává: „Na knížce mě zaujal drsný subversivní humor, ale i citlivost a hravost, se kterou uchopuje téma umírání a smrti okolo nás. Zároveň jsem v tom viděl citlivý příběh dospívání chlapce vedle svého eskapistického otce, který sám ještě nedospěl. Ačkoliv je to šílená jízda temnotou, tak je tam naděje a očistný humor, který mě zbavuje strachu a naopak ve mně vyvolává žízeň po životě. Jinými slovy –  zamiloval jsem se na první pohled a rovnou jsem v tom viděl film, který bych chtěl natočit. Taky jsem v tom viděl příležitost pracovat s jazykem filmu poeticky a svobodně. Hned jsem měl jasno v tom, že hlavní postavou bude vedle otce jeho syn Eliáš, který nemluví a do jehož vnitřního světa pronikáme skrze rovinu jeho představ.

Úvod ve Velkém sále hotelu Thermal:

Citlivý člověk na MFF Karlovy Vary:
Neděle 2. 7. 20:00 Velký sál
Pondělí 3. 7. 13:00 Kinosál Pupp
Úterý 4. 7. 19:00 Lázně III
Středa 5. 7. 19:00 Kongresový sál

Do kin film 5. října uvede společnost CinemArt © 2023

-red-
foto/video: Totalfilm Media, CinemArt © 2023

Rozbor s dramaturgy festivalu: