V kinech od 13. července (přehled a ukázky)

Jeden z několika letošních letních blockbusterů je tu. Další díl Mission: Impossible s podtitulem Odplata míří v čele s Tomem Cruisem do kin se svou první částí. Do kina se ale můžete jít schladit i na japonské anime Suzume, novou českou komedii podle úspěšné divadelní hry Můžem i s mužem nebo francouzské drama z Blízkého východu Rebel. Posledním titulem v nabídce je dokumentární vítěz z Berlinale o přívětivé komunitě kolem klientů s duševními poruchami Na lodi Adamant.

Mission: Impossible Odplata – První část (USA, 2023)

Ethan Hunt (Tom Cruise) se s týmem Impossible Mission Force tentokrát vydává po stopách děsivé zbraně, jež má potenciál zničit celé lidstvo, aby ji zajistil dřív, než se dostane do rukou nějakého šílence. Při svém zběsilém a nebezpečném pátrání se však musí neustále ohlížet přes rameno, protože z jeho dávné minulosti se vynořil až příliš živý přízrak. Gabriel (Esai Morales) znal Ethana v dobách, kdy ještě nebyl elitním agentem, a ví o každé jeho slabině. Ethan, pro kterého bylo vždy zdraví a bezpečí jeho blízkých a členů týmu víc než úspěšně splněná mise, možná bude tentokrát muset své priority přehodnotit.

Mission: Impossible Odplata – První část
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Akční / Dobrodružný / Thriller
USA, 2023, 164 min
Režie: Christopher McQuarrie
Scénář: Christopher McQuarrie
Kamera: Fraser Taggart
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Tom Cruise, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Hayley Atwell, Shea Whigham, Esai Morales, Henry Czerny, Frederick Schmidt, Pom Klementieff, Rob Delaney, Cary Elwes, Indira Varma, Mark Gatiss, Charles Parnell, Greg Tarzan Davis, Nico Toffoli


Suzume (Japonsko, 2022)

„Suzume“ je příběh o dospívání sedmnáctileté hlavní hrdinky jménem Suzume, odehrávající se na různých místech Japonska postižených přírodními katastrofami, kde musí tato dívka zavřít dveře, které tuto zkázu způsobují.
Suzumina cesta začíná v poklidném městečku na ostrově Kjúšú (na jihozápadě Japonska), kdese setká s mladíkem, který jí řekne: „Hledám dveře.“ Suzume najde osamělé vybledlé dveře stojící vzpřímeně uprostřed trosek, jako by byly chráněny před katastrofou, k níž tam došlo. Suzume, již očividně přitahuje jejich síla, sáhne po klice… Dveře se v Japonsku začínají otevírat jedny po druhých a vrhají zkázu na všechny v jejich blízkosti. Suzume musí tyto portály zavřít, aby zabránila další katastrofě.

Suzume
Suzume no todžimari
Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy
Japonsko, 2022, 122 min
Režie: Makoto Šinkai
Scénář: Makoto Šinkai
Kamera: Rjósuke Cuda
Hudba: Kazuma Džinno’uči, Radwimps
Hrají: Hokuto Macumura, Nanoka Hara, Eri Fukacu, Hakuó Macumoto II, Šóta Sometani, Sairi Itó, Kotone Hanase, Kana Hanazawa, Rjúnosuke Kamiki, Aimi, Takara Hačija, Ann Jamane, Daiči Furusawa, Júsuke Sasaki, Kaito Ogawa, Manacu Hada, Minami Oikawa, Kaó Uesugi, Maki Jamamoto, Takaaki Torašima, Arisa Maesako, Akihiro Tadžima, Šin’ja Takahaši, Rjóko Nagata, Seijú Fudžiwara, Jú Ajase, Kó Odadžima, Jódži Ueda, Rjúó Nagaoka, Takahiro Sumi, Tomomiči Nišimura, Kacufumi Jači, Saja Hirose, Juki Sorami, Taiči Takeda, Genta Nakamura, Mijako Kobajaši, Kojomi Asakawa, Čiaki Kido, Šindžiró Góda, Manami Hanawa, Saori Seto, Misano Sakai, Kumiko Nakane, Čiharu Hokaze, Kjó Jaoja, Jošino Aojama, Jasuhiro Kikuči, Šinnosuke Imazu, Keita Azuma, Kaja Ueda, Maó Takemura, Tomomi Tanaka, Šúičiró Umeda, Kósuke Ečigoja, Nanae Sumitomo, Kacunori Okai, Risa Watanabe, Noriaki Kanze, Jumi Fukamizu, Love Morinaga, Sakura Kawaguči, Juri Kimura, Honami Obata, Hiroki Macukawa, Rjósuke Tomita, Majumi Cukišima, Juki Ominami, Ajumi Cudži, Kacumi Fukuhara, Takuja Jokota, Masajuki Fudžibuči, Aina Rutó, Rena Maeda, Maiko Nomura, Tadaaki Doi, Arisa Kinami, Aja Fudžita, Ajasa Itó, Madoka Kido, Sači Jošioka, Tomohiro Jamaguči, Aoto Abe, Erina Koga, Čió Ucumija, Júri Sakamoto


Můžem i s mužem (Česko, 2023)

Čtyři kamarádky v nejlepších letech se sejdou na oslavě Martiných narozenin v tajemném bytě, kde se setkávají s úplně cizími lidmi. Na oslavě odhalují své nejhlubší touhy: Dita si prostě přeje, aby všichni byli šťastní, Marta je na lovu za mužem, Marie se snaží získat zpět toho svého a Stella tvrdí, že „je v pohodě“. S postupujícím večerem si však všechny uvědomují, že touží hlavně po lásce a porozumění. A nadešel čas s tím něco udělat!

Můžem i s mužem
Komedie
Česko, 2023, 83 min
Režie: Vanda Hybnerová
Scénář: Vanda Hybnerová, Jitka Sedláčková (divadelní hra) (více)
Kamera: David Čálek
Hudba: Dagmar Zázvůrková, Jan Horáček
Hrají: Jitka Sedláčková, Vanda Hybnerová, Kateřina Kaira Hrachovcová, Dagmar Zázvůrková, Radim Vizváry, Viera Pavlíková, Tomáš Petřík, Michal Kern, Petra Martincová, Milan Enčev


Rebel (Francie, 2022)

Když se Kamal rozhodne změnit svůj život k lepšímu, odjede z Belgie pomáhat obětem války v Sýrii. Po příjezdu je však donucen přidat se k milicím a zůstane uvězněn v Rakce. Doma se jeho mladší bratr Nassim rychle stane snadnou kořistí radikálních verbířů, kteří mu slíbí, že se s bratrem opět setká. Jejich matka Leila bojuje, aby ochránila to jediné, co jí zbylo: svého nejmladšího syna. Film vykresluje portrét doby, kterou oba tvůrci zažili na vlastní kůži – období, které předcházelo vzniku Islámského státu, kdy se mnoho Belgičanů s marockými kořeny vydalo na cestu do Sýrie. Někteří z nich se po příjezdu přihlásili do organizací a byli zradikalizováni. To byl i případ některých blízkých obou režisérů a právě tuto zkušenost přenášejí kamery Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha.

Rebel
Akční / Drama / Thriller
Belgie / Lucembursko / Francie, 2022, 135 min
Režie: Adil El Arbi, Bilall Fallah
Scénář: Adil El Arbi, Bilall Fallah, Kevin Meul, Jan van Dyck
Kamera: Robrecht Heyvaert
Hudba: Hannes De Maeyer
Hrají: Aboubakr Bensaihi, Lubna Azabal, Ala Riani, Tara Abboud, Fouad Hajji, Amir El Arbi, Elodie Barthels, Faisal Al-Bdour


Na lodi Adamant (Francie, Japonsko, 2023)

Loď Adamant je denní stacionář. Unikátní bárka se nachází v srdci Paříže na řece Seině a starají se v ní o osoby trpící duševními poruchami. Nicolas Philibert, jeden z nejznámějších dokumentaristů současnosti, představuje přívětivou komunitu, netypickou zejména tím, že pacienti spoluutváří svou péči. Lidé jsou zde povzbuzováni k výměně názorů, k účasti na uměleckých a kulturních aktivitách, a někteří se dokonce scházejí, aby vedli účetnictví sdružení. Muriel, François, Sébastien, Frédéric nejsou pouhými pacienty, ale skutečnými lidmi, kteří jsou schopni přemýšlet, cítit, tvořit a mají smysl pro humor. Vítězný film z festivalu Berlinale je příběhem každodenních radostí a strastí v komorní atmosféře kajuty lodi Adamant, bořící zažité představy o „šílenství“.

Na lodi Adamant
Sur l’Adamant
Dokumentární
Francie / Japonsko, 2023, 109 min
Režie: Nicolas Philibert
Scénář: Nicolas Philibert
Kamera: Nicolas Philibert