V kinech od 6. července (přehled a ukázky)

Pouhé tři premiéry nás čekají při prvním prázdninovém premiérovém čtvrtku. V dalším pokračování hororové série Insidious: Červené dveře bude těžce zkoušená rodina čelit své minulosti. Netypický žánrem točícím se okolo teroristického útoku je francouzská komedie Hrdina nikoho. A nakonec je tu slovenská komedie o padesátileté znuděné workoholičce To ty nosíš smůlu, lásko.

Insidious: Červené dveře (USA, 2023)

Aby rodina jednou pro vždy skoncovala se svými démony, musí se Josh (Patrick Wilson) a vysokoškolák Dalton (Ty Simpkins) vydat dál než kdy dříve, a čelit temné minulosti své rodiny a zároveň novým, ještě děsivějším hrůzám ukrytými za červenými dveřmi.

Insidious: Červené dveře
Insidious: The Red Door
Horor / Thriller / Mysteriózní
USA, 2023, 107 min
Režie: Patrick Wilson
Scénář: Scott Teems
Hudba: Joseph Bishara
Hrají: Ty Simpkins, Patrick Wilson, Rose Byrne, Lin Shaye, Barbara Hershey, Spencer Locke, Caitlin Gerard, Joseph Bishara, Hiam Abbass


Hrdina nikoho (Francie, 2022)

Zpráva o teroristickém útoku ve francouzském městě Clermont-Ferrand zastihne Isadoru a Médérica v posteli. Médéric, sympatický, nenápadný muž okolo třicítky, je do starší vdané prostitutky Isadory bezhlavě zamilovaný. Útok jejich vztah v Hotelu de France náhle ukončí. V městě vládne zmatek, během něhož se objevuje Selim. Mladý bezdomovec arabského původu dostane od Médérica přístřeší a peníze. Ten však začne mít podezření, že Sélim by do útoku mohl být zapletený a zavolá policii. Mezitím se objeví Isadorin manžel a jeho žárlivost začíná roztáčet živý, místy bouřlivý kolotoč postav. Film Alaina Guiraudieho je ve svém vyprávění o nemožné lásce, paranoie společnosti a sousedské solidaritě zčásti vážný, zčásti vtipný a satirický. Nenuceně otevírá i témata obrazu těla, stárnutí, náboženství a sexuální orientace. Čím víc jednotlivců vstupuje do hry, tím nepředvídatelnější a překvapivější se stává děj. A přestože chvílemi příběh působí až absurdně, ke svým neobvyklým postavám se chová láskyplně.

Hrdina nikoho
Viens je t’emmène
Komedie
Francie, 2022, 99 min
Režie: Alain Guiraudie
Scénář: Alain Guiraudie, Laurent Lunetta
Kamera: Hélène Louvart
Hudba: Xavier Boussiron
Hrají: Doria Tillier, Noémie Lvovsky, Nathalie Boyer, Renaud Rutten, Jean-Charles Clichet, Ilies Kadri


To ty nosíš smůlu, lásko (Slovensko, 2023)

Padesátnice Monika má pocit, že v životě dosáhla všechny pro společnost důležité mety. Dítě už má odrostlé a jako workoholičce se jí kariérně velmi daří. S manželem má však společného stále méně a méně a v myšlenkách se stále častěji vrací do mládí, kdy se nebála vybočit ze zajetých kolejí a uměla ocenit krásu okamžiku. Monika se rozhodne objevit své dobrodružné já a přihlásí se na kurz lezení, který pořádá Igor. Ten je absolutním protikladem Moniky – spontánní až chaotický blázen, celoživotní dobrodruh bez sebereflexe a smyslu pro zodpovědnost, který se zmítá v problémech, za které může jeho lehkovážný životní styl.

To ty nosíš smůlu, lásko
Smolu nosíš ty, láska
Romantický / Komedie
Slovensko, 2023, 101 min
Režie: Samo Spišák
Scénář: Lukáš Obermajer
Kamera: Lukáš Teren
Hudba: Juraj Haško
Hrají: Michaela Mikulášová-Čobejová, Ivan Franěk, Leona Skleničková, Jakub Štáfek, Ady Hajdu, Marko Igonda, Vladimír Čema