Hlavní cenu z Varů má bulharský film Blažiny lekce, vítězem Proximy je Početí

V sobotu 8. července byly na 57. Mezinárodním filmovém festivalu uděleny festivalové ceny. Velkou cenu – Křišťálový glóbus obdržel bulharsko-německý snímek Blažiny lekce. Velkou cenu soutěže Proxima pak obdržel jihokorejský snímek Početí. Na závěrečném ceremoniálu dostala z rukou Jiřího Bartošky Cenu za přínos českému filmu Daniela Kolářová. Cenu prezidenta festivalu si z Česka odváží americká herečka a režisérka Robin Wright. V průběhu festivalu se uskutečnilo 445 filmových představení a bylo prodáno celkem 123 517 vstupenek. 

Blažiny lekce, vítěz Hlavní soutěže, vypráví o sedmdesátileté Blaze, bývalé učitelce a ženě pevných morálních zásad, která nedávno ovdověla. Když ji podvodníci během telefonického hovoru připraví o úspory, našetřené na manželův hrob, její morální kompas se v důsledku tísnivých okolností začne postupně vychylovat…

Ve filmu Početí, vítězi soutěže Proxima, vydává nadějná spisovatelka Jay novou knihu, její přítel Geonwoo, učitel v soukromé jazykové škole, má povýšit. Milují se, starají se o sebe, souzní. Překvapivou ránu jim uštědří až neplánované těhotenství. Dítě přece nechtěli a založení rodiny by ohrozilo jejich kariérní vyhlídky. Jenže kdo má mít poslední slovo, když se na řešení situace neshodnou? Korejská režisérka předkládá jemně vykreslený, skličujícími pocity zastíněný portrét partnerského soužití na křižovatce. Kdy jindy bořit tabu rodičovství a předsudky o mateřství, než v době, kdy se opět zpochybňuje právo žen rozhodovat o vlastním těle.

Zvláštní cenu Hlavní soutěže dostal německo-íránský snímek Prázdné sítě, Zvláštní uznání německo-libanonský film Tanec na okraji sopky.

Zvláštní cenu soutěže Proxima si z Varů do Indie veze snímek GurasZvláštní uznání dostal český film Alberta Hospodářského Brutální vedro.

Cenu za režii obdržel Babak Jali za americký film Fremont.
Cenu za ženský herecký výkon dostala Eli Skorcheva za roli ve filmu Blažiny lekce. V mužské kategorii si glóbus odnáší Herbert Nordrum za film Hypnóza.

Divákům se letos nejvíce líbil film Ve jménu cti režiséra Vincenta Pereze.

Ohlédnutí za 57. MFF Karlovy Vary:

Cenu prezidenta festivalu na začátku festivalu dostala švédská herečka Alicia Vikander a skotský herec Ewan McGregor.
Novozélandský herec Russell Crowe obdržel Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.

57. MFF Karlovy Vary 2023 se zúčastnilo 10 989 akreditovaných návštěvníků – z toho 9 085 s festival passy, 432 filmových tvůrců, 942 akreditovaných filmových profesionálů a 537 novinářů.

Uvedeno bylo celkem 185 filmů, z toho 116 celovečerních hraných, 28 celovečerních dokumentárních a 41 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 57. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 36 světovou, 11 mezinárodní a 5 evropskou premiéru. 188 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 93 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

58. MFF Karlovy Vary se uskuteční od 28. června do 6. července 2024.

Záznam slavnostního zakončení 57. MFF Karlovy Vary:

-red-
foto/video: Film Servis Festival Karlovy Vary, Totalfilm Media © 2023