KVIFF: Hello there! Pro Cenu prezidenta festivalu si přijel Ewan McGregor

Herecký klenot britských ostrovů Ewan McGregor má ve svých dvaapadesáti letech za sebou více ikonických projektů, než většina herců nasbírá za celý život. Ať už na plátně používal Sílu, šňupal drogy nebo cestoval s Medvídkem Pú, každé roli vždy dal 110 % a po právu si dnes přijel na festival do Karlových Varů převzít Cenu prezidenta festivalu. Představí tu také svůj nový film Druhá šance, kde si zahrál po boku své dcery. Co dalšího tedy jeho rozmanitá filmografie skýtá?

Většině filmových fandů při vyslovení McGregorova jména nevyhnutelně zazní v hlavě fanfáry Johna Williamse a bzučení světelného meče. Na ikonickou roli mistra Jedie Obi-Wana Kenobiho přitom ve své kariéře nemusel dlouho čekat. S profesionálním filmovým herectvím začal mladý Ewan teprve několik let před Skrytou hrozbou. Od osmnácti let sice docházel na divadelní školu, prakticky hned po ukončení studií ale hledal raději práci před kamerami.

Začátkem 90. let se postupně objevoval v několika britských seriálech a brzy poté se vrhnul i na celovečerní filmy. Při práci na svém druhém snímku Mělký hrob si okamžitě padl do oka s režisérem Dannym Boylem a dvojice se jen o dva roky později znovu dala dohromady při natáčení kriminálního dramatu Trainspotting. McGregor si v roli mladého narkomana přímo liboval a diváci to poznali. Trainspotting se totiž stalo mezinárodním hitem a druhým nejúspěšnějším britským filmem všech dob.

Trainspotting McGregorovu kariéru nakopl a zůstal kultem dodnes (foto: archiv)

Před výpravou do předaleké galaxie spolupracoval McGregor s Boylem ještě na filmu Extra život a připsal si ke svému jménu také několik dramat a romantických filmů jako Tichý hlas nebo Sametová extáze. Koncem devadesátek si jej ale George Lucas vyhlídl jako mladého Obi-Wana do prequelové trilogie Star Wars, což hercův hvězdný status posunulo na úplně jiný level. Po premiéře se nové Hvězdné války dočkaly hodně rozpačitého přijetí a McGregor sám přiznal, že všechna ta zelená plátna a digitální triky mu místy pěkně lezly na mozek. Jeho ztvárnění sarkastického Jedie bylo ale nejčastěji vyzdvihováno jako světlá stránka trilogie a dnes je herec se Star Wars neodmyslitelně spjatý.

Jednotlivé díly trilogie vycházely v trojletých odstupech, mezi nimi si ale McGregor rozhodně neodpočinul. V roce 2001 natočil válečný snímek Černý jestřáb sestřelen s Ridleym Scottem a hned na něj navázal s ikonickým muzikálem Moulin Rouge!. Další velkofilmy jako Burtonovu Velkou rybu nebo akčňák Ostrov od Michaela Baye ale pravidelně prokládal také menšími a artovějšími snímky. Zahrál si například pod režijní taktovkou Woodyho Allena ve filmu Kasandřin sen nebo v katastrofickém snímku podle skutečných událostí Nic nás nerozdělí.

V dnešní době nejspíš McGregora dohonila nostalgie a kromě nedávného seriálového Obi-Wana se znovu vrátil i k roli narkomana Marka Rentona v T2: Trainspottingu. Nedávno se společně s režisérem Mikem Flanaganem pokusil oživit také Kubrickovo Osvícení ve filmu Doktor Spánek a vyzkoušel si i dabing v Oscarovém Pinocchiovi Guillerma del Tora.

Snímek Druhá šance, který herec přiveze osobně představit do Varů, je společnou produkcí McGregora a jeho dcery Clary, která také přišla s námětem a společně s tátou se objeví v hlavních rolích.

Druhá šance na MFF Karlovy Vary:
Sobota 1.7., 22:30, Velký sál
Pátek 7.7., 23:00, Velký sál

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Film Servis Karlovy Vary, KVIFF.TV, Netflix, Disney © 2023