Robin Wright, Princezna nevěsta a láska Forresta Gumpa ve Varech převezme cenu

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se pomalu dostává ke konci. Návštěvníci mají nakoukáno, hvězdy se prošly po červeném koberci a zásoba nepředaných ocenění se tenčí. Ještě ale zbývá udělit jednu Cenu prezidenta festivalu, jejímž předáním se celý festival slavnostně uzavře. Do Varů si pro ni letos přijela americká herečka Robin Wright.

Herečka Robin Wright po příjezdu do Varů

Stejně jako každá správná hollywoodská herečka nezačínala Wright nikde jinde, než v televizi. Coby dospívající dívka se věnovala hlavně modelingu, v osmnácti letech se jí ale povedlo získat první roli v seriálu Santa Barbara. Podle více než dvoutisícového počtu epizod si nejspíš dokážete udělat obrázek, o jaký typ seriálu se jednalo. Na začátku kariéry si samozřejmě nemůže vybírat nikdo. Brzy poté ale získala Wright hlavní roli v celovečerním filmu Princezna Nevěsta a ihned se zařadila mezi velice žádané herecké talenty. V kinech si toto komediální fantasy sice nevedlo nejlépe, v zámoří jej ale dnes považují za kultovku.

Když už se bavíme o kultovních filmech, pouhých sedm let po svém filmovým debutu byla Robin Wright obsazena do zbožňovaného Forresta Gumpa, kde ztvárnila hrdinovu nejlepší kamarádku a životní lásku Jenny. Role jí přinesla nejen celosvětové uznání, ale také nominaci na prestižní herecké ocenění Zlatý glóbus. Televizi dala tedy Wright načas definitivně sbohem a začala aktivně točit společně se svým tehdejším partnerem, hercem a režisérem Seanem Pennem, s nímž se potkala na place několik let před Gumpem. Pár společně natočil například snímky Křižovatka smrti nebo Zbytečnosti, v osobním životě jim to ale nejspíš neklapalo tak dobře jako v práci. Jejich manželství se totiž nakonec v roce 2010 po dlouhé právní tahanici rozpadlo.

Robin Wright po boku Toma Hankse v kultovní komedii Forest Gump

Robin Wright ale rozhodně nespolupracovala pouze s manželem. Třeba na přelomu tisíciletí si ji tehdy hvězdný režisér M. Night Shyamalan vyhlédl do role manželky hlavního hrdiny ve svém thrilleru Vyvolený. Dále se objevila kupříkladu po boku Jacka Nicholsona ve snímku Přísaha v psychologickém dramatu Dveře dokořán po boku Juda Lawa a ještě dvakrát si zahrála pod režijním dohledem Roberta Zemeckise. Autor Forresta Gumpa se v pozdějších letech rád věnoval počítačově animovaným filmům jako Beowulf nebo Vánoční koleda, pro které mu Wright poskytla hereckou předlohu pomocí snímání obličeje. Několikrát také ztvárnila válečnickou tetičku Antiopu superhrdinky Wonder Woman, krátce si zahrála v novém Blade Runnerovi a svůj talent propůjčila i Davidu Fincherovi v detektivce Muži, kteří nenávidí ženy.

Robin Wright ve filmu Wonder Woman 1984 (foto: Vertical Ent.)

Přestože se ale malým obrazovkám dlouhodobě vyhýbala, svou dost možná nejslavnější roli našla Robin Wright právě televizi. Dokonce má zčásti podíl na dnešním boomu streamingových platforem. Když se totiž Netflix v roce 2013 pokoušel o svůj první exklusivní seriál Domek z karet, obsadil do hlavní role právě Wright a série zaznamenala takový úspěch, že Netflix začal produkovat ve velkém.

Politické drama o proradném zapšklém politikovi a jeho manipulativní manželce běželo každoročně po celkem šest řad a získalo Wright Zlatý glóbus. Kvůli skandálům jejího hereckého partnera Kevina Spaceyho se ale finální řada musela obejít bez něj a Wright ji musela táhnout na vlastních bedrech. Na Domku z karet si Robin Wright poprvé vyzkoušela také režii a natočila v průběhu seriálu řadu epizod. Loni také poprvé zrežírovala i celovečerní film Země, v němž si i zahrála hlavní roli. Karlovarský festival herečce na počest promítne její první hit Princezna Nevěsta.

Princezna nevěsta na MFF Karlovy Vary:
Pátek 7.7. 14:00, Velký sál

Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Vertical Entertainment, Film Servis Karlovy Vary, KVIFF.TV