Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Sekci ikon Filmovka věnovala Almodóvarovi, seznamte se s legendou

Jestliže kinosálů využíváte k vymetání jednoho velkofilmu za druhým a těšíte se na masivní měřítko a akci, jméno Pedro Almodóvar pro vás nejspíš zůstává docela otazníkem. V jeho tvorbě totiž mnoho bitek ani efektů nenajdete. Tento třiasedmdesátiletý španělský rodák a dvojnásobný držitel Oscara se ovšem už léta těší nesmírně oblibě u filmových kritiků a náročnějších diváků, kterým pravidelně servíruje jednu artovou lahůdku za druhou. Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se tedy rozhodl režisérův repertoár prezentovat v sekci Ikony. 

Almodóvar na place Paralelních matek

Oproti většině filmařů si totiž Almodóvar žádnou filmovou školou neprošel a nemá diplomy, jimiž by se mohl ohánět. Řemeslu se totiž naučil sám a své první krátké filmy natáčené na malou ruční kameru promítal všude, kam je byl schopen procpat. Ať už to bylo na večírcích či v menších barech, nemohl si dovolit žádné dražší vybavení a místo soundtracků tedy k filmům pouštěl kazety.

Kvůli nedostatku zvuku podle svých slov často přímo na místě také odříkával nahlas všechny dialogy. Po čtyřech letech amatérské filmařiny se mu konečně povedlo poskládat dohromady první celovečerní projekt a začal točit profesionálně, tehdy převážně komedie a filmy s nádechem Punk Rocku jako Labyrint vášní nebo Černá roucha.

Almodóvar na place filmu Černá roucha

Jeho talent začal velmi rychle přitahovat známější jména jako Antonio Banderas, s nímž Almodóvar natočil filmů celou řadu, jmenovitě například Matador či Ženy na pokraji nervového zhroucení. S každým dalším filmem si budoval reputaci filmaře se zálibou v hutných melodramatech soustředícího se na mezilidské vztahy, sex a romanci. Jeho tvorba následně vyvrcholila filmem Vše o mé matce z roku 1999, který se po startu na filmových festivalech probojoval až do klání o Oscara za nejlepší cizojazyčný film, odkud odešel vítězně. Netrvalo dlouho a Almodóvar si mohl doma na poličku postavit ještě jednoho Oscara. Jeho následující film Mluv s ní totiž cenu získal za původní scénář.

V dalších letech na svůj úspěch navázal řadou dalších dramat jako Volver a Rozervaná objetí, kde začal pravidelně spolupracovat s herečkou Penélope Cruz. Právě ta si také střihla hlavní roli v jeho posledním počinu Paralelní matky z roku 2021. V současnosti pak připravuje svůj první anglický celovečerní film, adaptaci povídkové knihy A Manual for Cleaning Women s Cate Blanchett v hlavní roli.

Sekce Ikony na LFŠ v Uherském Hradišti se už několik věnuje kultovním režisérům, kteří sice ve světě filmů mnoho znamenají, ale se širokou veřejností se jejich snímky trochu míjí. Almodóvar je tedy pro letošní ročník dokonalou volbou a na festivalu se dozvíte spoustu dalších podrobností o jeho filmařské dráze. Kromě toho si ale můžete zajít i na celou řadu jeho filmů, jmenovitě například Zákon touhy, Co jsem komu udělala? nebo Na dno vášně.

připravil: Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Bioscop, El Deseo, archiv © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast